Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Mýt si ruce mýdlem je stále nejlepší způsob prevence infekcí

(15. října 2021, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 170x )

Nejen pandemie koronaviru vrátila do popředí téma hygieny rukou a předcházení infekcím. Už od roku 2008 připadá na 15. října Světový den mytí rukou, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO). Ten i letos upozorňuje, jak je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně a správně.

shutterstock.com

„Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme je neochotně následovali do koupelny, abychom si podle jejich příkladu pustili na ruce proud studené vody. Poslední měsíce nám však ukázaly, jak důležitá je hygiena rukou a díky pandemii Covid-19 se stala nedílnou součástí našeho každodenního života. Také letošní Světový den mytí rukou nám především připomíná, že je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně. Mytí rukou patří k nejdůležitějším a nákladově nejefektivnějším preventivním opatřením, která zabraňují šíření infekčních nemocí. Nečistýma rukama velmi jednoduše můžeme přenášet nebezpečné viry, bakterie a houby, které můžou způsobit např. žloutenku typu A, virová i bakteriální průjmová onemocnění a řadu dalších infekčních onemocnění. Pouhých 20 vteřin spolu s mýdlem a vodou postačí k účinné prevenci.

Jak často bychom si měli mýt ruce?

Co nejméně, ale tak často, jak je potřeba! Ruce bychom si měli mýt vždy, když je k tomu nějaký důvod. Nezapomeňte si umýt ruce před jídlem a po návštěvě toalety. Samozřejmě si ruce umyjte pokaždé, když jsou viditelně znečištěné a také před přípravou jídla, při nasazování nebo vyjímání kontaktních čoček nebo výměně obvazů. Pak také vždy, když přijdete zvenku domů, a v případě, že jste se dostali do kontaktu s potenciálně kontaminovanými předměty, povrchy, tekutinami nebo nakaženými lidmi.

Je důležité, jak dlouho si myjeme ruce?

Pro dosažení hygienické čistoty rukou, která odpovídá požadavkům zdravotnických zařízeních, by mytí rukou mělo trvat přibližně 40–60 vteřin.  V zájmu zdraví je však důležité vydržet alespoň půlminutovou proceduru, v rámci které bychom měli dvacet sekund důkladně mydlit celou plochu rukou včetně konečků prstů a dalších deset sekund mýdlo smývat.

Jak důležité jsou teplota vody a použití mýdla?

Ideálně by se teplota vody měla pohybovat v rozmezí 20 až 25°C. Teplejší, nebo dokonce horká voda vysušuje pokožku. Naopak mytí rukou příliš studenou vodou je nepříjemné a automaticky vede ke zkrácení doby mytí. Moderní mycí emulze jsou šetrné k pokožce rukou. Ve srovnání s klasickou kostkou mýdla je ovšem k jejich důkladnému opláchnutí potřeba o něco více času.

Jak si správně umýt ruce?

Všichni si myslíme, že si umíme mýt ruce prakticky ode dne, kdy jsme se naučili chodit. Toto přesvědčení se však velmi liší od reality. Nejprve si vždy ruce namočte pod proudem vody a teprve potom použijte mýdlo nebo mycí emulzi. Důsledně při mytí rukou dodržujte správný postup a čas (30 vteřin). Nakonec ruce pečlivě opláchněte dostatečným množstvím vody – dvě vteřiny opravdu nestačí – a utřete je dosucha. Ideálně použijte jednorázové papírové ručníky. Ale pozor, levné varianty mohou kůži vysušovat.

Je potřeba si po umytí ruce také vydezinfikovat?

Není. Zvlášť pokud si ruce myjete pravidelně. V aktuální pandemické situaci však používání dezinfekčních přípravků doporučujeme. Před použitím dezinfekce ruce vždy důkladně osušte. Pokud byste dezinfektant aplikovali na mokré ruce, mohlo by v důsledku toho dojít k poškození pokožky. Navíc při kontaktu s vodou se dezinfekční přípravek naředí a ztrácí účinnost.

Kdy je vhodné si ruce umýt a kdy dezinfikovat?

Mytí rukou odstraňuje bakterie, a pokud se provádí správně, v běžném životě je obvykle zcela dostačující. 

„Ačkoliv jsme jedním z hlavních světových výrobců dezinfekce, vždy ji, vedle zdravotnických zařízení, doporučujeme především tam, kde není tak jednoduché umýt si ruce vodou a mýdlem nebo je nutné dočasně zvýšit standard hygieny rukou, např. když má někdo v domácnosti infekční onemocnění,“ potvrzuje Petr Havlíček, který je ve společnosti HARTMANN – RICO za oblast dezinfekce zodpovědný.

Dezinfekce je pak bezesporu nenahraditelná např. v hromadné dopravě, na úřadech, ale také v nemocnicích. Tam je rozumné použít ji jak při příchodu, tak i odchodu.

mytí rukou

Zdroj: hartmann.info

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 67 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

Ječné zrno: Jak se mu vyvarovat a jak ho případně léčit

Patří k nejrozšířenějším onemocněním oka, a přestože jeho léčba není v naprosté většině případů nijak náročná či riziková, dokáže ječné zrno pěkně potrápit. Kde se tahle nepříjemnost, odborně zvaná hordeolum, vůbec bere a jak si s ní poradit?

Věděli jste, že...? Fakta a zajímavosti o pohybové soustavě!

Chůze, běh, dřep, skok, kotrmelec, zamávání, úklon... To vše je výsledkem sofistikovaného propojení kostí, svalů, kloubů, vazů i chrupavek. Naše tělo funguje jako dobře seřízený stroj – a je plné zajímavostí, o nichž jste možná neměli dosud tušení. Víte, která kost je nejmenší a která největší nebo kolik máme kloubů? Nahlédněte do tajuplného světa pohybového aparátu a naučte se o něj správně pečovat!

Na kožní preventivní prohlídky poskytují zdravotní pojišťovny svým klientů příspěvky

Kdy se objednat na preventivní vyšetření ke kožnímu lékaři? A potřebujete doporučení praktického lékaře či jiného specialisty? Odpovědi naleznete v následujícím článku.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.