Inzerce

Na infarkt zemře každou minutu jeden člověk

( Renata Vyšínová | přečteno: 11624x )

Více než 17 miliónů úmrtí ročně na celém světě a téměř 54 tisíc v České republice – to je skóre, kterým se do černých statistik zapisují onemocnění srdečně cévního systému. V Evropě toto číslo znamená jedno úmrtí na infarkt myokardu za minutu a jednu koronární příhodu každých 26 sekund. Je to daň za náš styl života – nestřídmost v jídle, pití i kouření a také málo pohybu.

shutterstock.com

 „Ze všech pacientů registrovaných v ordinacích praktických lékařů (v roce 2010 jich bylo 7,9 milionů) má 1 707 000 osob vysoký krevní tlak, 773 000 trpí ischemickou chorobou srdeční, u 938 800 osob byla zaznamenána obezita a u 738 000 diabetes,“ konstatuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a varuje: „Rok od roku tato čísla narůstají!“  Podle Ústavu zdravotnických informací statistiky ČR v roce 2010 zemřelo v důsledku kardiovaskulárních chorob 53 590 osob, to je 50,2 % všech úmrtí. Ženy na tom jsou o něco hůř – těch na nemoci oběhové soustavy zemřelo 50,7 %, mužů 45,1 %. A 324 527 lidí kvůli těmto chorobám skončilo v nemocnici.

 „Hlavní vinu nese současný životní styl, pro který je typický nedostatek pohybu, příliš kalorická strava s nesprávným zastoupením základních živin, stres, a aby toho nebylo málo, často i kouření a nadměrná spotřeba alkoholu. Samozřejmě to jsou i vysoký krevní tlak, diabetes, vysoká hladina cholesterolu v krvi a obezita,“ vyjmenovává viníky MUDr. Michal Vrablík, preventivní kardiolog z III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

O škodlivosti kouření - a to i pasivního - se dočtete zde.

Vinou životního stylu má téměř 70 % dospělé české populace zvýšený cholesterol, který patří mezi hlavní rizika srdečně cévních onemocnění. Na vysoký cholesterol i další rizika srdečně cévních onemocnění dokáže vyzrát správně poskládaný jídelníček. „Měl by splňovat zásadu „pestře z bohatého stolu“ a obsahovat odpovídající množství všech základních živin – tedy sacharidů, bílkovin a tuků,“ říká MUDr. Vrablík.

Jak snadno a rychle zhodnotit, jak velké riziko nám hrozí?

„Pacienti, kteří již trpí některým srdečně cévním onemocněním, cukrovkou 2. nebo 1. typu s mikroalbuminurií nebo mají vysokou úroveň jednotlivých rizikových faktorů (celkový cholesterol nad 8 mmol/l, LDL cholesterol nad 6 mmol/l, krevní tlak nad 180/110 mm Hg) mají automaticky vysoké riziko, že onemocní některým ze srdečně cévních onemocnění a potřebují intenzivní léčbu všech ovlivnitelných rizikových faktorů,“ říká Doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc. z Ústavu sociálního lékařství, LF UK Hradec Králové a předseda výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Co může každý z nás udělat, aby snížil riziko srdečně cévních onemocnění?

Odpověď na tuto otázku je kupodivu velmi jednoduchá:

  • nekouřit
  • 3km chůze denně nebo 30 minut fyzické aktivity střední intenzity
  • 5 porcí ovoce a zeleniny denně
  • udržovat systolický krevní tlak nižší než 140 mm Hg
  • celkový cholesterol nižší než 5 mmol/l
  • hladina LDL cholesterolu nižší než 3 mmol/l
  • vyhnout se nadváze a cukrovce. 

O prevenci se můžete dozvědět víc i v rámci Světového dne srdce, který je ve sto zemích světa vyhlašován 29. září.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana Zelenková

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 360 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kardiovaskulární rehabilitace

Kardiovaskulární choroby (onemocnění srdce a cév) patří mezi hlavní skupinu tzv. civilizačních chorob a jsou na prvním místě v příčinách úmrtí. V rámci prevence těchto chorob chybí v současné době v ČR vhodné metody účinné ambulantní kardiovaskulární rehabilitace mimo lázeňskou péči.

Jak bolí srdce

Bolest na hrudi, typicky za hrudní kostí, bývá jedním ze zásadních příznaků probíhajícího infarktu myokardu. Proto není divu, že se něčeho takového lidé bojí. Některým stačí i kratinká bolest nebo pocit tíže na prsou, aby zpanikařili. Jiní naopak i při déle trvající bolesti na hrudi vyčkávají a doufají v její samovolný ústup.

Vytrvalostní běžec Pavel: Málem jsem si doběhl pro infarkt

Pavel byl ve svých padesáti letech sportovcem tělem i duší. Měsíčně uběhl kolem 200 kilometrů v hornatém terénu. V poslední době, vždy na začátku běhu, na sobě začal pociťovat zdravotní potíže - tlaky ve spodní čelisti. Netušil, že se tak může hlásit infarkt, a že vlastně běží závod s časem, tentokrát o život.

Bicyklová ergometrie - zátěžové EKG

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku. Na paži je měřen v pravidelných intervalech krevní tlak.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.