Na klíšťovou encefalitidu antibiotika nepomohou – co ano?

(8. dubna 2020, Komerční prezentace | přečteno: 299x )

Přečtěte si 5 tipů, jak se chránit v lese, parku, na hřišti i zahradě. Víte vše důležité?

pozorkliste.cz

Klíšťová encefalitida je virové infekční onemocnění, kterým se nejčastěji nakazíme od přisátého infikovaného klíštěte. Právě kvůli původci onemocnění antibiotika nepomáhají – ta jsou určena na bakteriální infekce. Důvodem, proč se klíštěte a klíšťové encefalitidy obávat, jsou možné dlouhodobé následky. Více o příznacích najdete např. na www.pozorkliste.cz.

5 tipů, jak při pohybu venku chránit (nejen) děti

Zatímco "dospěláci" chodí jen po pěšinkách, děti si pro ně nudnou procházku zpestřují v okolním křoví.

  • Nejen do lesa, ale i na zahradu a hřiště dávejte dětem světlé oblečení (klíště bude lépe vidět).
  • Dlouhé rukávy, nohavice a uzavřené boty ztíží přisátí.
  • Účinnou prevencí je očkování – pokud dítě necháte očkovat proti klíšťové encefalitidě v tzv. zkráceném schématu, kdy se 2. dávka aplikuje již po 14 dnech, ochranu můžete očekávat po měsíci od první dávky (seznam očkovacích center najdete např. na www.pozorkliste.cz, očkovat může i praktický lékař).
  • Děti pravidelně každý den prohlížejte – riziko přichycení klíštěte hrozí i na zahradě.
  • Zapisujte si místo a datum případného přisátí klíštěte.

klíště

Očkování proti klíšťové encefalitidě je důležité nejen pro děti a dospívající, ale i lidi v aktivním věku a starší generaci. Pokud patříte k očkovaným, zkontrolujte si očkovací průkaz. Čas na přeočkování je po 3 až 5 letech.

Aktuálně je v České republice očkovaný přibližně každý třetí. Průzkum ukazuje, že překážkou v očkování nejsou kupodivu finanční náklady (cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun a na očkování přispívají zdravotní pojišťovny – přehled příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz), ale přesvědčení, že klíšťová encefalitida se nás netýká.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.
FSM-2020.01.058

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 412 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Tenisový loket. Jak jej léčit?

S tzv. „tenisovým loktem“ má zkušenost řada z vás. Tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje totiž pacienty na základě přetěžování při velmi různém spektru činností, často nárazově prováděných.

Užíváte často léky? Pozor na ledviny!

Užívání léků nezatěžuje jen trávicí trakt, ale často také ledviny. Mnoho léčiv je totiž z těla vyloučeno právě prostřednictvím ledvin, i když k této očistné funkci organismu významně přispívají také játra. Pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

Artroskopie kolenního kloubu. Co vás čeká?

Bolesti, omezený pohyb, otoky a projevy nestability kloubu vzniklé úrazovým nebo neúrazovým mechanismem vás přivedly k lékaři, na jehož doporučení máte absolvovat artroskopické vyšetření. To má objasnit původ vašich obtíží, zjistit rozsah poškození kloubu a tím umožnit jeho léčení podle dostupných léčebných metod. Co vás při tomto vyšetření čeká?

Zahradničení může zablokovat záda a způsobit bolest. Jak tomu předejít?

Aktivní zahradničení je pro mnohé z nás oblíbeným koníčkem, při kterém trávíme mnoho hodin v předklonu nad záhony a truhlíky. Během péče o zahradu bychom však rozhodně neměli zapomínat ani na péči o vlastní zdraví, a to především o zdraví našich zad. Právě ty totiž během hodin strávených v předklonu dostávají nejvíce zabrat a nás tak může večer překvapit nevítaná bolest zad. Jak tedy bolesti předcházet?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.