Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Příčinou vad zraku mohou být i kouření, nezdravá strava či menopauza

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1038x )

Mezi nejčastější příčiny slábnutí zraku patří dědičnost. Na zrak ale působí negativně celá řada dalších faktorů. K ohroženějším patří zrak kuřáků, lidí pracujících na počítači, ve stresu nebo těch, kteří se stravují nezdravě.

shutterstock.com

Kouření negativně ovlivňuje zrak

Podle loňského průzkumu Státního zdravotního ústavu kouří denně či příležitostně 24,9 procenta Čechů starších 15 let. Podle projektu Česko v datech je Česká republika ve spotřebě cigaret sedmá na světě. Dle odhadů téměř pětina úmrtí Čechů souvisí s kouřením. Méně známý je však negativní dopad kouření na zrak.
„Kouření urychluje proces aterosklerózy - kornatění tepen. To může vést také ke zhoršení výživy sítnice. Kouření představuje rizikový faktor vzniku věkem podmíněné makulární degenerace nebo šedého zákalu. Má vliv mimo jiné na vznik syndromu suchého oka. Nepříznivě zvyšuje hodnotu nitroočního tlaku, což může být příčinou vzniku zeleného zákalu. Dlouhodobé kouření může zhoršit kvalitu vidění. Například u syndromu suchého oka pacienti pociťující nepříjemné pocity jako řezání či pálení očí,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Nezdravá strava

Lidskému zraku svědčí řada potravin. Významný podíl vitamínů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno výhradně pro zrakový systém.
„Nevyvážená strava obsahující nadmíru tuků a cukrů je spojena s vyšším výskytem nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. U těchto onemocnění dochází k poškození sítnicových cév s následným zhoršením zrakové ostrosti. Nedostatek vitamínu A ve stravě může vést k suchosti očí a horšímu vidění za šera. Nedostatek vitamínů skupiny B ohrožuje zdraví zrakového nervu. Rizikovým faktorem vzniku věkem podmíněné makulární degenerace je nezdravá strava s vysokým obsahem tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny a s nízkým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin,” popsal Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Práce na počítači

Češi patří mezi nejaktivnější uživatele elektronických přístrojů na světě. Podle průzkumu se dívají na mobil, televizi, počítač nebo tablet v průměru až sedm hodin denně.
„Syndrom suchého oka se stal civilizačním onemocněním současnosti. Čím dál častěji se objevuje u mladších pacientů. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy člověk intuitivně méně mrká. Oči pak rychleji osychají. Pacienti pociťují řezání či pálení očí, vidění se může chvílemi rozmazávat. Důležité při práci na počítači jsou pravidelné pauzy a procvičování očí pohledem do stran po dobu dvou minut. Je dobré je průběžně lehce promasírovat. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Zlepší se tak metabolismus oka i látková výměna,” doporučil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Jak nám počítač a mobil (ne)kazí oči

Stres je jedním z vyvolávajících faktorů oční migrény

Stresové situace negativně dopadají nejen na psychický stav. Mohou vyvolat i řadu onemocnění, těch zrakových nevyjímaje.
„Vlivem stresu se častěji vyskytuje syndrom suchého oka, obtěžující tiky a záškuby v oblasti očních víček. Stres může zvýšit hodnotu nitroočního tlaku a spolu s dalšími rizikovými faktory vést ke vzniku zeleného zákalu. Stres bývá spouštěcím faktorem oční migrény. Ta se nejčastěji projevuje krátkými záchvaty snížené zrakové ostrosti. Postižený při ní vnímá blikající světla či záblesky, třpytivé útvary či mžitky. Typicky pak oční migrénu doprovází bolest hlavy,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Oční migréna

Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu

Způsob trávení volného času ovlivňuje případný vznik oční vady.
„Pobyt v interiérech, v klimatizovaných místnostech nebo práce pod umělým osvětlením mohou vést k syndromu suchého oka projevujícího se řezáním, pocitem cizího tělíska v oku, tlakem či bolestí očí. Pobyt venku na čerstvém vzduchu je důležitý zejména v dětském věku. Dlouhé dívání se na displeje tabletů a smartphonů do blízka je predispozičním faktorem pro vznik krátkozrakosti,” uvedl Pavel Stodůlka.

Na oči má prý vliv i nedostatek estrogenu během menopauzy

Menopauza u žen nastupuje okolo 45. roku. Spojena je s ní řada nepříjemných projevů, mezi které patří mimo jiné i možné zhoršování zraku.
„U některých žen vlivem hormonálních změn stoupá hladina nitroočního tlaku, takže mají větší sklon ke vzniku zeleného zákalu neboli glaukomu. Ženy mají rovněž citlivější terč zrakového nervu na působení nitroočního tlaku. Proto se u nich projevy zeleného zákalu objeví dříve než u mužů. Ženy v menopauze mnohdy trpí syndromem suchého oka, kdy vlivem úbytku ženského hormonu estrogenu dochází ke snížení tvorby slz slznou žlázou,“ popsal Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Měření nitroočního tlaku je základní vyšetřovací metoda k diagnostice zeleného zákalu

Zhoršování zraku jde i ruku v ruce s řadou závažných onemocnění

Jedná se například o cukrovku, vysoký krevní tlak nebo onemocnění štítné žlázy.
„Zvýšený obsah glukózy v krvi vede u diabetiků k otoku čočky s nárůstem minusových dioptrií. Vysoká hladina glukózy v krvi poškozuje i drobné cévy sítnice. Při postižení žluté skvrny dochází ke snížení zrakové ostrosti. Vznik těchto změn trvá poměrně dlouho, než dojde ke snížení zrakové ostrosti. Pokud se onemocnění zachytí včas, lze ho léčebnými metodami stabilizovat. Důležitá je prevence a pravidelné návštěvy očního lékaře. Při dlouhodobě zvýšeném krevním tlaku může dojít ke snížení zrakové ostrosti. Po úpravě krevního tlaku na normální hodnoty se vrací k normě i zraková ostrost. Pro onemocnění štítné žlázy jsou typické vystouplé oči. Může se vyskytovat dvojité vidění, narušená hybnost očí, stejně tak syndrom suchého oka,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce