Inzerce

Příčinou vad zraku mohou být i kouření, nezdravá strava či menopauza

(14. září 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 127x )

Mezi nejčastější příčiny slábnutí zraku patří dědičnost. Na zrak ale působí negativně celá řada dalších faktorů. K ohroženějším patří zrak kuřáků, lidí pracujících na počítači, ve stresu nebo těch, kteří se stravují nezdravě.

shutterstock.com

Kouření negativně ovlivňuje zrak

Podle loňského průzkumu Státního zdravotního ústavu kouří denně či příležitostně 24,9 procenta Čechů starších 15 let. Podle projektu Česko v datech je Česká republika ve spotřebě cigaret sedmá na světě. Dle odhadů téměř pětina úmrtí Čechů souvisí s kouřením. Méně známý je však negativní dopad kouření na zrak.
„Kouření urychluje proces aterosklerózy - kornatění tepen. To může vést také ke zhoršení výživy sítnice. Kouření představuje rizikový faktor vzniku věkem podmíněné makulární degenerace nebo šedého zákalu. Má vliv mimo jiné na vznik syndromu suchého oka. Nepříznivě zvyšuje hodnotu nitroočního tlaku, což může být příčinou vzniku zeleného zákalu. Dlouhodobé kouření může zhoršit kvalitu vidění. Například u syndromu suchého oka pacienti pociťující nepříjemné pocity jako řezání či pálení očí,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Nezdravá strava

Lidskému zraku svědčí řada potravin. Významný podíl vitamínů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno výhradně pro zrakový systém.
„Nevyvážená strava obsahující nadmíru tuků a cukrů je spojena s vyšším výskytem nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. U těchto onemocnění dochází k poškození sítnicových cév s následným zhoršením zrakové ostrosti. Nedostatek vitamínu A ve stravě může vést k suchosti očí a horšímu vidění za šera. Nedostatek vitamínů skupiny B ohrožuje zdraví zrakového nervu. Rizikovým faktorem vzniku věkem podmíněné makulární degenerace je nezdravá strava s vysokým obsahem tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny a s nízkým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin,” popsal Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Práce na počítači

Češi patří mezi nejaktivnější uživatele elektronických přístrojů na světě. Podle průzkumu se dívají na mobil, televizi, počítač nebo tablet v průměru až sedm hodin denně.
„Syndrom suchého oka se stal civilizačním onemocněním současnosti. Čím dál častěji se objevuje u mladších pacientů. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy člověk intuitivně méně mrká. Oči pak rychleji osychají. Pacienti pociťují řezání či pálení očí, vidění se může chvílemi rozmazávat. Důležité při práci na počítači jsou pravidelné pauzy a procvičování očí pohledem do stran po dobu dvou minut. Je dobré je průběžně lehce promasírovat. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Zlepší se tak metabolismus oka i látková výměna,” doporučil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Jak nám počítač a mobil (ne)kazí oči

Stres je jedním z vyvolávajících faktorů oční migrény

Stresové situace negativně dopadají nejen na psychický stav. Mohou vyvolat i řadu onemocnění, těch zrakových nevyjímaje.
„Vlivem stresu se častěji vyskytuje syndrom suchého oka, obtěžující tiky a záškuby v oblasti očních víček. Stres může zvýšit hodnotu nitroočního tlaku a spolu s dalšími rizikovými faktory vést ke vzniku zeleného zákalu. Stres bývá spouštěcím faktorem oční migrény. Ta se nejčastěji projevuje krátkými záchvaty snížené zrakové ostrosti. Postižený při ní vnímá blikající světla či záblesky, třpytivé útvary či mžitky. Typicky pak oční migrénu doprovází bolest hlavy,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Oční migréna

Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu

Způsob trávení volného času ovlivňuje případný vznik oční vady.
„Pobyt v interiérech, v klimatizovaných místnostech nebo práce pod umělým osvětlením mohou vést k syndromu suchého oka projevujícího se řezáním, pocitem cizího tělíska v oku, tlakem či bolestí očí. Pobyt venku na čerstvém vzduchu je důležitý zejména v dětském věku. Dlouhé dívání se na displeje tabletů a smartphonů do blízka je predispozičním faktorem pro vznik krátkozrakosti,” uvedl Pavel Stodůlka.

Na oči má prý vliv i nedostatek estrogenu během menopauzy

Menopauza u žen nastupuje okolo 45. roku. Spojena je s ní řada nepříjemných projevů, mezi které patří mimo jiné i možné zhoršování zraku.
„U některých žen vlivem hormonálních změn stoupá hladina nitroočního tlaku, takže mají větší sklon ke vzniku zeleného zákalu neboli glaukomu. Ženy mají rovněž citlivější terč zrakového nervu na působení nitroočního tlaku. Proto se u nich projevy zeleného zákalu objeví dříve než u mužů. Ženy v menopauze mnohdy trpí syndromem suchého oka, kdy vlivem úbytku ženského hormonu estrogenu dochází ke snížení tvorby slz slznou žlázou,“ popsal Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Měření nitroočního tlaku je základní vyšetřovací metoda k diagnostice zeleného zákalu

Zhoršování zraku jde i ruku v ruce s řadou závažných onemocnění

Jedná se například o cukrovku, vysoký krevní tlak nebo onemocnění štítné žlázy.
„Zvýšený obsah glukózy v krvi vede u diabetiků k otoku čočky s nárůstem minusových dioptrií. Vysoká hladina glukózy v krvi poškozuje i drobné cévy sítnice. Při postižení žluté skvrny dochází ke snížení zrakové ostrosti. Vznik těchto změn trvá poměrně dlouho, než dojde ke snížení zrakové ostrosti. Pokud se onemocnění zachytí včas, lze ho léčebnými metodami stabilizovat. Důležitá je prevence a pravidelné návštěvy očního lékaře. Při dlouhodobě zvýšeném krevním tlaku může dojít ke snížení zrakové ostrosti. Po úpravě krevního tlaku na normální hodnoty se vrací k normě i zraková ostrost. Pro onemocnění štítné žlázy jsou typické vystouplé oči. Může se vyskytovat dvojité vidění, narušená hybnost očí, stejně tak syndrom suchého oka,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 467 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí. Ti pak zcela zbytečně riskují trvalé zrakové komplikace a hlavně sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.