Nádory čípku děložního

(Brno Masarykův onkologický ústav | přečteno: 179521x )

Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.

shutterstock.com

Jak se stanoví diagnóza nádor čípku děložního?

Pokud je vyjádřeno podezření na zhoubný nádor čípku děložního, jako první krok je třeba odebrat část postižené tkáně na tzv. histologické vyšetření, při kterém patolog pod mikroskopem vzorek prohlédne a zjistí, zda se opravdu jedná o zhoubný nádor a určí jeho přesný typ. Pokud se podezření potvrdí, je třeba provést soubor vyšetření, směřující k určení rozsahu onemocnění – tzv. staging.

Základem je anamnéza (zjištění údajů o subjektivním stavu pacientky, jejích dalších onemocnění apod.) a gynekologické vyšetření lékařem zkušeným v gynekologické onkologii. Při něm onkogynekolog pohledem a poté pohmatem včetně vyšetření konečníkem posoudí rozsah nádorového procesu.

Mezi další metody, využívané ke stanovení diagnózy, patří:

CT vyšetření , které využívá počítačově zpracovaných rentgenových paprsků k ozřejmění situace uvnitř lidského těla. Zvláště důležité je toto vyšetření pro zjištění stavu mízních uzlin.

IVU (intravenózní urografie) , kdy po aplikaci kontrastní látky nitrožilně se provede série rentgenových snímků ledvin a vývodných cest močových. Karcinom děložního čípku totiž může svým růstem stlačit močovody a vést až ke značnému omezení funkce ledvin. Znalost tohoto stavu umožní včasný léčebný zásah a záchranu postižené ledviny.

RIN (radioizotopová nefrografie) je vyšetření funkce ledvin a vývodných cest močových pomocí minimálního množství nitrožilně radioaktivní látky, jejíž vylučování ledvinami a močovody je snímáno speciální kamerou.

při vyšetření ultrazvukem se většinou kombinuje břišní (abdominální) přístup, který poskytne přehled o situaci v celé dutině břišní s přístupem poševním (vaginálním), který daleko přesněji přehlédne pohlavní orgány a další struktury v pánvi.

Rentgenové vyšetření plic k vyloučení či potvrzení šíření nádoru do tohoto orgánu.

Cystoskopie a rektoskopie je přehlédnutí dutých orgánů s těsným vztahem k čípku děložnímu, tedy konečníku a močového měchýře, pomocí speciálního nástroje – endoskopu.

Odběr krve na tzv tumor markery SCC a Cyfra. Jedná se o látky, které bývají nádorem děložního čípku uvolňovány do krevního oběhu. Pro diagnózu nemají zásadní význam, důležité jsou spíše pro sledování pacientek po léčbě.

Na základě těchto vyšetření je onemocnění zařazeno do některého ze 4 stádií.

1. stádium – nádor je omezen pouze na děložní čípek

2. stádium – nádor přechází na okolní tkáně , avšak toto šíření není příliš pokročilé.

3. stádium – pokročilé šíření do okolních tkání, ale nádor neproniká do okolních orgánů (močový měchýř, konečník).

4. stádium – nádor proniká do okolních orgánů či jsou prokázány vzdálené metastázy.

kapitola
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Kateřina Míková

Redakce Ordinace cz. se mi moc líbí, jelikož jsem zdravotník, tak mnohé články si přečtu, abych lépe byly informovaná o různých problémech daných onemocnění. Moc děkuji.

decemlineata
3x

Dobrý den, chápu to dobře,že i když mám odstraněnou dělohu mohu onemocnět rakovinou děložního čípku? Děkuji za odpověď

k11k

Velice Vás prosím o vyplnění krátkého dotazníku. Jsem studentkou 2. ročníku magisterského studia a oboru Všeobecná sestra na Fakultě zdravotnických studií na Západočeské univerzitě v Plzni. Chtěla bych Vás tímto požádat o vyplnění anonymního dotazníku, který je určen pro všechny ženy starší 18 let. Získaná data budou sloužit pro zpracování diplomové práce na téma „Prevence karcinomu děložního čípku a využití Liquid Based Cytology“. Cílem je zjistit zejména postoje a přístup žen k prevenci karcinomu děložního čípku. Velice si vážím Vaší ochoty a času při vyplňování dotazníku. Předem děkuji. https://goo.gl/forms/HL4XfVMdfGCRt4PP2


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 187 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Nádory tlustého střeva

Zhoubný nádor vzniká rychlým nekontrolovaným množením abnormálních buněk. I ve střevě, stejně tak jako v jiných orgánech, se může jednat o zhoubný nebo nezhoubný nádor.

Dotaz na nádor slinivky břišní

Moje maminka má nádor slinivky břišní. Lékaři ji odmítli operovat i ozařovat. Je možná homeopatické léčba? Standa

Nádory čípku děložního

Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.