Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Nádory čípku děložního

(Brno Masarykův onkologický ústav | přečteno: 186798x )

Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jak se stanoví diagnóza nádor čípku děložního?

Pokud je vyjádřeno podezření na zhoubný nádor čípku děložního, jako první krok je třeba odebrat část postižené tkáně na tzv. histologické vyšetření, při kterém patolog pod mikroskopem vzorek prohlédne a zjistí, zda se opravdu jedná o zhoubný nádor a určí jeho přesný typ. Pokud se podezření potvrdí, je třeba provést soubor vyšetření, směřující k určení rozsahu onemocnění – tzv. staging.

Základem je anamnéza (zjištění údajů o subjektivním stavu pacientky, jejích dalších onemocnění apod.) a gynekologické vyšetření lékařem zkušeným v gynekologické onkologii. Při něm onkogynekolog pohledem a poté pohmatem včetně vyšetření konečníkem posoudí rozsah nádorového procesu.

Mezi další metody, využívané ke stanovení diagnózy, patří:

CT vyšetření , které využívá počítačově zpracovaných rentgenových paprsků k ozřejmění situace uvnitř lidského těla. Zvláště důležité je toto vyšetření pro zjištění stavu mízních uzlin.

IVU (intravenózní urografie) , kdy po aplikaci kontrastní látky nitrožilně se provede série rentgenových snímků ledvin a vývodných cest močových. Karcinom děložního čípku totiž může svým růstem stlačit močovody a vést až ke značnému omezení funkce ledvin. Znalost tohoto stavu umožní včasný léčebný zásah a záchranu postižené ledviny.

RIN (radioizotopová nefrografie) je vyšetření funkce ledvin a vývodných cest močových pomocí minimálního množství nitrožilně radioaktivní látky, jejíž vylučování ledvinami a močovody je snímáno speciální kamerou.

při vyšetření ultrazvukem se většinou kombinuje břišní (abdominální) přístup, který poskytne přehled o situaci v celé dutině břišní s přístupem poševním (vaginálním), který daleko přesněji přehlédne pohlavní orgány a další struktury v pánvi.

Rentgenové vyšetření plic k vyloučení či potvrzení šíření nádoru do tohoto orgánu.

Cystoskopie a rektoskopie je přehlédnutí dutých orgánů s těsným vztahem k čípku děložnímu, tedy konečníku a močového měchýře, pomocí speciálního nástroje – endoskopu.

Odběr krve na tzv tumor markery SCC a Cyfra. Jedná se o látky, které bývají nádorem děložního čípku uvolňovány do krevního oběhu. Pro diagnózu nemají zásadní význam, důležité jsou spíše pro sledování pacientek po léčbě.

Na základě těchto vyšetření je onemocnění zařazeno do některého ze 4 stádií.

1. stádium – nádor je omezen pouze na děložní čípek

2. stádium – nádor přechází na okolní tkáně , avšak toto šíření není příliš pokročilé.

3. stádium – pokročilé šíření do okolních tkání, ale nádor neproniká do okolních orgánů (močový měchýř, konečník).

4. stádium – nádor proniká do okolních orgánů či jsou prokázány vzdálené metastázy.

kapitola
Inzerce
Diskuse k článku
Kateřina Míková

Redakce Ordinace cz. se mi moc líbí, jelikož jsem zdravotník, tak mnohé články si přečtu, abych lépe byly informovaná o různých problémech daných onemocnění. Moc děkuji.

decemlineata
3x

Dobrý den, chápu to dobře,že i když mám odstraněnou dělohu mohu onemocnět rakovinou děložního čípku? Děkuji za odpověď

k11k

Velice Vás prosím o vyplnění krátkého dotazníku. Jsem studentkou 2. ročníku magisterského studia a oboru Všeobecná sestra na Fakultě zdravotnických studií na Západočeské univerzitě v Plzni. Chtěla bych Vás tímto požádat o vyplnění anonymního dotazníku, který je určen pro všechny ženy starší 18 let. Získaná data budou sloužit pro zpracování diplomové práce na téma „Prevence karcinomu děložního čípku a využití Liquid Based Cytology“. Cílem je zjistit zejména postoje a přístup žen k prevenci karcinomu děložního čípku. Velice si vážím Vaší ochoty a času při vyplňování dotazníku. Předem děkuji. https://goo.gl/forms/HL4XfVMdfGCRt4PP2


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 146 lidí

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Nádor na páteři

Dobrý den, mému otci zjistili nádor na páteři, který z menší části prorůstá do páteře a z větší ven. Ráda bych více informací. Velice děkuji Olga Míková

Zhoubné nádory prsu

Zhoubné nádory prsu figurují na čelném místě mezi nejčastějšími nádorovými onemocněními u žen. Ve velmi malé míře se však týkají i mužů...

Rakovina žaludku

Řada statistik ukazuje, že se výskyt rakoviny žaludku ve většině vyspělých států snižuje. Příčina není bohužel zcela známa.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.