Inzerce

Nádory čípku děložního

15. března 2008, Brno Masarykův onkologický ústav   |   přečteno: 176368x

Děloha je místem výskytu dvou nejčastějších gynekologických nádorů, a to karcinomu těla děložního a karcinomu čípku děložního.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Jak se zhoubný nádor čípku děložního léčí?

Výše uvedené rozdělení do stádií není samoúčelné, má zásadní vliv na další léčbu.

Nádory 1. stádia jsou většinou léčeny operačně. Pokud je ověřeno, že nádor je mikroskopické velikosti, stačí tzv. konzervativní operace. Při ní je odstraněn buď pouze děložní čípek ( u žen, které si přejí další těhotenství) či celá děloha. V tomto zcela počátečním stádiu je riziko šíření nádoru mimo děložní čípek zcela mizivé a je zbytečné zatěžovat pacientku rozsáhlou operací.

Pokud se jedná o nádor větší, je nutno provést operaci radikální. Jedná se o jednu z nejnáročnějších a nejrozsáhlejších gynekologických operací. Je nutno odstranit nejen dělohu, ale i všechny tkáně, do kterých by se mohl nádor šířit. Jedná se o vazivo okolo dělohy (parametria), horní část pochvy a mízní uzliny v pánvi. Proto b měl tuto operaci provádět zkušený operatér, který má možnost operovat dostatečný počet těchto onemocnění.

Je li potvrzeno šíření nádoru do okolních tkání, nebývá jen operační léčba úspěšná. V těchto případech se využívá protinádorových účinků ionizujícího záření – tzv. radioterapie. Ionizující záření bývá aplikováno dvěma základními způsoby:

Zevní ozáření – teleterapie
Využívá ionizujících paprsků, vysílaných ze zevního zdroje, podrobnosti o tomto způsobu léčby najdete v brožuře, věnující se radioterapii. Pacientka dochází jednou denně na krátkou dávku záření, v případě karcinomu čípku se většinou aplikuje 20-30 dávek.

Vnitřní ozáření – brachyradioterapie
Spočívá v aplikaci ionizujícího záření přímo do čípku děložního. V krátké celkové narkóze lékař do čípku zavede aplikátor, do kterého po uložení pacientky do speciální místnosti zavede vlastní zářič. Doba, po kterou je zářič zaveden, a počet opakování této aplikace závisí na typu používaného přístroje. Podrobnosti o této léčbě opět najdete v brožuře věnované tématu radioterapie.

Novým přístupem v léčbě nádoru čípku děložního je kombinace ozařování s chemoterapií. Při léčbě chemoterapií jsou pacientce podávány léky zvané cytostatika, většinou nitrožilně. Ta mají schopnost ničit rychle se množící buňky nacházející se v nádorové tkáni a napomáhají tak v tomto případě účinku ozařování. Kombinace těchto dvou léčebných metod vede sice ke zvýšení protinádorového účinku, na druhou stranu dochází i ke kombinaci účinků nežádoucích. Proto je tato léčba vyhrazena pouze pro pacientky ve velmi dobrém celkovém zdravotním stavu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Kateřina Míková

Redakce Ordinace cz. se mi moc líbí, jelikož jsem zdravotník, tak mnohé články si přečtu, abych lépe byly informovaná o různých problémech daných onemocnění. Moc děkuji.

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. května 2010, 10:14:10

decemlineata3 poděkování

Dobrý den, chápu to dobře,že i když mám odstraněnou dělohu mohu onemocnět rakovinou děložního čípku? Děkuji za odpověď

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. listopadu 2013, 11:15:34

k11k

Velice Vás prosím o vyplnění krátkého dotazníku. Jsem studentkou 2. ročníku magisterského studia a oboru Všeobecná sestra na Fakultě zdravotnických studií na Západočeské univerzitě v Plzni. Chtěla bych Vás tímto požádat o vyplnění anonymního dotazníku, který je určen pro všechny ženy starší 18 let. Získaná data budou sloužit pro zpracování diplomové práce na téma „Prevence karcinomu děložního čípku a využití Liquid Based Cytology“. Cílem je zjistit zejména postoje a přístup žen k prevenci karcinomu děložního čípku. Velice si vážím Vaší ochoty a času při vyplňování dotazníku. Předem děkuji. https://goo.gl/forms/HL4XfVMdfGCRt4PP2

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. ledna 2017, 14:47:27


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

    Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

  • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

    Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

  • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

    Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.