Nárok na příspěvek v mateřství u ženy v domácnosti

(Mgr. Světlana Vlková | přečteno: 5606x )

Dobrý den, opravdu nevím, jestli jsem se svým dotazem ve správné poradně, ale zkusím to. Chtěla jsem se zeptat, zda-li má žena, která je v domácnosti a platí si pravidelně zdravotní pojištění nárok na nějaký příspěvek v mateřství? Případně - kde by mi podali bližší informace. Moc děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Ze způsobu položení dotazu se lze domnívat, že žena není zaměstnankyní, která je nyní na mateřské dovolené, ale zřejmě je tzv. ženou v domácnosti a přitom si platí zdravotní pojištění. Nebudu se tedy věnovat placené mateřské dovolené, která je jednou z důležitých osobních překážek v práci, kdy jí při splnění zákonných podmínek náleží peněžitá pomoc v mateřství (musí si platit nemocenské pojištění), ani období tzv. další mateřské dovolené až do věku tří let dítěte na základě žádosti matky bez náhrady příjmu. Pokud si žena neplatí nemocenské pojištění, ale jen zdravotní pojištění, mohla by mít nárok pouze na některou z dávek státní sociální podpory. Nárok na dávky má pouze občan s trvalým pobytem na území ČR. Dávkami, které by přicházely v úvahu, jsou: 1. přídavek na dítě, 2. sociální příplatek, 3. příspěvek na bydlení, 4. příspěvek na dopravu, 5. rodičovský příspěvek, 6. zaopatřovací příspěvek. Přitom lze pobírat i více dávek současně. První čtyři dávky se poskytují v závislosti na výši příjmu (nikoli majetku), který se porovnává se životním minimem, resp. s jeho násobky. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do čtyř let věku nebo do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené. Zákon stanoví podrobně další podmínky, za kterých rodič má nebo nemá na příspěvek nárok. Nárok na zaopatřovací příspěvek přísluší, koná-li muž vojenskou základní nebo náhradní službu nebo vojenské cvičení v Armádě České republiky nebo v Hradní stráži nebo civilní službu a voják nemá po dobu služby nárok na náhradu mzdy, platu nebo jiného příjmu podle zvláštních předpisů. O sociálních dávkách rozhodují okresní úřady. Místní příslušnost okresního úřadu se řídí místem, kde je oprávněná osoba hlášena k trvalému pobytu. Řízení o přiznání dávky se zahajuje na základě písemné žádosti oprávněné osoby podané příslušnému okresnímu úřadu na tiskopisu předepsaném Ministerstvem práce a sociálních věcí. Jelikož se jedná o rozsáhlou problematiku, přičemž mi nejsou známy potřebné údaje tazatelky, mohu také doporučit zelenou linku Ministerstva práce a sociálních věcí t: 0800-1-89810, kde jsou po celých 24 hodin denně zdarma podávány informace o dávkách státní sociální podpory. Informace můžete získat také na příslušném okresním (obvodním) úřadu.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 934 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Zánět průdušek (bronchitis)

Chronický zánět průdušek je charakterizován chronickým nebo opakovaným kašlem s produkcí sputa po dobu 3 měsíců v roce po více než dva roky. Onemocnění postihuje hlavně dospělé, spíše vyššího věku...

Vědci vytvářejí program, který z řeči rozpozná některé nemoci

Stačí promluvit a vědci zjistí, zda netrpíte některým z neurologických onemocnění - například Parkinsonem. Zatím to zní jako utopie, ale vědci z Vysokého učení technického v Brně už pracují na počítačovém programu, který to prostřednictvím analýzy řeči rozpozná. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Hemofilový zánět plic

Onemocnění může být velice závažné zejména u předškolních dětí, kdy generalizovaná infekce může postihnout hrtanovou příklopku - epiglotis, hrtan, vyvolat sepsi i hnisavou meningitidu zároveň s...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.