Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?

(3. listopadu 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 41226x )

Ačkoliv bychom měli plánovat své návštěvy u lékaře mimo pracovní dobu, někdy to prostě nejde. Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?

shutterstock.com

Problematiku ošetření u lékaře jako důležité překážky v práci řeší zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce a nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

V pracovně-právních vztazích obecně platí, že zaměstnanec je povinen chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Nezbytně nutná doba není přesně stanovena zákonem, ale odvíjí se od celkové doby strávené u lékaře, ale také dobou strávenou na cestě k lékaři a zpět do zaměstnání. Podmínkou však je, že zdravotnické zařízení, kam zaměstnanec míří, musí být ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou, u které je zaměstnanec registrován. Dále by také mělo být nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance. Při návštěvě jiného zdravotnického zařízení platí nárok na náhradu mzdy pouze za takový časový interval, v jakém by trvala návštěva lékaře v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Zaměstnavatele je nutné o návštěvě včas informovat

Zaměstnavatele byste měli podle paragrafu 206 Zákoníku práce o plánované návštěvě lékaře informovat s dostatečným předstihem, včetně zdůvodnění, proč se nemůže vyšetření uskutečnit mimo pracovní dobu.

Může však nastat situace, že návštěva lékaře bude nutná z nepředvídatelných důvodů. V těchto případech se u zaměstnavatele předem nemusíte dovolovat, ale musíte ho v co nejkratší možné době o důvodu své nepřítomnosti v práci informovat a důvod mu dodatečně doložit.

Kdy máte nárok na placené volno?

  • Vyšetření nebo ošetření u lékaře.

  • Stejně tak je možné absolvovat lékařskou prohlídku, očkování a další zákroky, které souvisejí s výkonem práce, které si vyžádá zaměstnavatel.

  • Nemusí jít ale jen o vás. Propustku k lékaři je možné využít také coby doprovod rodinného příslušníka – dítěte, partnera, manžela nebo rodičů a prarodičů (vašich i manželových). Pokud jde o ostatní příbuzné, volno sice dostanete, ale bez náhrady platu nebo mzdy.

  • Zaměstnavatel vás také po dobu nezbytně nutnou musí omluvit, pokud doprovázíte zdravotně postižené dítě do zařízení sociálních služeb, školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět. Volno se poskytne pouze jednomu z rodinných příslušníků. Ten bude mít také nárok na náhradu mzdy nebo platu, maximálně však 6 pracovních dnů v jednom kalendářním roce.

Volno také ještě dostanete, pokud dítě doprovázíte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte, tentokrát však bez náhrady mzdy nebo platu.

Propustka k lékaři

Forma prokazování návštěv u lékaře není zákonem ani žádným jiným právním předpisem předepsána. Záleží na dohodě na zaměstnavatele se zaměstnancem, jaká forma prokázání důležité osobní překážky v práci bude dostačující. Zaměstnavatel tak vůbec nemusí prokázání návštěvy u lékaře vyžadovat, mnohdy se spokojí jen s tím, že mu tento úmysl zaměstnanec oznámí s dostatečným předstihem.

Mnoho zaměstnavatelů vydává zaměstnancům propustky k lékaři, které jim lékař potvrdí. Zaměstnavatelé mívají většinou připraven vlastní formulář, který je k dispozici na určeném oddělení nebo jej lze stáhnout na interních stránkách a následně vytisknout.

Vyplněnou propustku lékař potvrdí svým razítkem a podpisem. Zaměstnanec ji pak odevzdá zaměstnavateli jako potvrzení, že byl skutečně u lékaře.

Potvrzení je možné vystavit i zpětně

Může nastat i situace, kdy je vyšetření či ošetření u lékaře potřeba potvrdit až dodatečně. To by měl lékař na základě své dokumentace udělat.Datum návštěvy u lékaře musí být ve zdravotnické dokumentaci pacienta zaznamenáno. Potvrzení, které si pacient vyžádá, však může být zpoplatněno.

V zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) je uvedeno, že překážku v práci je zaměstnanec povinen zaměstnavateli prokázat. Zároveň, ale také uvádí, že ke splnění povinnosti jsou právnické a fyzické osoby povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost. V praxi to znamená, že lékař je povinen pacientovi vystavit na jeho vyžádání potvrzení o návštěvě. Pozor – pokud by ale tuto informaci chtěl přímo zaměstnavatel, lékař není oprávněn mu ji podat.

Pokud vznikne kvůli tomu rozpor, může žadateli pomoci jeho zdravotní pojišťovna. Každé ošetření či vyšetření u lékaře se objeví v informačním systému pacientovy pojišťovny, neboť na základě vykázaných příslušných kódů je lékaři zaplaceno.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Luděk Pechanec
21x

Dobrý den, známá pracuje jako vychovatelka v MŠ. Podařilo se jí a i její rodině sehnat zubního lékaře až 120 km od bydliště. Všichni jsou objednáni na jisté datum. Když známá oznámila své nadřízené vedoucí (ředitelka ZS a MŠ), bylo jí oznámeno, že může jet k zubnímu lékaři, ale jen pokud si vezme dovolenou. Prosím, má na toto paní ředitelka vůbec právo? Mockrát děkuji

Kateřina Tůmová
1x

Dobrý den, jak řešit náhradu za návštěvu u lékaře, když je firmě domluvena volná pracovní doba. Předem děkuji za odpověď.

Gustav
2x

Zdravím chtěl bych se zeptat zda zaměstnavatel má nějaké právo spojit se s lékařem a ověřovat zda jsem lékaře navštívil a v jaký čas Děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

36%
64%
Zatím hlasovalo 33 lidí

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitamínu B12

Jak dlouho lze nepřetržitě užívat vitamín B12? Mohu se jím případně předávkovat?

Šilhání u dětí je třeba začít léčit co nejdřív

Šilhání neboli strabismus je oční vada, kdy oči nesledují pozorovaný předmět rovnoběžně, ale jedno nebo střídavě obě oči se stáčí jiným směrem. I když je šilhání kosmetickým problémem a je zpravidla na první pohled vidět, mnohem závažnější je, že následkem této vady může dojít k trvalé ztrátě zrakové ostrosti a dalším očním potížím. Šilhání je proto nutné co nejdříve odstranit.

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.

Lékový záznam: seznam všech léků, které vám lékaři předepisují

Přehledem všech vystavených eReceptů a vydaných léčivých přípravků konkrétnímu pacientovi je tzv. lékový záznam pacienta. Lékový záznam funguje na principu opt – out, tzn. automatického sdílení s lékaři a lékárníky, s cílem chránit zdraví pacienta před poškozením špatnou kombinací léků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce