Inzerce https://www.lekarna.cz/cestovni-lekarnicka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=cestovni-lekarnicka

Nedomykavost aortálních chlopní

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 25373x )

Velice rad bych se Vas zeptal, jaka konkretni omezeni (vcetne miry daneho omezeni) predstavuje nedomykavost aortalni chlopne druheho stupne a jakym rizikum se vystavuje clovek (17 let, muzske pohlavi, jinak zdravy, RA negativni), jenz prekroci dane omezeni. Eventualne by me rovnez zajimalo, jakym zpusobem (medikace etc.) lze pripadna rizika snizit ci zcela eliminovat. Predem mnohokrat dekuji za odpoved na adresu [email protected] S pozdravem a pranim krasneho zbytku dne Jan Rybar

Nedomykavost aortálních chlopní představuje pro srdce zvýšenou objemovou zátěž - krev, která je za normálních okolnost vypuzena do srdečnice (aorty) a energií srdečního stahu a pružností stěn velkých cév protéká všemi tkáněmi, se zde zčásti vrací do levé srdeční komory. Tím se zvyšuje objem krve v této komoře před dalším stahem. Současně však také klesá průtok krve orgány, protože v tepenném řečišti tlak klesá právě zpětným tokem (regurgitací) krve do komory. Levá srdeční komora je tedy zatěžována dvojím způsobem - objemem i zvýšenou prací, kterou je nutno vykonat k dosažení potřebného průtoku tkáněmi (přesněji průtokového /perfuzního/ tlaku). Tělo se do jisté míry snaží se s nepříznivou situací vyrovnat samo, např. tím, že se rozšiřují tepny, a tím snižuje periferní rezistence /odpor/ - proto bývá nápadně nízká dolní hodnota krevního tlaku. Z toho, co jsem uvedl, vyplývá, že od určitého stupně fyzické námahy srdce není schopno zajistit potřebný průtok krve tělem, resp. taková zátěž zhoršuje a urychluje procesy, které vedou nejprve ke zvětšení levé komory, potom k jejímu zbytnění (hypertrofii) a nakonec k selhání, tedy neschopnosti "čerpadla" dostatečně zásobovat organizmus. Tato rizika lze zcela eliminovat jen náhradou nedomykavé chlopně, což ovšem zase přináší rizika jiná - např. potřebu celoživotně snižovat krevní srážlivost (s rizikem většího krvácení při úrazu, např.) nebo rizika infekce chlopenní náhrady. Detaily Vám musí sdělit ošetřující kardiolog, ale určitě by nebylo rozumné zkoušet, co Vaše srdce "vydrží".
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

49%
51%
Zatím hlasovalo 74 lidí

Mohlo by vás zajímat

Menstruace jako noční můra? Nadýmání, migrény i nadměrné pocení

Nafouklé břicho, pulzující bolesti hlavy, nepříjemné pocení nebo otupující únava. Tyto nepříjemné průvodní projevy menstruace zažívá řada žen měsíc co měsíc. Často žijí s pocitem, že je to něco, co zkrátka musejí přečkat, než se jejich život vrátí do normálu. Nepříjemné symptomy měsíčků je přitom možné účinně řešit, a to i přírodní cestou.

Roztroušená skleróza: Lékaři zkoumají, jak ji zastavit

Roztroušená skleróza (RS) napadá mozek a míchu. Je nevyléčitelná a v České republice jí trpí přes 26 000 převážně mladších lidí. Včasná léčba a úprava životního stylu by mohla podle odborníků vzplanutí nemoci úplně zastavit. Upozorňují na to u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy, který připadá na 30. května.

Chrápání se dá odstranit ambulantně

Poruchy spánku, únava, konflikty s partnerem – to vše může být důsledkem chrápání. Hlasité zvuky během spánku ale netrápí jen okolí – mohou být příznakem závažné poruchy, která negativně ovlivňuje zdraví i psychiku člověka.

Uzly ve štítné žláze lze odstranit i bez operace

Obtíže při polykání, pocit tlaku nebo plnosti v krku či hmatatelná boule na krku – i takhle se projevují uzly ve štítné žláze. Některé člověku neškodí, jiné ale mohou způsobit vážnější komplikace nebo být i zhoubné. Lékaři zhodnotí, o jakou variantu se jedná, a případně je odstraní. Zatímco dříve musel člověk na operaci, nyní specialisté umí tyto uzly odstranit šetrněji – pomocí tepelného účinku elektrického proudu. To vše při plném vědomí pacienta a bez nutnosti delšího pobytu v nemocnici. Unikátní zákrok mají za sebou v Česku první desítky nemocných. Na nové možnosti léčby upozorňují odborníci u příležitosti Týdne štítné žlázy, který připadá na 25.–31. května.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce