Inzerce

Nedoslýchavost - čemu a jak lze předejít

aktualizováno 16. července 2005,   |   přečteno: 13275x

Je načase si povědět, jak můžeme své uši a sluchové ústrojí chránit a jeho poškození předejít. A začněme alespoň stručným seznamem hlavních hrozeb, před nimiž bychom se měli mít v zájmu svého sluchu na pozoru...

Je načase si povědět, jak můžeme své uši a sluchové ústrojí chránit a jeho poškození předejít. A začněme alespoň stručným seznamem hlavních hrozeb, před nimiž bychom se měli mít v zájmu svého sluchu na pozoru.

Svět plný hluku Skoro třetina sluchových poruch je způsobena - když ne zcela, pak alespoň zčásti - nadměrným hlukem z prostředí, v němž žijeme. Den za dnem se na nás valí záplava zvuků z elektronických médií, z ulic plných automobilů, z reproduktorů na diskotékách a koncertech, z nejrůznějších mechanismů v továrních provozech. Trvalá expozice určité hladiny hluku je škodlivější a rozhodně také častější než situace, kdy vedle vás vystřelí dělo - proto také je její vinou postiženo mnohem více lidí. Není ještě zcela jednoznačně dokázáno, avšak zdá se, že hluk způsobuje zhoršení sluchu poškozováním vláskových buněk v hlemýždi.

Je samozřejmé, že rozhoduje i délka působení hluku, i to, jak často jsme mu vystaveni. Je rozdíl, musíme-li něco poslouchat hodinu, měsíc, nebo několik let. Z tohoto hlediska se zdá, že největší nebezpečí číhá na naše uši v některých povoláních, ve kterých je hluk (zatím) neodmyslitelný: je to např. práce v ocelářském a kovozpracujícím průmyslu, v některých druzích zemědělské výroby, při zpracovávání dřeva, ale i v tzv. show businessu nebo při řízení nákladních vozidel či stavebních mechanismů. Jaké zvuky jsou nejnebezpečnější, vyplývá z tabulky hlasitosti (intenzity) různých typů hluku.

Tabulka hlasitosti (intenzity) hluku

Druh hluku Intenzita v decibelech (dB)
Tikot náramkových hodinek 20
Hlukové pozadí v obytné čtvrti (noc) 30–35
Klidný obývací pokoj 40
Hlukové pozadí v obytné čtvrti (den) 40–45
Běžný rozhovor 60
Hluk v kanceláři 70
Běžná restaurace 70
Hlasitá hudba, živá ulice 80
Nákladní auto (ve vzdálenosti asi 5 m) 90
Motorová sekačka trávy 90–100
Zvuk walkmana 95
Rockový koncert, diskotéka 100–110
Motor auta ve vyšších obrátkách 110
Letadlo vzdálené cca 250 m 110
Pneumatické kladivo ve vzdálenosti 1 m 110–120
Letadlo vzdálené 30 m 120–130

Zánět zvukovodu (otitis externa)
Pro laiky poněkud nesrozumitelný název "otitis externa" nejlépe rozšifrujeme, když ho nahradíme výstižným pojmenováním "plavecké ucho". S vodou totiž mohou do zvukovodu proniknout i nejrůznější plísně nebo baktérie a vyvolat jeho zánět. Kromě pobytu ve vodě však může ke stejným důsledkům vést i nadměrně časté čištění ucha smotky vaty ap. Otitis externa nemívá na svědomí sluchové poruchy závažnějšího a trvalého charakteru, nicméně zcela nevinné také nebývá. Rozhodně je na místě lékařské vyšetření a podle jeho výsledků většinou i aplikace léků.

Cizí tělesa v uchu Třebaže na první pohled se to nezdá, ucho je stejně citlivé jako oko - je pouze uloženo relativně hlouběji. Čím blíže tedy k němu pronikne cokoli ze zevního prostředí, tím větší mu hrozí nebezpečí. Je proto třeba co nejpečlivěji, a to zejména u dětí, bránit proniknutí jakéhokoli cizího tělesa do ucha, a pokud již k tomu dojde, vyhledat místo samoléčby co nejdříve odbornou pomoc.

Poranění bubínku
K poranění bubínku dochází mnohem častěji, než se běžně domníváme. Bubínek může být porušen mechanicky (ostrým či jiným předmětem proniknuvším do zevního ucha), prudkým úderem na ucho (např. plochou dlaní při rvačce nebo nárazem při autonehodě), nadměrným hlukem či tlakovou vlnou při výstřelu nebo výbuchu v těsné blízkosti ucha, frakturou kosti, k níž je připojen, nebo těžší ušní infekcí. Naštěstí však lze značné části těchto problémů předejít a již vzniklou perforaci bubínku napravit.

Zánět středního ucha (otitis media)
Středoušní zánět je častým, i když naštěstí většinou jen přechodným zdrojem zhoršení sluchu; pokud ovšem není toto infekční onemocnění zjištěno a léčeno včas, nebo pokud se častěji opakuje, může mít za následek i trvalou sluchovou poruchu. Je to o to závažnější, že zánět středního ucha postihuje především děti. Jejich střední ucho se - zejména při nachlazení a rýmě - zanítí mnohem snadněji než ucho dospělých, naplní tekutinou, začne bolet a způsobí zvýšenou teplotu, což jsou klasické příznaky, jimž je nutné věnovat pozornost a zahájit vždy okamžitě účinnou léčbu.

Zánět vnitřního ucha (labyrintitis)
Zánět vnitřního ucha je závažné onemocnění, které obvykle končí trvalým poškozením sluchu. Častěji jde o onemocnění virové, které má mírnější průběh i menší následky než infekce bakteriální. V popředí příznaků bývají závratě, které obvykle přivedou nemocného k lékaři. Včas nasazená správná léčba může zabránit úplné ztrátě sluchu, která bývá téměř pravidlem u bakteriálních zánětů.

Šest zásad péče o uši a ochrany před jejich poškozením

 • Vyhýbejte se pokud možno místům s vysokou hladinou hluku, a pokud to není možné, chraňte sluch vhodným způsobem.
 • Dodržujte všechny zásady hygieny a péče o uši.
 • Nikdy nestrkejte do uší jakékoli předměty a cizí tělesa.
 • Neodstraňujte ušní maz pomocí smotků vaty na špejli nebo tvrdých předmětů.
 • Braňte se ušním infekcím tím, že se budete koupat pouze ve vodě ošetřené chlórem.
 • Postarejte se o včasné a účinné léčení každé infekce uší, nosu a dýchacího ústrojí.

Miroslav Hroboň,Ivan Jedlička, Jaroslav Hořejší
převzato z knihy Trápí nás nedoslýchavost
vydané v nakladatelství Makropulos

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.