Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu, informuje o alergenové imunoterapii, varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Nedoslýchavost - čemu a jak lze předejít

( | přečteno: 14081x )

Je načase si povědět, jak můžeme své uši a sluchové ústrojí chránit a jeho poškození předejít. A začněme alespoň stručným seznamem hlavních hrozeb, před nimiž bychom se měli mít v zájmu svého sluchu na pozoru...

Je načase si povědět, jak můžeme své uši a sluchové ústrojí chránit a jeho poškození předejít. A začněme alespoň stručným seznamem hlavních hrozeb, před nimiž bychom se měli mít v zájmu svého sluchu na pozoru.

Svět plný hluku Skoro třetina sluchových poruch je způsobena - když ne zcela, pak alespoň zčásti - nadměrným hlukem z prostředí, v němž žijeme. Den za dnem se na nás valí záplava zvuků z elektronických médií, z ulic plných automobilů, z reproduktorů na diskotékách a koncertech, z nejrůznějších mechanismů v továrních provozech. Trvalá expozice určité hladiny hluku je škodlivější a rozhodně také častější než situace, kdy vedle vás vystřelí dělo - proto také je její vinou postiženo mnohem více lidí. Není ještě zcela jednoznačně dokázáno, avšak zdá se, že hluk způsobuje zhoršení sluchu poškozováním vláskových buněk v hlemýždi.

Je samozřejmé, že rozhoduje i délka působení hluku, i to, jak často jsme mu vystaveni. Je rozdíl, musíme-li něco poslouchat hodinu, měsíc, nebo několik let. Z tohoto hlediska se zdá, že největší nebezpečí číhá na naše uši v některých povoláních, ve kterých je hluk (zatím) neodmyslitelný: je to např. práce v ocelářském a kovozpracujícím průmyslu, v některých druzích zemědělské výroby, při zpracovávání dřeva, ale i v tzv. show businessu nebo při řízení nákladních vozidel či stavebních mechanismů. Jaké zvuky jsou nejnebezpečnější, vyplývá z tabulky hlasitosti (intenzity) různých typů hluku.

Tabulka hlasitosti (intenzity) hluku

Druh hluku Intenzita v decibelech (dB)
Tikot náramkových hodinek 20
Hlukové pozadí v obytné čtvrti (noc) 30–35
Klidný obývací pokoj 40
Hlukové pozadí v obytné čtvrti (den) 40–45
Běžný rozhovor 60
Hluk v kanceláři 70
Běžná restaurace 70
Hlasitá hudba, živá ulice 80
Nákladní auto (ve vzdálenosti asi 5 m) 90
Motorová sekačka trávy 90–100
Zvuk walkmana 95
Rockový koncert, diskotéka 100–110
Motor auta ve vyšších obrátkách 110
Letadlo vzdálené cca 250 m 110
Pneumatické kladivo ve vzdálenosti 1 m 110–120
Letadlo vzdálené 30 m 120–130

Zánět zvukovodu (otitis externa)
Pro laiky poněkud nesrozumitelný název "otitis externa" nejlépe rozšifrujeme, když ho nahradíme výstižným pojmenováním "plavecké ucho". S vodou totiž mohou do zvukovodu proniknout i nejrůznější plísně nebo baktérie a vyvolat jeho zánět. Kromě pobytu ve vodě však může ke stejným důsledkům vést i nadměrně časté čištění ucha smotky vaty ap. Otitis externa nemívá na svědomí sluchové poruchy závažnějšího a trvalého charakteru, nicméně zcela nevinné také nebývá. Rozhodně je na místě lékařské vyšetření a podle jeho výsledků většinou i aplikace léků.

Cizí tělesa v uchu Třebaže na první pohled se to nezdá, ucho je stejně citlivé jako oko - je pouze uloženo relativně hlouběji. Čím blíže tedy k němu pronikne cokoli ze zevního prostředí, tím větší mu hrozí nebezpečí. Je proto třeba co nejpečlivěji, a to zejména u dětí, bránit proniknutí jakéhokoli cizího tělesa do ucha, a pokud již k tomu dojde, vyhledat místo samoléčby co nejdříve odbornou pomoc.

Poranění bubínku
K poranění bubínku dochází mnohem častěji, než se běžně domníváme. Bubínek může být porušen mechanicky (ostrým či jiným předmětem proniknuvším do zevního ucha), prudkým úderem na ucho (např. plochou dlaní při rvačce nebo nárazem při autonehodě), nadměrným hlukem či tlakovou vlnou při výstřelu nebo výbuchu v těsné blízkosti ucha, frakturou kosti, k níž je připojen, nebo těžší ušní infekcí. Naštěstí však lze značné části těchto problémů předejít a již vzniklou perforaci bubínku napravit.

Zánět středního ucha (otitis media)
Středoušní zánět je častým, i když naštěstí většinou jen přechodným zdrojem zhoršení sluchu; pokud ovšem není toto infekční onemocnění zjištěno a léčeno včas, nebo pokud se častěji opakuje, může mít za následek i trvalou sluchovou poruchu. Je to o to závažnější, že zánět středního ucha postihuje především děti. Jejich střední ucho se - zejména při nachlazení a rýmě - zanítí mnohem snadněji než ucho dospělých, naplní tekutinou, začne bolet a způsobí zvýšenou teplotu, což jsou klasické příznaky, jimž je nutné věnovat pozornost a zahájit vždy okamžitě účinnou léčbu.

Zánět vnitřního ucha (labyrintitis)
Zánět vnitřního ucha je závažné onemocnění, které obvykle končí trvalým poškozením sluchu. Častěji jde o onemocnění virové, které má mírnější průběh i menší následky než infekce bakteriální. V popředí příznaků bývají závratě, které obvykle přivedou nemocného k lékaři. Včas nasazená správná léčba může zabránit úplné ztrátě sluchu, která bývá téměř pravidlem u bakteriálních zánětů.

Šest zásad péče o uši a ochrany před jejich poškozením

  • Vyhýbejte se pokud možno místům s vysokou hladinou hluku, a pokud to není možné, chraňte sluch vhodným způsobem.
  • Dodržujte všechny zásady hygieny a péče o uši.
  • Nikdy nestrkejte do uší jakékoli předměty a cizí tělesa.
  • Neodstraňujte ušní maz pomocí smotků vaty na špejli nebo tvrdých předmětů.
  • Braňte se ušním infekcím tím, že se budete koupat pouze ve vodě ošetřené chlórem.
  • Postarejte se o včasné a účinné léčení každé infekce uší, nosu a dýchacího ústrojí.

Miroslav Hroboň,Ivan Jedlička, Jaroslav Hořejší
převzato z knihy Trápí nás nedoslýchavost
vydané v nakladatelství Makropulos

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 35 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zvětšená prsa dokážou muže potrápit

Gynekomastie je jedním z důvodů, pro které muži vyhledávají plastického chirurga. Zvětšená prsa nevypadají mužně a znamenají pro muže mnohdy ostych nebo dokonce snížené sebevědomí. Přestože se jedná z velké části o kosmetický problém, lékaři nabádají k obezřetnosti.

Má vaše dítě zdravé nohy? Případné odchylky odhalí podoskop

Většina dětí se narodí se zdravýma nožičkama, přesto často může dojít k jejich postupnému poškození a deformitám. Podoskop je přístroj, který dokáže celou řadu potíží s chodidly u dětí odhalit. Včasná diagnostika a léčba pomůže tyto obtíže napravit a předejít tak případným problémům s pohybovým aparátem v dospělosti.

Poruchy hlasu významně snižují kvalitu života

Význam hlasu obvykle vnímáme až ve chvíli, kdy je jeho kvalita zhoršena nebo když nemůžeme komunikovat vůbec.

Dna - bolestivé onemocnění kloubů

Dna je revmatologické onemocnění metabolického typu spojené s vysokou hladinou kyseliny močové. Prvním příznakem dny je velmi bolestivý otok kloubů, nejčastěji kloubu palce u nohy. Zánět většinou brzy odezní a nastupuje bezpříznakové období, kdy je pacient zdánlivě zdráv. Dnu je ale nutné považovat za celoživotní onemocnění.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.