Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Neléčená angína může způsobit revmatickou horečku

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 43342x )

Revmatická horečka je dnes naštěstí již vzácná. Vděčíme za to objevu antibiotik, protože právě angína nezaléčená antibiotiky byla a je nejčastěji příčinou rozvoje revmatické horečky. Toto autoimunitní onemocnění postihuje řadu tkání, zejména však srdce a klouby.

shutterstock.com

Diagnostika a léčba

Pro diagnózu jsou pro lékaře důležité údaje o předcházející angíně, nález některých z výše uvedených projevů a pak speciální vyšetření krve. V krvi se zjišťuje přítomnost tzv. ASLO. To je zkratka pro Anti-Streptolysin O. ASLO je protilátka proti streptokokům, jejíž přítomnost v krvi svědčí o nedávno proběhlé streptokokové infekci. Při podezření na poškození srdce a jeho chlopní je ideální vyšetřovací metodou ultrazvuk (ECHO) srdce.

Nejlepší prevencí je každou angínu (či jiné onemocnění vyvolané streptokokem) poctivě zaléčit antibiotiky. Na streptokoky je ideálním starý dobrý penicilin, ale je možné více variant dle rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Důležité je přesně dodržovat předepsané dávky v daných intervalech a dobu podávání.

Ukazatelem právě probíhající bakteriální infekce v těle může být i hodnota CRP.

Pokud někdo revmatickou horečku prodělal, bojíme se jejího návratu, který bývá většinou velmi závažný. Těmto lidem se pak preventivně po mnoho let preventivně podávají antibiotika v malých dávkách. Tato clona brání vzniku angíny, která by pak mohla vést k dalšímu propuknutí revmatické horečky.

Léčba revmatické horečky je podobně jako prevence v rukou zkušeného lékaře. Při zjištění revmatické horečky se podají antibiotika, která mají za úkol „jen“ likvidaci případného zbytku streptokoků v organizmu. Samotnou revmatickou horečku však antibiotika neřeší.

Projevy revmatické horečky jako je např. zánět kloubů je možno léčit protizánětlivými léky typu paralenu, brufenu a u dospělých podáváme i aspirin (ten nikdy nepodáváme u dětí). U velmi těžkých případů je třeba nasadit protizánětlivé léky vyššího účinku, a to jsou zejména kortikoidy.
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Chronické čepy na mandlích

Dobry den, pred nekolika lety jsem prodelal tezkou hnisavou anginu. Uvazovalo se o odebrani krcnich mandli, ale upustilo se od toho. Od te doby obcas mivam potize s jejich zanetem (cepy...) v prubehu celeho roku i bez ostatnich symptomu anginoveho onemocneni. Techto neprijemnosti bych se samozrejme rad zbavil. Predem diky za odpoved, Michal Sedivy

Opakované anginy

Milá Lékárno, píši za svou kamarádku a doufám že ji budete moci poradit. Lini mela 8x zánět hrtanu nebo anginu a asi 6x na to brala antibiotika i Imudon. Letos měla 5x zanět hrtanu nebo anginu a 4x brala atibiotika. Poslední asi s odstupem 3 týdnů. A to je na mateřské dovolené. Co by měla dělat? Děkuji i za svou kamarádku. Monika Janečková

Zánět mandlí (tonsillitis acuta)

Typické je zarudnutí a zduření mandlí, které mohou být pokryté povláčky, jsou zduřelé a zpravidla bolestivé podčelistní uzliny, trvají polykací potíže a horečka. Postiženy jsou především děti a mladší dospělí ...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce