Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Nemocné ledviny nebolí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10818x )

Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí. Mezi projevy onemocnění ledvin patří například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení (zejména v noci). Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění. Myslete na své ledviny už teď a nečekejte na okamžik, kdy přestanou pracovat.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Na nevratně poškozené ledviny se přijde často náhodou – nevarují bolestí

Onemocnění ledvin se týká obou pohlaví a prevence se vyplatí. Jejich chronické onemocnění, které může končit i definitivním orgánovým selháním, totiž pacienta nevaruje bolestí. A tak se na vážnost zdravotního stavu přijde často náhodou až při laboratorním vyšetření provedeném původně s jiným záměrem.

Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který tělo nejen zbavuje odpadních látek, ale jehož nedostatečné fungování se podílí například na kardiovaskulárních a dalších závažných onemocněních.

Čtěte také: Máte vysoký krevní tlak nebo cukrovku? Dejte si pozor na ledviny!

K rizikovějším skupinám patří:

 • kuřáci,
 • lidé starší 50 let,
 • nemocní s cukrovkou nebo s vysokým krevním tlakem.

Onemocnění ledvin v rodině může souviset s vrozenými dispozicemi.
„Není výjimkou, že ve skupině dialyzovaných pacientů najdete například strýce a synovce,“ ilustruje MUDr. Jordanov Bílková.

Mezi příznaky onemocnění patří mimo jiné:

 • krev v moči,
 • únava,
 • otoky nohou,
 • vyšší krevní tlak,
 • časté močení, zejména v noci.

Čtěte také: 7 signálů, že ledviny nefungují, jak by měly

Světový den ledvin nabízí vyšetření zdarma

Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují na druhý čtvrtek v měsíci Světový den ledvin - pro tento rok na 8.3.2018. Cílem akce je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. 

V tento den je možné se nechat zdarma a bez objednání vyšetřit. Toto vyšetření zpravidla zahrnuje měření tlaku, tzv. BMI (body-mass indexu), hladiny cukru v krvi a na nefrologických ambulancích vám vyšetří i moč. Výsledek se dozvíte okamžite. Vyšetření je bezbolestné, rychlé, zdarma a není potřeba se objednávat.

„Letos otevřeme k bezplatnému preventivnímu vyšetření ledvin ještě více nefrologických pracovišť než v předchozích letech. Dohromady jich bude po celé ČR 26 a všechny budou mít otevřeno pro širokou veřejnost od 8 do 15 hodin,“ říká vedoucí lékařka Dialyzačního střediska Homolka B. Braun Avitum MUDr. Ivana Jordanov Bílková. Adresy pracovišť jsou k dispozici na www.svetovydenledvin.cz. Vyšetření je zcela bezbolestné a trvá zhruba 15 minut. Lékař při něm mimo rizikových faktorů jako je kouření, obezita nebo vysoký krevní tlak hodnotí i hladinu cukru v krvi a hodnoty moči. Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace.

O konkrétní podobě akce ve vašem regionu, se informujte s předstihem, v příslušné nemocnici či nefrologické ambulanci.

Čtěte také: Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Ačkoliv je letošní téma zaměřeno na onemocnění žen, chronické onemocnění ledvin může vzniknout u mužů i žen.
Nevíte, do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin týká? Zkuste si odpověděť na následující otázky.

 • Máte vysoký krevní tlak?
 • Léčíte se s cukrovkou?
 • Máte nadváhu?
 • Kouříte?
 • Je vám víc než 50 let?
 • Vyskytovalo se už onemocnění ledvin ve vaší rodině?
 • Léčíte se s jiným onemocněním ledvin?

Pokud jste odpověděli kladně na jednu nebo více otázek, je dobré podstoupit preventivní vyšetření.

Čtěte také: Ledvinové kameny mohou působit opravdu nepříjemnou bolest

Tématem letošní kampaně jsou chronická onemocnění ledvin u žen

V roce 2018 připadá Světový den ledvin a Mezinárodní den žen na ten samý den. Máme tak příležitost poukázat na důležitost zdraví žen s důrazem na zdraví ledvin. U příležitosti 13. Světového dne ledvin propagujeme dostupnost a rovnoprávný přístup ke zdravotní výchově a vzdělávání, ke zdravotní péči a prevenci onemocnění ledvin pro všechny ženy a dívky na celém světě.

Některá onemocnění ledvin, jako např. lupusová nefritida nebo infekční záněty ledvin, se typicky týkají žen. Lupusová nefritida je projevem autoimunitního onemocnění, při kterém imunitní systém útočí na vlastní buňky a orgány. Infekce ledvin, stejně jako většina infekcí močového ústrojí, jsou u žen častější. Riziko těchto onemocnění pak vzrůstá v průběhu těhotenství. K dosažení dobrých výsledků léčby je, stejně jako u většiny onemocnění ledvin, potřeba časná diagnostika a včasné zahájení léčby.

Chronické onemocnění ledvin – možný závažný problém u mladých žen

Chronické onemocnění ledvin (Chronic kidney disease - CKD) představuje z hlediska zdravotního stavu světové populace závažný problém, jehož hlavními důsledky jsou vývoj chronického selhání ledvin a zvýšené riziko předčasného úmrtí. 

Co by měly ženy vědět o chronickém onemocnění ledvin?

Chronické onemocnění ledvin postihuje na celém světě přibližně 195 milionů žen. Každoročně na toto onemocnění umírá téměř 600 000 žen, chronické onemocnění ledvin je tak 8. nejčastější příčinou úmrtí u žen. Riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin je u žen přinejmenším stejné jako u mužů, ne-li vyšší. Podle některých studií se CKD rozvíjí u žen ve srovnání s muži s větší pravděpodobností, prevalence CKD 14 % u žen a 12 % u mužů. Nicméně náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací) je léčeno méně žen než mužů.

Lupusová nefritida a infekce ledvin

Některá onemocnění ledvin, jako např. lupusová nefritida nebo infekční záněty ledvin se typicky týkají žen. Lupusová nefritida je projevem autoimunitního onemocnění, při kterém imunitní systém útočí na vlastní buňky a orgány. Infekce ledvin, stejně jako většina infekcí močového ústrojí, jsou častější u žen. Riziko těchto onemocnění vzrůstá v průběhu těhotenství. K dosažení dobrých výsledků léčby je, stejně jako u většiny onemocnění ledvin, potřeba časná diagnostika a včasné zahájení léčby.

Onemocnění ledvin a těhotenství

CKD je považováno za rizikový faktor komplikací v průběhu těhotenství a za rizikový faktor snížení plodnosti. Ženy s chronickým onemocněním ledvin jsou vystaveny většímu riziku komplikací pro matku i plod; těhotenství žen s pokročilým CKD je jedním z nejtěžších úkolů, s vysokou mírou výskytu hypertenze a předčasného porodu. V  případech CKD může být snížena plodnost, nicméně početí je možné, vzácně i u dialyzovaných pacientek. V těchto případech je lepších výsledků dosahováno při intenzivní dialyzační léčbě (denní nebo téměř denní).

Komplikace související s těhotenstvím zvyšují riziko onemocnění ledvin. V tomto ohledu může být těhotenství cennou příležitostí k diagnóze chronického onemocnění ledvin v raném stádiu, s možností plánování léčebné intervence. 

Těhotenství u transplantovaných žen

U žen po úspěšné transplantaci je možné plodnost obnovit a zvýšit pravděpodobnost úspěšného porodu. Nicméně je v těchto případech pozorována vyšší míra výskytu komplikací než u běžné populace.

Těmito komplikacemi jsou podstatně více ohroženy ženy v rozvojových zemích. Důvodem je nedostatečná dostupnost všeobecné a včasné prenatální péče, nesprávná léčba žen s preeklampsií a nedostatečná dostupnost dialýzy u závažných případů AKI.

Zdroj: www.bbraun.cz, www.nadaceledviny.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce