Inzerce

Nenechte osteoporózu „zlomit“ vaši budoucnost

18. února 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2355x

Osteoporózou trpí každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let. Jde tedy doslova o civilizační onemocnění. Ve vyspělých ekonomikách trpí osteoporózou až 8 % populace a výskyt onemocnění se neustále zvyšuje i v důsledku prodlužujícího se věku dožití. Pro onemocnění je typické řídnutí kostí a snižování jejich pevnosti, což vede v konečném důsledku k častým zlomeninám, omezené hybnosti, zhoršení kvality života a závislosti na pomoci druhých. Klíčová je prevence, a to již v dětském věku a dospívání, kdy se tvoří kostní hmota.

foto: shutterstock.com

I přesto, že za vznik onemocnění mohou zhruba z 60 % genetické predispozice, významná část prevence je v našich rukou. Zabránit anebo oddálit propuknutí nemoci lze dostatečným příjmem vápníku a vitamínu D ve stravě, přiměřeným pravidelným pohybem a celkově zdravým životním stylem s omezením či úplným vyloučením alkoholu, kouření a kofeinu. Potravinovou nedostatečnost lze kompenzovat volně prodejnými léčivými přípravky s obsahem kostních minerálů.

Čtěte také: Na řídnutí kostí se u mužů, ale i u žen, přichází zbytečně pozdě

Vzhledem ke stárnutí populace se z osteoporózy stává doslova civilizační onemocnění. Pokud si uvědomíme fakt, že každých 30 vteřin si dojde u jednoho Evropana ke zlomenině vlivem osteoporózy, je situace alarmující. Data ukazují, že průběhu dalších padesáti let se více než zdvojnásobí počet zlomenin krčku kosti stehenní. Na komplikace v souvislosti s touto zlomeninou přitom u nás v loňském roce zemřelo téměř 30 % všech postižených pacientů,“ upozorňuje Doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory.
„U osob s vyšším rizikem osteoporózy a u pacientů s prodělanou zlomeninou je proto důležité zajistit specifickou multioborovou péči a efektivní medikaci pro zvýšení pevnosti kostí,“ doplňuje Vyskočil.

Čtěte také: Únavová zlomenina

Pokud patříte do rizikové skupiny, nebo máte k onemocnění osteoporózou genetické dispozice, je vhodné požádat svého praktického lékaře nebo gynekologa o doporučení na denzitometrické vyšetření. To určí množství minerálů a hustotu kostní tkáně.
„Denzitometrické vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 10 minut. Je velmi přesné, v současné době dokážeme díky měření odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“ říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3 a doplňuje:
„Vyšetření je možné provést v jakémkoliv věku, a to i bez doporučení lékaře. V tomto případě je však třeba počítat s úhradou – poplatek činí zhruba od 300 do 800 korun dle zdravotnického zařízení.“

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Fakta o osteoporóze:

 • Každá 3. žena a každý 5. muž nad 50 let trpí osteoporózou.
 • V České republice postihuje onemocnění více než 750 000 pacientů, tři čtvrtiny z nich jsou ženy nad 45 let.
 • V České republice je každoročně evidováno na 31 tisíc osteoporotických zlomenin.
 • Až 78 % českých žen nedosahuje denní doporučené dávky vápníku (1200 mg), který je klíčovým prvkem pro novotvorbu kosti.
 • Ženy nad 45 let stráví kvůli osteoporóze v nemocnici více dnů než kvůli jakékoliv jiné chorobě.
 • Riziko zlomeniny u mužů nad 45 let je o 27 % vyšší než riziko rakoviny prostaty.
 • Na léčbu osteoporózy vynakládá Česká republika více než 500 mil. korun ročně.

V rámci prevence osteoporózy a její progrese je klíčový příjem adekvátního množství vápníku a vitamínu D ze stravy, přiměřený pohyb a včasná diagnostika onemocnění.
„Přiměřená pohybová aktivita je velmi důležitá, protože přímo podporuje vznik a přestavbu kostí,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky.
„Pohyb a vyvážená strava bohatá na vápník a vitamin D jsou přitom důležité již od dětství a v dospívání, kdy dochází ke stavbě kosterního aparátu a tvorbě kostní hmoty. Ta se vytváří zhruba do 30 let, poté nám kostní hmota ubývá, po 50 roce věku se u žen vlivem hormonálních změn tento úbytek ještě zrychluje,“ doplňuje Bílková. Podle ní jsou v rámci prevence vhodné především aktivity, při kterých jsou zatěžovány kosti ve vzpřímené poloze proti gravitaci, jako je chůze, běh, tanec nebo tenis. Ty je vhodné doplnit o cvičení pro správné držení těla, stabilizaci končetin a trupu a odstranění svalových dysbalancí.

Čtěte také: Význam pohybové aktivity v prevenci a léčbě osteoporózy

cvičení

cvičení

cvičení

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

  Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

 • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

  Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

 • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

  Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.