Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Nepodceňujte opalování již od jarních měsíců

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 25841x )

Kožním nádorům věnují v současné době odborníci čím dál větší pozornost. Hlavním důvodem je výrazný vzestup výskytu tohoto onemocnění, které se navíc posouvá do stále mladších věkových ročníků, výjimkou nejsou ani dvacetiletí nemocní.

shutterstock.com

Příčiny vzniku kožních nádorů mají řadu důvodů

za 80 % všech kožních nádorů je zodpovědné sluneční ultrafialové (UV) záření a UV záření z umělých zdrojů (solária). Významnou roli hraje také genetická dispozice, kožní fototyp (častěji onemocní lidé se světlým kožním fototypem – světlou kůží a modrýma očima, kteří se snadno spálí a mají sklon k tvorbě pih) a mnoho dalších faktorů. UV záření je ale jedinou z těchto příčin, kterou jsme schopni změnou životního stylu ovlivnit.

Vznik kožních nádorů však může mít i další důvody, například působení chemických kancerogenů a ionizujícího záření. V posledních letech byly v některých kožních nádorech identifikovány některé typy lidských papilomavirů. Při dlouhodobém sledování se zjistilo, že se významně častěji vyskytují všechny typy kožních nádorů také u lidí s oslabenou imunitou např. z důvodu AIDS.

Melanom

Melanom (někdy též nazýván maligní melanom) je jedním z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk – melanocytů.
Tyto buňky se normálně vyskytují ve velkém množství v kůži a oku, ale mohou být roztroušeny i v dalších orgánech např. v močovém měchýři, trávicím ústrojí, v plicích. V těchto orgánech je však výskyt melanomu nízký,“ uvádí MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Nejčastěji se vyskytuje u lidí ve středním věku, jeho incidence mezi bělochy celosvětově stoupá. Každým rokem se zvýší počet nově diagnostikovaných případů až o 5 %. Ročně je celosvětově diagnostikováno okolo 160 000 nových případů. V České republice onemocnělo v roce 1987 celkem 813 pacientů, v roce 1997 jich bylo 1 368 a v roce 2007 již 2 358. V roce 2012 bylo zaznamenáno 2 730 pacientů. Přes intenzivní výzkum je zatím jedinou úspěšnou léčbou melanomu jeho včasné odstranění.

Rizikové faktory melanomu

melanomJediný dosud prokázaný faktor zevního prostředí, který se podílí na vzniku melanomu, je sluneční záření a to zejména jeho UVB složka.
Je známo, že ultrafialové záření (UV) je schopno vyvolat předčasné stárnutí kůže, poškození genetické výbavy buněk i vznik kožních nádorů. Na těchto účincích se různou měrou podílí UVB i UVA záření. Nadměrné a nechráněné vystavování se slunci, je proto jedním z hlavních rizikových faktorů,“ upozorňuje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Nejnebezpečnější pro vznik melanomu je zejména opakované spálení kůže, především v období dětství a dospívání. Dále je nutné zmínit, že intermitentní (občasné) slunění je rizikovější než chronické, proto časté dovolené u moře zvyšují u bělochů riziko melanomu. Za rizikový faktor je považováno i navštěvování solárií. Nejcitlivější jsou na sluneční záření lidé se zrzavými vlasy a četnými pihami. Ovšem ani ti, kteří se působením UV záření přímo opálí bez předchozího zčervenání, nejsou zcela odolní ke škodlivým účinkům UV paprsků. I oni se musí chránit a dodržovat zásady doporučované pro opalování. Výzkumy ukazují, že intenzivní slunění má za následek, kromě škodlivých účinků UV záření přímo na kůži, také dočasné snížení imunitní odpovědi organismu, sníženou obranyschopnost.

Za další rizikové faktory je považována tendence k tvorbě pih po oslunění, vysoký počet mateřských znamének. Osoby s větším počtem znamének, jsou skupinou, která by měla věnovat zvýšenou pozornost prevenci melanomu. Dále jsou více ohroženi pacienti, u kterých byl melanom diagnostikován již v minulosti a lidé, u kterých měl melanom pokrevní příbuzný.

Jak rozpoznat melanom

Kožní nádory obecně mohou mít velmi různorodý vzhled. V diagnostice melanomu napomáhá pravidlo ABCD(E), které popisuje rysy typické pro počínající melanom.

 • A (asymmetry) – projev má asymetrický tvar, kterým se liší od ostatních pigmentových projevů kůže
 • B (border) – okraje jsou nepravidelné, jsou přítomny zářezy a výběžky, kterými se nádor šíří do okolí
 • C (color) – barva projevu je často nepravidelná, převažují různé odstíny hnědé či černé barvy, některé části mohou být často i růžové, červené, šedomodré i bílé
 • D (diameter) – rozměr projevu přesahuje 6 mm
 • E (evolving) – průběžné změny (velikosti, okrajů, tvaru, povrchu, subjektivních pocitů, charakteru růstu)

Prevence melanomu

Melanom je onemocnění, kterému lze prevencí předcházet. Lze proto předpokládat, že při úspěšně prováděné prevenci je možné incidenci melanomu snížit. V popředí preventivních opatření stojí zejména zásady správného opalování.

Vždy je nutné vyhýbat se prudkému polednímu slunci mezi 11. a 14. hodinou, čím blíže k rovníku, tím je vhodnější volit větší časové rozpětí. Při pobytu na přímém slunci chránit kůži opalovacími prostředky s ochrannými UVA a UVB faktory odpovídající kožnímu fototypu, místu pobytu a délce slunění. Čím světlejší kůže, oblast blíže rovníku a delší doba strávená na slunci, tím vyšší faktor je nutné zvolit.

Číslo faktoru označuje, kolikrát můžeme být na slunci déle, než v případě, kdy krém nepoužijeme. „Jako příklad si představme takové podmínky, kdy se určitý člověk bez opalovacího krému po 20 minutách pobytu na slunci spálí. Použije-li tento člověk za stejné situace opalovací krém s ochranným faktorem číslo 10, může být na slunci bez spálení až 10krát delší dobu,“ vysvětluje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Opalovací krém s ochranným filtrem se má natírat v tenké vrstvě na čistou suchou kůži, nejméně 15–30 minut před sluněním, aby mohl začít působit. První ochranou proti intenzivnímu slunečnímu záření by však měl být oděv, klobouk nebo čepice se štítem a sluneční brýle s UV filtrem.

Pokud již dojde ke spálení kůže, musí být následně absolutně chráněna před sluncem až do úplného zklidnění a odhojení reakce. Za nejrizikovější skupinu jsou považovány malé děti a mladí dospívající jedinci.

Pamatuj:

 • Vyhýbej se prudkému polednímu slunci mezi 11. a 14. hodinou!
 • Při pobytu na slunci používej opalovací prostředky s ochrannými UVA a UVB faktory v dostatečném množství, nezapomeň používat rtěnky s ochranným filtrem!
 • Chraň kůži oděvem, vhodný je klobouk nebo čepice s velkým štítem!
 • Chraň své děti před spálením kůže!
 • Chraň i své oči, nos brýle s UV filtrem! I oči mohou být slunečním zářením poškozeny.
 • Kontroluj si kůži celého těla včetně zad 1x za 3 měsíce, při změně navštiv kožního lékaře!!!

Léčba melanomu

Jedinou úspěšnou léčbou melanomu je včasná diagnóza a chirurgické odstranění počínajícího nádoru.
„Pokud se vyřízne ve včasné fázi, znamená to úplné vyléčení nádoru, pacient není ničím léčen, dochází jen na pravidelné kontroly. Pokud se pacient k vyšetření ovšem dostavil v pokročilém stádiu onemocnění, tak většinou podstupuje další vyšetření a terapii určenou lékařem,“ popisuje MUDr. Ivana Krajsová, MBA, primářka Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Zhoubné nádory kůže

Rozeznáváme tři hlavní typy zhoubného bujení kůže. Nejčastějším vyvolávajícím faktorem je UV záření. Schopnost UV radiace iniciovat vznik nádoru kůže je ovlivněna...

Histologické vyšetření

Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.

Nemoci kůže

Kůže je největší lidský orgán, který má kromě estetické funkce i řadu dalších důležitých úkolů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce