Noční močení (nykturie) je rozšířený, ale opomíjený zdravotní problém

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3888x )

Pokud nevypijete večer před spaním půl litru nebo více tekutin, tak i jedno vzbuzení kvůli nucení na močení signalizuje zdravotní problém. Každý člověk, který v noci chodí pravidelně na záchod, by měl navštívit odborného lékaře, tedy urologa.

shutterstock.com

Je špatné chodit v noci na záchod? Jaká frekvence je už moc? 1x za noc je dobré nebo špatné? Kdy už se jedná o problém? Jak dlouho by měl vydržet zdravý člověk nejít přes noc na záchod?

Obecně lze říci, že noční močení (nycturie) není úplně v pořádku. Závisí na frekvenci a četnosti močení. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin,  ev. typu léku, které člověk užívá. Moč se tvoří kontinuálně a její tvorba závisí na množství faktorů.

V noci se moč zdravého člověka stává koncentrovanější, její produkce je významně menší (nemocný spí, tudíž nepije) a měl by tak vydržet nerušeně spát 6-8 hodin v kuse. V případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než 1 až 2krát je na čase navštívit lékaře-urologa. Samozřejmě je nutno odlišovat stav, kdy se vzbudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku pravidelně projíždějící noční tramvaje atd., popřípadě trpíte poruchou spánku – a když už jste vzhůru, tak se jdete „pro jistotu“ už i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno močení v noci může signalizovat zdravotní problém.

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

2. Co je důvodem častého močení v noci? Jídlo, pití, špatné návyky? Jaké nápoje nejsou vhodné? Kdy je třeba omezit příjem tekutin? Mohou být na vině nemoci? Jaké?

Samozřejmě záleží na věku, případných dalších nemocech pacienta a užívaných lécích, které mohou jako vedlejší nežádoucí účinek vyvolávat zvýšenou tvorbu moči. Velký vliv má také životní styl jedince – pravidelný a dostatečně dlouhý spánek, stravovací návyky, přítomnost stresu. Před spaním se obecně nedoporučuje významná konzumace alkoholických nápojů kávy, doporučil bych zcela jistě vynechat pití energetických nápojů, které mají vysoký obsah kofeinu. Nykturie jako taková může být způsobena zánětem či hyperaktivním močovým měchýřem, u mužů je častou příčinou zvětšená prostata. Pravou a nezřídka daleko závažnější příčinu pomůže odhalit odborné vyšetření. Bývá jí například cukrovka, noční polyurie (pacientovi se tvoří více moči přes než přes den) či nádor močového měchýře či prostaty.

Čtěte také: Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?

3. A jak to je v těhotenství?

Platí vše, co bylo řečeno v bodě 1. Tedy - obecně lze říci, že noční močení (nycturie) není úplně v pořádku. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin,  ev. typu léku, které člověk užívá. Moč se tvoří kontinuálně a její tvorba závisí na množství faktorů. V těhotenství je nicméně vzhledem k narůstající velikosti plodu v těle matky častější nucení na močení celkem normální. V případě, že je ale doprovázeno jinými příznaky zánětu dolních močových cest, např. pálení při močení, je na místě návštěva lékaře.

Čtěte také: Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

MUDr. Josef Stolz,MBA MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
49%
Zatím hlasovalo 544 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

OAB patří mezi 10 nejčastějších zdravotních problémů

Syndrom hyperaktivního močového měchýře, zkráceně OAB (overactive bladder) je poměrně rozšířený zdravotní problém, který se vyskytuje v každé věkové kategorii u obou pohlaví, včetně dětí. Na zdraví člověka nemá závažný vliv, ale dokáže velmi znepříjemnit každodenní život. Navíc může být příznakem jiných nemocí, včetně rakoviny močového měchýře. Mnoho pacientů se stydí s tímto problémem svěřit svému lékaři, a nemoc nechává bez léčby, což může vést k výraznému zhoršení kvality jejich života. Syndrom hyperaktivního močového měchýře je přitom většinou dobře léčitelné onemocnění.

Trápí vás onemocnění hyperaktivního měchýře? Na to, jak jej lze léčit, odpovídá uroložka.

Onemocnění hyperaktivního měchýře je nepříjemné onemocnění, které trápí především ženy. Díky moderní medicíně jde toto onemocnění léčit. Zeptali jsme se na několik zajímavých otázek odbornice, která se svými pacienty tuto nemoc ve své ordinaci řeší. Na naše otázky odpovídala MUDr. Vlasta Vyhnánková, PhD z brněnské kliniky, my jí za její odpovědi děkujeme.

Jde vám "o život", když hledáte toaletu?

Odhaduje se, že celosvětově trpí syndromem hyperaktivního měchýře 50 až 100 milionů lidí. V USA a Evropě postihují urgence téměř jednu pětinu dospělých ve věku nad 40 let. Jeho výskyt s věkem stoupá, ale není pravda, že hyperaktivní močový měchýř je projevem stárnutí. Jedná se o léčitelnou chorobu.

Vliv hyperaktivního měchýře na kvalitu života

Třetina pacientů s hyperaktivním měchýřem trpí depresemi a stresem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.