Inzerce

Nové možnosti v léčbě kýly v jizvě

25. března 2008, MUDr. Tomáš Bureš   |   přečteno: 11468x

Pacienti s kýlou tvoří velkou část klientely chirurgických oddělení. Jediná možnost, jak kýlu zcela odstranit je operace. Při té je nutné uzavřít otvor v břišní stěně, tzv. kýlní branku, kterou kýla proniká navenek....

Pacienti s kýlou tvoří velkou část klientely chirurgických oddělení. Jediná možnost, jak kýlu zcela odstranit je operace. Při té je nutné uzavřít otvor v břišní stěně, tzv. kýlní branku, kterou kýla proniká navenek.

V minulosti bylo principem operace sešití tohoto otvoru, které ale vedlo ke zvýšení napětí sešitých tkání. Tím vzniká riziko špatného zhojení a tedy i nebezpečí opakování kýly ve stejném místě. Toto riziko se týká zejména kýl s velkou brankou. Ty byly někdy právě vzhledem k tomuto riziku prakticky operačně neřešitelné a pacienti s takovou kýlou byli odkázáni jen na kýlní pás, který ale výrazně snižuje pohodlí pacienta a podstatu kýly neřeší.

Proto byly vyvinuty nové operační postupy, při kterých je defekt uzavřen pomocí jakési záplaty, síťky. Tyto síťky jsou vyrobeny ze speciálních nedráždivých materiálů, které se do okolních tkání velmi rychle vhojí. Rekonvalescence po takové operaci je pak výrazně kratší.

Navíc pomocí nejnovějších materiálů je takto možné řešit právě i takové defekty, které by klasicky řešit nešly. Jedná se nejčastěji o pacienty s kýlami v jizvě, tedy již po nějaké jiné břišní operaci. Nejnovější materiály se navíc mohou umístit přímo zevnitř břicha na střevní kličky, bez rizika jejich poškození. Spodní vrstva síťky je ze vstřebatelného materiálu, který brání tvorbě srůstů mezi útrobami a síťkou.

Proto je v těchto případech dnes prosazovanou metodou laparoskopická operace, při které je z drobných ranek umístěna z vnitřní strany břišní dutiny přes celý defekt částečně vstřebatelná síťka, která nahradí chybějící pevnou břišní stěnu. Tato síťka je fixována na několika místech k pevné tkáni v okolí kýlní branky. Asi polovina materiálu síťky se postupně vstřebá a zbytek vlastně vytvoří jakousi plochou pevnou vazivovou membránu v místě původní branky. Celý výkon pak trvá asi 1,5 hodiny, hospitalizace většinou 4 jaž 7 dnů. Celková rekonvalescence pak 3 týdny. Poté je možné již plné zatížení a opětovné pracovní zařazení.

autor: MUDr. Tomáš Bureš , Nemocnice Kladno

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Adéla

V březnu jsem byla na operaci kýly a zároven mi udělali plastiku břicha byla jsem moc spokojená i když jsem měla nějaké problémy s hnisáním a musela jsem jít na další operaci ale ted se mi objevila boule na druhé straně a já si myslím že to je taky kýla nevadí mi že bych musela na další operaci ale nejsem si jistá s tím že to bude operace poslední ale nechci každý rok aby se to opakovalo co mám dělat? odpoví mi někdo?díky Renata Z - lvice.rena@seznam.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. prosince 2008, 22:43:56


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 703 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.