Inzerce

Odchlípení sítnice (Amotio retinae)

4. dubna 2008, as. MUDr. Lucie Valešová   |   přečteno: 187236x

Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou.

Příčiny neprůhledné clony

„ Měl jsem pocit, že mi ve vidění na levé oko překáží špička nosu, udělala se tam taková neprůhledná clona, která se pomalu zatahovala, až se přetáhla přes celé oko. Postupovalo to pomalu, několik dní,“ líčil své obtíže krátkozraký muž středního věku, kterého jsme právě přijímali k operaci odchlípené sítnice.

Výskyt této oční choroby je mnohem menší než výskyt jiných očních chorob jako třeba šedého nebo zeleného zákalu. To je zřejmě důvod, proč povědomost veřejnosti o této chorobě není tak rozšířená jako je tomu u očních zákalů.

Je to škoda, protože včasné zjištění a včasná léčba odchlípení sítnice má mnohem lepší vyhlídky pro výsledek léčby a pro konečné vidění oka, než když pacient přijde až s pozdními příznaky. Abychom pochopili, co je odchlípení sítnice a jaké jsou jeho příčiny, musíme si nejdříve vysvětlit, jak to uvnitř oka vypadá:

Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou. Na zdravém oku k sobě tyto vrstvy pevně lnou. To je důležité pro dobrou funkci sítnice, tedy pro dobré vidění.

Prostor uvnitř oční koule je vyplněn gelovitou průhlednou hmotou, sklivcem. U zdravého oka sklivec nemá pevné úpony k sítnici. Zbytek prostoru kolem sklivce vyplňuje nitrooční tekutina.

Odchlípení sítnice je chorobný stav, kdy se od sebe oddělí světločivná a pigmentová vrstva sítnice. Pigmentová vrstva zůstává ve své původní poloze – vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Světločivná vrstva se uvolní a někdy vlaje v prostoru uprostřed oční koule. Většinou je odchlípena jen část sítnice, méně často choroba postoupí natolik, že se odchlípí celá sítnice.

Odchlípení sítnice zhoršuje její výživu a funkci. Čím je větší jeho rozsah, tím je menší naděje na zlepšení vidění. Pokud se odchlípí i místo nejostřejšího vidění, většinou se zrak ani po operaci nevrátí úplně do původního stavu.

Odchlípení sítnice (Amotio retinae)

Jaké jsou příčiny odchlípení sítnice?

Existují tři základní příčiny odchlípení sítnice.

První, nejčastější důvod odchlípení sítnice je trhlina v sítnici. Jde o takzvané rhegmatogenní odchlípení sítnice (rhegma = trhlina). V sítnici se z nějakého důvodu vytvoří trhlina. Trhlinou vnikne pod sítnici nitrooční tekutina a vytvoří odchlípení sítnice. Bez operace se většinou odchlípení šíří, až zasáhne i místo nejostřejšího vidění. Postupně se může odchlípení rozšířit na celou sítnici.

Odchlípení sítnice

Trhliny v sítnici vznikají na místě chorobného ztenčení, kde se sítnice zcela proděraví, nebo trhlina vznikne v místě, kde se chorobně upíná k sítnici sklivec, a tahem tohoto sklivcového úponu se vytrhne v sítnici otvůrek. Příčinou trhliny může být také těžký tupý úraz oka (například gumovým pavoukem). V tomto případě se sítnice natrhne nadměrnou deformací oka při úrazu. Jde o poúrazové odchlípení sítnice.

Druhou příčinou odchlípení sítnice je tah vazivových pruhů za sítnici, který nezpůsobí trhlinu, ale stanovitě vytahuje sítnici nad povrch. Jde o takzvané trakční odchlípení sítnice (trakce = tah). V konečném stádiu může pak dojít také k vytržení trhlinky. Pak je příčina kombinovaná. Tento typ odchlípení vzniká hlavně u pacientů s těžkým očním postižením při cukrovce, po očních cévních uzávěrech a u jiných závažných sítnicových chorob.

Třetím důvodem odchlípení sítnice může být vznik tekutiny pod sítnicí například při zánětu hlubokých vrstev oka. Jde o exsudativní odchlípení sítnice. (Exudace = tvorba tekutiny).

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Honza11 poděkování

Zdravím, před osmi dny jsem prodělal operaci odchlípené sítnice. Chtěl bych vědět, co všechno mám nyní zakázané? Lékaři mi sdělili, že nesmím dělat žádnou fyzicky namáhavou činnost. Můžu tedy alespon pracovat na počítači, nebo si číst? Je mi 23. Dosud jsem skoro každodenně jezdil na kole, cvičil nebo plaval. Nyní se příšerně nudím, navíc mám zkouškové, takže bych se potřeboval učit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. června 2007, 21:07:49

Libor10 poděkování

Koukám, že ti tady nikdo nechce odpovědět. Protože jsem prodělal stejnou operaci skoro ve stejném termínu (8.6.2007), tak se mohu podělit o své zkušenosti. Prakticky je to tak jak říkáš, musí se jen omezit fyzická námaha, všechno ostatní jako čtení, psaní, učení :-) se dá dělat. Spíš by mě ale zajímalo, zda ti po operaci sklivec vyplnili plynem nebo silikonovým olejem a za jak dlouhou dobu jdeš na jeho vypuštění. A co nějaké "zbytkové" dioptrie, neříkali ti nic? Mě po vypuštění oleje (po cca 4 měsících) na oku zbydou tak -2 až -3D. A jedna zásadní připomínka redakci (autorovi) toho tématu. K odchlípení sítnice může samozřejmě dojít vlivem velmi vysoké fyzické zátěže. Během mého pobytu v nemocnici jsem se setkal s několika pacienty, kteří vyloženě přesílili organismus a během následujících dvou až tří dnů u nich došlo k těmto zdravotním komplikacím. Takže rozhodně není pravda, co uvádíte ve svém článku, že "...kromě již zmíněných úrazů oka, nemohou pacienti vznik odchlípení sítnice nijak ovlivnit ani v pozitivním ani v negativním smyslu"

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. září 2007, 09:02:10

Radim5 poděkování

Zdravim, také jsem prodělal operaci odchlípené sítnice, ale je tomu již více než rok. Tak mě docela zaráží, že Ti chtějí vypustit olej po 4 měsících .. Já ho tam mám už přes rok a bylo mi řečeno, že čím dýl tam bude, tím lepší vyhlídky má oko pro konečné vidění a že celkově je to lepší, když je tam olej dýl. Bohužel, neznám nikoho v okolí, s kterým bych si o tom mohl promluvit, jelikož nikdo odchlipenou sitnici neměl :) Ještě bych měl jednu otázku : jak prosímtě vidíš s tím olejem ? já třeba vůbec na to oko nedokážu vůbec číst a celkově to vidění není nic moc, a ještě mám nepatrný pocit omezení zorného pole, při pohledu vlevo. Jinak sem prý ale měl štěstí, že nebylo zasaženo to místo nejostřejšího vidění ( centrum ). Doufám, že po vypuštění se to vidění zlepší. Díky za odpověď, přeju ať vám to dobře dopadne a mějte se !

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. října 2007, 00:04:31


Celkový počet příspěvků v diskusi: 233. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 730 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 08:04:37

    A kolikátky máš dioptrie? Před tím si nosila jen brýle? Já jsem si objednávala čočky… Diskutovat

  • Věra (Ječné zrno, vlčí zrno) 16. října 2019, 08:57:42

    Prosím co na opakované jecne zrno Diskutovat

  • Žofi (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 14:03:12

    Mám na pravém oku 1.25, levém 1. Brýle nosím stále ale jen když jsem doma a dívám se na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.