Inzerce

Odchlípení sítnice (Amotio retinae)

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 198618x )

Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou.

shutterstock.com

Příčiny neprůhledné clony

„ Měl jsem pocit, že mi ve vidění na levé oko překáží špička nosu, udělala se tam taková neprůhledná clona, která se pomalu zatahovala, až se přetáhla přes celé oko. Postupovalo to pomalu, několik dní,“ líčil své obtíže krátkozraký muž středního věku, kterého jsme právě přijímali k operaci odchlípené sítnice.

Výskyt této oční choroby je mnohem menší než výskyt jiných očních chorob jako třeba šedého nebo zeleného zákalu. To je zřejmě důvod, proč povědomost veřejnosti o této chorobě není tak rozšířená jako je tomu u očních zákalů.

Je to škoda, protože včasné zjištění a včasná léčba odchlípení sítnice má mnohem lepší vyhlídky pro výsledek léčby a pro konečné vidění oka, než když pacient přijde až s pozdními příznaky. Abychom pochopili, co je odchlípení sítnice a jaké jsou jeho příčiny, musíme si nejdříve vysvětlit, jak to uvnitř oka vypadá:

Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou. Na zdravém oku k sobě tyto vrstvy pevně lnou. To je důležité pro dobrou funkci sítnice, tedy pro dobré vidění.

Prostor uvnitř oční koule je vyplněn gelovitou průhlednou hmotou, sklivcem. U zdravého oka sklivec nemá pevné úpony k sítnici. Zbytek prostoru kolem sklivce vyplňuje nitrooční tekutina.

Odchlípení sítnice je chorobný stav, kdy se od sebe oddělí světločivná a pigmentová vrstva sítnice. Pigmentová vrstva zůstává ve své původní poloze – vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Světločivná vrstva se uvolní a někdy vlaje v prostoru uprostřed oční koule. Většinou je odchlípena jen část sítnice, méně často choroba postoupí natolik, že se odchlípí celá sítnice.

Odchlípení sítnice zhoršuje její výživu a funkci. Čím je větší jeho rozsah, tím je menší naděje na zlepšení vidění. Pokud se odchlípí i místo nejostřejšího vidění, většinou se zrak ani po operaci nevrátí úplně do původního stavu.

Odchlípení sítnice (Amotio retinae)

Jaké jsou příčiny odchlípení sítnice?

Existují tři základní příčiny odchlípení sítnice.

První, nejčastější důvod odchlípení sítnice je trhlina v sítnici. Jde o takzvané rhegmatogenní odchlípení sítnice (rhegma = trhlina). V sítnici se z nějakého důvodu vytvoří trhlina. Trhlinou vnikne pod sítnici nitrooční tekutina a vytvoří odchlípení sítnice. Bez operace se většinou odchlípení šíří, až zasáhne i místo nejostřejšího vidění. Postupně se může odchlípení rozšířit na celou sítnici.

Odchlípení sítnice

Trhliny v sítnici vznikají na místě chorobného ztenčení, kde se sítnice zcela proděraví, nebo trhlina vznikne v místě, kde se chorobně upíná k sítnici sklivec, a tahem tohoto sklivcového úponu se vytrhne v sítnici otvůrek. Příčinou trhliny může být také těžký tupý úraz oka (například gumovým pavoukem). V tomto případě se sítnice natrhne nadměrnou deformací oka při úrazu. Jde o poúrazové odchlípení sítnice.

Druhou příčinou odchlípení sítnice je tah vazivových pruhů za sítnici, který nezpůsobí trhlinu, ale stanovitě vytahuje sítnici nad povrch. Jde o takzvané trakční odchlípení sítnice (trakce = tah). V konečném stádiu může pak dojít také k vytržení trhlinky. Pak je příčina kombinovaná. Tento typ odchlípení vzniká hlavně u pacientů s těžkým očním postižením při cukrovce, po očních cévních uzávěrech a u jiných závažných sítnicových chorob.

Třetím důvodem odchlípení sítnice může být vznik tekutiny pod sítnicí například při zánětu hlubokých vrstev oka. Jde o exsudativní odchlípení sítnice. (Exudace = tvorba tekutiny).

banner_ks_poradna.jpg
kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Honza
12x

Zdravím, před osmi dny jsem prodělal operaci odchlípené sítnice. Chtěl bych vědět, co všechno mám nyní zakázané? Lékaři mi sdělili, že nesmím dělat žádnou fyzicky namáhavou činnost. Můžu tedy alespon pracovat na počítači, nebo si číst? Je mi 23. Dosud jsem skoro každodenně jezdil na kole, cvičil nebo plaval. Nyní se příšerně nudím, navíc mám zkouškové, takže bych se potřeboval učit.

Libor
10x

Koukám, že ti tady nikdo nechce odpovědět. Protože jsem prodělal stejnou operaci skoro ve stejném termínu (8.6.2007), tak se mohu podělit o své zkušenosti. Prakticky je to tak jak říkáš, musí se jen omezit fyzická námaha, všechno ostatní jako čtení, psaní, učení :-) se dá dělat. Spíš by mě ale zajímalo, zda ti po operaci sklivec vyplnili plynem nebo silikonovým olejem a za jak dlouhou dobu jdeš na jeho vypuštění. A co nějaké "zbytkové" dioptrie, neříkali ti nic? Mě po vypuštění oleje (po cca 4 měsících) na oku zbydou tak -2 až -3D. A jedna zásadní připomínka redakci (autorovi) toho tématu. K odchlípení sítnice může samozřejmě dojít vlivem velmi vysoké fyzické zátěže. Během mého pobytu v nemocnici jsem se setkal s několika pacienty, kteří vyloženě přesílili organismus a během následujících dvou až tří dnů u nich došlo k těmto zdravotním komplikacím. Takže rozhodně není pravda, co uvádíte ve svém článku, že "...kromě již zmíněných úrazů oka, nemohou pacienti vznik odchlípení sítnice nijak ovlivnit ani v pozitivním ani v negativním smyslu"

Radim
6x

Zdravim, také jsem prodělal operaci odchlípené sítnice, ale je tomu již více než rok. Tak mě docela zaráží, že Ti chtějí vypustit olej po 4 měsících .. Já ho tam mám už přes rok a bylo mi řečeno, že čím dýl tam bude, tím lepší vyhlídky má oko pro konečné vidění a že celkově je to lepší, když je tam olej dýl. Bohužel, neznám nikoho v okolí, s kterým bych si o tom mohl promluvit, jelikož nikdo odchlipenou sitnici neměl :) Ještě bych měl jednu otázku : jak prosímtě vidíš s tím olejem ? já třeba vůbec na to oko nedokážu vůbec číst a celkově to vidění není nic moc, a ještě mám nepatrný pocit omezení zorného pole, při pohledu vlevo. Jinak sem prý ale měl štěstí, že nebylo zasaženo to místo nejostřejšího vidění ( centrum ). Doufám, že po vypuštění se to vidění zlepší. Díky za odpověď, přeju ať vám to dobře dopadne a mějte se !


Celkový počet příspěvků v diskusi: 235. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 344 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí. Ti pak zcela zbytečně riskují trvalé zrakové komplikace a hlavně sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha senzomotorické spolupráce očí. Je to stav, kdy jedno oko sleduje a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.