Měření nitroočního tlaku je vyšetřovací metoda, při které lékař pomocí přístroje změří tlak ve Vašem oku. V oku je tlak za normálních okolností stabilní, mírně kolísá během dne. Tlak uvnitř oka je ovlivněn přítokem a odtokem nitrooční tekutiny.
Co to je měření nitroočního tlaku?
Měření nitroočního tlaku je vyšetřovací metoda, při které lékař pomocí přístroje změří tlak ve Vašem oku. V oku je tlak za normálních okolností stabilní, mírně kolísá během dne. Tlak uvnitř oka je ovlivněn přítokem a odtokem nitrooční tekutiny. Zvýšená produkce nitrooční tekutiny nebo ztížený odtok způsobuje zvyšování nitroočního tlaku. Normální nitrooční tlak je individuální, ale neměl by překročit hranici 21 torrů. Tlak se liší rasou, lehce se zvyšuje věkem. Pro jednoho pacienta bezpečný tlak může u jiného vyvolat poškození zrakového nervu.
Jaké jsou přístroje k vyšetření nitroočního tlaku?
K měření nitroočního tlaku se v součastné době používá bezkontaktního měření nitroočního tlaku. Bezkontaktní měření je pohodlné pro vyšetřovaného i vyšetřujícího. Bezkontaktní tonometr je přístroj, který dokáže spočítat nitrooční tlak z rychlosti odraženého vzduchu, který přístroj z určité vzdálenosti k oku vyšle.
Kdy Vám lékař doporučí vyšetření nitroočního tlaku?
Toto vyšetření bývá součástí komplexního očního vyšetření. Závažné onemocnění, které může vyústit až ve ztrátu zraku a je provázeno právě zvýšeným nitroočním tlakem, se nazývá Glaukom nebo-li zelený zákal. Toto onemocnění postihuje 1-2 % osob nad 40 let a je nejčastější příčinou slepoty u dospělých. Glaukom je onemocnění, při kterém dochází k nerovnováze mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny odvodnými kanálky v oku. Díky tomu dochází k útlaku zrakového nervu a následně k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. To vede k výpadkům zorného pole a pomalému zhoršování zraku. Neléčený glaukom vede k úplné a nenapravitelné slepotě. Pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze postižení zraku vhodnou léčbou zpomalit.
Mám se vyšetření obávat?
Vyšetření je nebolestivé. Může se provádět u všech pacientů. Budete ošetřujícím personálem upozornění, že Vám do oka třikrát po sobě silně „foukne“.
Co je třeba před vyšetřením udělat?
Před vyšetřením není nutná Vaše předchozí příprava můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky.
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Po příchodu na oční oddělení se posadíte k bezkontaktnímu tonometru. Opřete si bradu o podložku před přístrojem. Budete vyzváni, aby jste sledoval bod na přístroji před Vámi. Následně Vám do oka „ třikrát foukne“. To je celé, alespoň pro jedno oko. To samé zopakujete i se druhým okem a vyšetření je hotové. Sestra zaznamená naměřené hodnoty do Vaší dokumentace.
Je nějaké omezení po vyšetření?
Vyšetření je bez dalších omezení.
Alternativní vyšetření?
Dříve se používalo kontaktního očního tonometru, pracujícího na principu odporu vyšetřovaného oka, čím byl odpor vyšší tím byl tlak větší. Vyšetření se provádělo po znecitlivění rohovky. Měření nitroočního tlaku jiným vyšetřením nahradit nelze.
Jak probíhá vyšetření nitroočního tlaku?
Podívejte se na názorné video z vyšetření nitroočního tlaku. Díky našemu videu budete vědět, co vás čeká.
Chtěla jsem se zeptat,pod okem dolnim vičku semy udělali bulky,a na hornich výčkach semy take udělali bulky,ale ne najednou,postupně,ze začatku to bolelo pak to přešlo ale bulky tam zustali,a vjednom hornim výčku bulka bolý se zvetši a vyteče hnis ktery vymačknu,ale tomy zustalo už od leta,jen jsem byla vpruvanu ata bulka se projevyla a už zustala.u očniho jsem nebyla,mam tam zajit???????děkuji
Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
V některých případech cévní mozkové příhodě předchází nenápadnější verze. Mnoho lidí tomuto drobnému výpadku nevěnuje pozornost, protože příznaky většinou během několika minut odezní. Avšak za několik hodin, dní nebo týdnů může člověka postihnout cévní mozková příhoda s vážnými následky.
Přiznaky, které nesedí na žádnou běžnou chorobu, mnohá vyšetření, ale i podezření z toho, že simulují. Takové zkušenosti mají mnozí pacienti, kterým je diagnostikována některá ze vzácných chorob. Poslední únorový den si celý svět tradičně připomíná osudy lidí, kteří s některou z těchto chorob bojují. Den vzácných onemocnění patří také všem, kteří jim pomáhají život s nemocí zvládnout.
Nikdy jindy už člověk neprodělá takový rozvoj jako v prvním roce života. V péči o miminko chce být každý rodič bezchybný, ale spousta rad se i z úst odborníků v čase mění. Jaké omyly v péči o miminka mezi rodiči stále přetrvávají a na co si podle fyzioterapeutů dát pozor v prvním roce života dítěte?
S modřinami se pravděpodobně běžně setkává každý z nás. Stačí chvilka nepozornosti, spěch, pád nebo úder a modřina je na světě. Přestože ne vždy modřiny vypadají dobře a někdy mohou být i bolestivé, ve většině případů se nejedná o závažné poškození a do několika dnů se modřina sama vstřebá bez jakýchkoliv následků. V některých případech se však může jednat i o jeden z příznaků závažnějšího onemocnění, poruchu srážlivosti krve nebo nedostatek vitaminů.
Přidat nový komentář