Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...
Pupeční šňůru s vaším miminkem přerušíme, až pupečník sám dotepe. Tuto větu teď slyší od svých porodníků v ostravské fakultní nemocnici čerstvé maminky. Odborně se tato novinka jmenuje odložený podvaz pupečníku. MUDr. Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů, přibližuje význam toho postupu.
„Ihned po porodu položíme dítě na tělo maminky a s přerušením pupečníku čekáme, než dojde z tzv. dotepání pupečníků, čili než většina krve přejde z placenty do plodu. Zvýšený příliv pupečníkové krve má pozitivní vliv například na zásoby železa během prvního půl roku dítěte nebo snižuje nutnost podání krevní transfúze, vyjmenovává MUDr. Špaček důvody, proč s podvazem počkat.
Porodníci ostravské Fakultní nemocnice volí tento postup standardně už i u císařských řezů. I u toho operativního ukončení porodu pupečník podváží až po jedné minutě. Budoucí maminky sami tento nový způsob přerušení často žádají ve svých porodních plánech.
„Četné studie prokázaly, že u předčasně narozených dětí má odložení podvázání pupečníku pozitivní přínos i ve sníženém výskytu anémie a krvácení do mozku“ dodává MUDr. Hana Wiedermannová, primářka Oddělní neonatologie FNO.
Zároveň klesá i potřeba krevní transfuze u novorozenců. Kromě krvetvorných kmenových buněk získává novorozenec s pupečníkovou krví i kompletní výbavu srážlivých faktorů. Kmenové buňky pupečníkové krve mají poměrně široký diferenciační potenciál a jejich zvýšený příliv do organismu novorozence při oddáleném podvázání pupečníku může mít pozitivní vliv na následné funkce mnoha orgánů, např. plic, srdce nebo sítnice oka.
Pokud není možné nechat pupečník dotepat, provedou lékaři tzv. milking – to znamená, že krev z pupečníku přesunou do těla novorozence rukou.