Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.
Ohraničená ztráta vlasů
( | přečteno: 24194x )
Ohraničená ztráta vlasů neboli alopecia areata je onemocnění charakterizované nebolestivými, nezánětlivými lysými ložisky ve kštici. Je to poměrně časté onemocnění postihující vlasy. Objevuje se ve formě jednoho nebo vícečetných ložisek a může vést až k totální ztrátě vlasů (totální alopecie) nebo ochlupení celého těla (univerzální alopecie). Jde o onemocnění mající velký psychosociální dopad na člověka a postihuje až 0,1 % populace.

Projevy alopecie se mohou objevit nejen ve kštici, ale i na jiných ochlupených místech. Příčina onemocnění není známa. Je zde přítomna genetická predispozice a spouštěcím faktorem je často psychický stres. Znaky, které zhoršují prognózu, jsou začátek před šestnáctým rokem života, spojení s atopií, poruchami nehtů a onemocněním štítné žlázy.
Typy alopecia areata
Typ I – běžný typ – se objevuje mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku, trvá zhruba tři roky a jen málokdy přechází v totální alopecii.
Typ II – atopický typ – začíná v dětství a může trvat až deset let. Většina případů končí totální alopecií. Tento typ je doprovázen astmatem, sennou rýmou nebo atopickým ekzémem.
Typ III – prehypertenzní typ – vzniká v mladém věku a tendence ke vzniku totální alopecie je asi 40%. V rodině se vyskytuje velmi často onemocnění vysokým krevním tlakem.
Typ IV – kombinovaný typ – je poměrně vzácný a vzniká až po čtyřicátém roku věku. Bývá doprovázen onemocněním žláz s vnitřní sekrecí.
Léčba
Podpůrná léčba
- vitamíny skupiny B, kyselina pantotenová
- stopové prvky – zinek, selen, křemík
- aminokyseliny obsahující síru – methionin, cystein
- šampony zlepšující prokrvení vlasové pokožky
Celková terapie
- imunosupresiva – kortikoidy, cyklosporin
- imunomodulační látky – isoprinosin
Místní terapie
- imunosupresiva – kortikoidní externa nebo masti s mentholem
- imunostimulační látky – látky vyvolávající kontaktní ekzém, např. difencypron
- minoxidil
- kryoterapie ložisek tekutým dusíkem nebo sněhem oxidu uhličitého
- fototerapie – ozařování UV zdroji
Chirurgická léčba
U dlouhotrvajícího postižení bez terapeutického efektu nelze zapomínat ani na možnosti chirurgického řešení alopetických ložisek a transplantace vlasů.
Kamufláž
Zabarvení alopetických ložisek a nošení paruky.
Inzerce
Související články
Léky a doplatky
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář