Jak na zklidnění žaludku po zvracení?
Online medicína je již v USA realitou
Většina Američanů, kteří byli před dvěma lety nadšení záplavou informací o zdraví na internetu, a domnívali se, že zdravotní portály (jako např. WebMD) jim mohou částečně nahradit zdravotnický systém, se dnes již vrátila na zem, a navštěvují dál své lékaře. Jejich "virtuální zkušenost" však americké zdravotnictví významně ovlivnila.
Pacienti dnes přicházejí ke svému lékaři lépe poučeni díky informacím, které našli na internetu. Po úvodním nekritickém nadšení, kdy byli někteří lékaři zahlceni články o "zaručených lécích" vytištěnými z internetu, se většina pacientů naučila s internetem pracovat podobně jako ostatními médii a rozlišovat důvěryhodné a kvalitní informace.
Ještě větší dopad však má internet na komunikaci mezi lékařem a pacientem. Američané již nechtějí trávit hodiny při cestě ucpaným městem a další hodiny v čekárně. Problémy, které takto řešit lze, chtějí řešit rychleji a efektivněji - pomocí emailu.
Mnoho lékařů tak dnes svým pacientům po emailu radí, jak se vypořádat s nejrůznějšími banálními, ale obtěžujícími zdravotními problémy. Pacienti si samozřejmě uvědomují (a lékaři jim to zdůrazňují), že email nelze používat pro akutní, nebo komplexní onemocnění: "Zatím mi žádný z mých pacientů neposlal email, že má bolesti na hrudi," komentuje to internista, který denně obslouží emailem až desítky svých pacientů.
Emailové služby poskytují někteří lékaři svým pacientům zdarma, jiní si za ně účtují 25 dolarů, nebo více. Zdravotní pojišťovny až na výjimky emailovou komunikaci neproplácejí.
Největší překážkou pro lékaře, kteří dosud se svými pacienty po internetu nekomunikují, jsou obavy z narušení soukromí a z úniku citlivých zdravotních údajů. Většina odborníků se však již dnes shoduje, že jsou-li lékař i pacient zodpovědní a využívají přiměřenou technologii, jsou elektronické záznamy bezpečnější než papírová dokumentace.
Významným krokem k dalšímu rozšiřování internetové komunikace mezi lékařem a jeho pacienty je služba Online konzultace nedávno zahájená organizací Medem, která je úzce propojená s Americkou lékařskou asociací. Služba, kterou již několik měsíců po zahájení využívají tisíce lékařů, je založená na komunikaci pomocí strukturovaných formulářů a na zabezpečeném enkryptovaném přenosu dat.
Ředitel Medemu Dr. Fotsch neskrývá svůj optimismus: "Myslím si, že za pět let nebude lékař moci provozovat svoji ordinaci bez online konzultací, podobně jako dnes nemůže existovat bez faxu."