Inzerce

Online medicína je již v USA realitou

( | přečteno: 1026x )

Online medicína je již v USA realitou

Online medicína je již v USA realitou

Většina Američanů, kteří byli před dvěma lety nadšení záplavou informací o zdraví na internetu, a domnívali se, že zdravotní portály (jako např. WebMD) jim mohou částečně nahradit zdravotnický systém, se dnes již vrátila na zem, a navštěvují dál své lékaře. Jejich "virtuální zkušenost" však americké zdravotnictví významně ovlivnila.
Pacienti dnes přicházejí ke svému lékaři lépe poučeni díky informacím, které našli na internetu. Po úvodním nekritickém nadšení, kdy byli někteří lékaři zahlceni články o "zaručených lécích" vytištěnými z internetu, se většina pacientů naučila s internetem pracovat podobně jako ostatními médii a rozlišovat důvěryhodné a kvalitní informace.
Ještě větší dopad však má internet na komunikaci mezi lékařem a pacientem. Američané již nechtějí trávit hodiny při cestě ucpaným městem a další hodiny v čekárně. Problémy, které takto řešit lze, chtějí řešit rychleji a efektivněji - pomocí emailu.
Mnoho lékařů tak dnes svým pacientům po emailu radí, jak se vypořádat s nejrůznějšími banálními, ale obtěžujícími zdravotními problémy. Pacienti si samozřejmě uvědomují (a lékaři jim to zdůrazňují), že email nelze používat pro akutní, nebo komplexní onemocnění: "Zatím mi žádný z mých pacientů neposlal email, že má bolesti na hrudi," komentuje to internista, který denně obslouží emailem až desítky svých pacientů.
Emailové služby poskytují někteří lékaři svým pacientům zdarma, jiní si za ně účtují 25 dolarů, nebo více. Zdravotní pojišťovny až na výjimky emailovou komunikaci neproplácejí.
Největší překážkou pro lékaře, kteří dosud se svými pacienty po internetu nekomunikují, jsou obavy z narušení soukromí a z úniku citlivých zdravotních údajů. Většina odborníků se však již dnes shoduje, že jsou-li lékař i pacient zodpovědní a využívají přiměřenou technologii, jsou elektronické záznamy bezpečnější než papírová dokumentace.
Významným krokem k dalšímu rozšiřování internetové komunikace mezi lékařem a jeho pacienty je služba Online konzultace nedávno zahájená organizací Medem, která je úzce propojená s Americkou lékařskou asociací. Služba, kterou již několik měsíců po zahájení využívají tisíce lékařů, je založená na komunikaci pomocí strukturovaných formulářů a na zabezpečeném enkryptovaném přenosu dat.
Ředitel Medemu Dr. Fotsch neskrývá svůj optimismus: "Myslím si, že za pět let nebude lékař moci provozovat svoji ordinaci bez online konzultací, podobně jako dnes nemůže existovat bez faxu."

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 304 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Křeče nohou - jaké mají příčiny a jak je zastavit

Svalové křeče dolních končetin jsou poměrně častým zdravotním problémem. Mohou zasáhnout v těch nejnevhodnějších možných okamžicích; ať už ležíte v posteli v noci nebo sportujete, objeví se ostrá bodavá bolest, která vás může naprosto paralyzovat. Svalové křeče mohou mít různé příčiny. Jaké to jsou a jak jim lze předcházet?

Tříselná kýla: příznaky a léčba

Tříselná kýla je poměrně časté onemocnění. Jde o výchlipku pobřišnice stěnou břišní zasahující do tříselného kanálu, nebo u pokročilejších stavů i pod tříslo, někdy až do šourku u mužů a stydkého pysku u žen.

Akutní zdravotní problémy našich dětí. Co zvládneme sami a kdy vyhledat pomoc lékaře?

Pokud jste rodiči, pak jste pravděpodobně někdy zápasili s otázkou, když vaše dítě onemocnělo, zda zavolat doktora nebo počkat. U dítěte mladšího 2 let, které nedovede popsat své pocity, je často obtížné nalézt příčinu problému. Kromě toho, nemoci u malých dětí mají tendenci se vyvíjet mnohem rychleji než u dětí starších a u dospělých. Je proto nejlepší kontaktovat lékaře, když se kojenec nebo batole necítí dobře bez zjevné příčiny.

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii

Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů, v současné době se jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v pánské populaci. Nebezpečí tkví v tom, že rakovina může být přítomná bez příznaků. Přitom čím dříve se na nádor přijde, tím jsou lepší vyhlídky na vyléčení. Průlom v diagnostice představuje nová metoda fúzní perineální biopsie, která zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.