Inzerce

Osm z deseti českých školáků má potíže s dodržováním pravidelného pitného režimu

14. ledna 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3994x

Osm z deseti českých školáků má větší či menší problém dodržovat pravidelný pitný režim. Nejčastějším důvodem pro jeho nedodržování je fakt, že rodiče nemohou na pravidelný pitný režim dohlédnout, pokud je dítě například ve škole, na hřišti či v kroužku. Podle odborníků přitom nedodržování pitného režimu může mít pro děti závažné zdravotní následky. Tato skutečnost vyplynula z odpovědí 500 českých matek se školou povinnými dětmi do 15 let v průzkumu iniciovaném Sítí mateřských center v závěru minulého roku.

foto: shutterstock.com

Řečí čísel pouze 20 % českých školou povinných dětí dodržuje pravidelný pitný režim, 64 % pitný režim většinou dodržuje a 15 % dětí jej spíše nedodržuje.

A jaké jsou následky nedodržování pitného režimu?

„Děti jsou mnohem více ohroženy únavou, nepozorností, mrzutostí, bolestmi hlavy, ale i zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím,“ vysvětluje pediatr MUDr. Martin Gregora.

Nedodržování pravidelného pitného režimu má přitom stejného jmenovatele. Rodiče nemají stálý dohled nad dítětem, pokud je například ve škole či v zájmovém kroužku. To potvrdil i zmíněný průzkum, podle kterého je výše uvedené pro 84 % rodičů tím hlavním důvodem, proč jejich dítě nedodržuje pravidelný pitný režim. Přitom si školáci, obzvláště ti mladší, neuvědomují, jak je pravidelný pitný režim důležitý.

Čtěte také: Poruchy učení - dysgrafie, dyslexie a jiné

Složení pitného režimu dětí

K složení pitného režimu říká MUDr. Martin Gregora: „Děti by měly pít hlavně vodu, minerálky s nízkým obsahem minerálů, bylinné, ovocné, zelené či slabé černé čaje, 100 % ovocné či zeleninové šťávy, ale to je příliš neláká. Proto je možné pitný režim zpestřit například slazenými nápoji.“  Některé veřejně dostupné údaje udávají, že příjem energie z nealkoholických nápojů činí jen 2 - 3 % z celkového průměrného denního příjmu energie, přesto je podle MUDr. Gregory třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel.
„Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých potravin, dítě netrpí obezitou a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se obávat sladké odměny.“ To platí například pro dny, kdy má školák v určitý den tělesnou výchovu, navštěvuje sportovní kroužek nebo běhá venku s kamarády.

Čtěte také: Homeopatie pro školáky a studenty

I v případě pravidelného pitného režimu platí, že příkazy a zákazy dlouhodobě nefungují a s dětmi je potřeba hlavně komunikovat. Proto MUDr. Gregora doporučuje více se školákem mluvit o tom, co je pro něj dobré. To se netýká jen životosprávy, ale například i hraní her či trávení času na sociálních sítích.
„Pokud mu navrhnete, že pravidla dáte dohromady spolu, je větší pravděpodobnost, že je bude dodržovat, protože se na jejich vytvoření podílel. Cesta pouhých zákazů je pro rodiče snadná, ale nevede ke kýženému cíli. Tak jako každého z nás i naše děti láká zákazy porušovat,“ uzavírá MUDr. Gregora.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 278 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • lussyB (Hubnutí) 21. září 2019, 22:42:31

    Co vyzkoušet nějaký koktejl na hubnutí? Já s tím mám super zkušenosti.  Diskutovat

  • Dana (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 22. září 2019, 10:34:40

    Ilono a dělá se i pro děti do 1 roku? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.