karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Pacienti s roztroušenou sklerózou se chtěli domáhat práva na biologickou léčbu u soudu

( ČTK | přečteno: 8820x )

Máme právo na biologickou léčbu a hodláme ji vymáhat soudně. To byl vzkaz, který poslalo devět pacientů teplickému Centru pro roztroušenou sklerózu v Krajské zdravotní a.s. Šlo by o historicky první žalobu, kterou by se pacienti domáhali léčby.

shutterstock.com

Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy odmítlo dát biologickou léčbu 34 pacientům. Devět z nich se s odmítnutím nespokojilo a chtělo se svého práva domáhat u soudu. "Kdybychom vyhráli, politiky to konečně donutí, aby nastavili systém s jasnými pravidly, kde se řekne, na co má kdo nárok a to také dostane," řekl politik a neurolog Martin Jan Stránský, který pacientům pomáhal s přípravou žaloby. K soudnímu sporu ale nakonec nedošlio, protože se Krajská zdravotní a.s. dohodla s VZP a léčbu pacientům uhradí. "Na jedné straně je to vítaná zpráva, ale neřeší to celou problematiku, kdy ministerstvo, aby se zbavilo problému, dá velice malé skupině pacientů to, co chtějí," řekl Martin Jan Stránský. Chystaný spor označil za průlomovou možnost dozvědět se, na co mají občané nárok. "Kdybychom vyhráli, politiky by to konečně donutilo, aby nastavili systém s jasnými pravidly, kde se řekne, na co má kdo nárok a to také dostane," řekl.
I když tepličtí pacienti zatím svůj spor s centrem vyhráli, bude zřejmě zapotřebí, aby se o svá práva přihlásili i další. Jak oznámil prezident Unie Roska Karel Hrkal, loni v červnu čtyři z 15 center zastavila příjem nových pacientů a další tři se k tomu chystala. Pacienti se, podle Hrkala, obávají, že do potíží se dostanou další centra.
 Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod řekl, že je v kompetenci nemocnic, v jaké fázi choroby pacienty do léčby zařadí či vyřadí. Zdůraznil, že pokud se na VZP obrátil pacient, že v některém centru mu odmítli kvůli nedostatku peněz léčbu, VZP mu doporučila jiné pracoviště. Opakovaně se prý klient už neozval.
Výhodnost biologické léčby dokládají propočty, podle nichž náklady na pacienta v počátečním stadiu nemoci při podání biologické léčby jsou za rok 280.000 korun, na pacienta s těžkým postižením 710.000. Přitom ten druhý biologickou léčbu nemá, v pokročilém stadiu neúčinkuje.
Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá zjištěno nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku. Častěji postihuje ženy. Vyléčit se nedá, biologická léčba oddálí invaliditu, pokud se zahájí včas. V Česku je zhruba 18.000 pacientů s roztroušenou sklerózou. Ročně je nemoc zjištěna u 1000 lidí, biologické léky jsou vhodné pro zhruba 800 z nich. Pacienti se obávají, že když se jejich léčba bude oddalovat, zhorší se jim zdravotní stav rychleji a oni skončí na vozíku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 609 lidí

Mohlo by vás zajímat

Roztroušená sklerosa mozkomíšní

Roztroušená sklerosa mozkomíšní je neurologické onemocnění, které postihuje obvykle mladé lidi mezi 20. a 40. rokem věku, 2x více ženy než muže. Četnost výskytu je v ČR asi 35 případů na 100.000 obyvatel.

Biologická léčba - moderní terapeutický trend

Pomoci může zejména u některých autoimunitních chorob i a při nádorových onemocněních

Problémy s močením má většina pacientů s roztroušenou sklerózou

Mezi komplikace způsobené roztroušenou sklerózou patří u většiny pacientů i poruchy močení, včetně inkontinence moči. Je to problém, o kterém se pacienti často zdráhají mluvit. Pokud se však s těmito obtíženi svému lékaři svěří, odešle je ke specializovanému urologovi, který může vhodnou léčbou zabránit zhoršení jak vlastní nemoci, tak poškození močových cest.

Medicína 21. století hledá příčinu roztroušené sklerózy

Vědci stále zkoumají, proč u některých lidí vzniká autoimunitní reakce, kdy vlastní buňky ničí nervová vlákna. Současné výzkumy hledají látky, které vývoj roztroušené sklerózy zastaví. Zároveň zkoumají příčiny a hledají souvislost s vnějším prostředím či genetickými dispozicemi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce