Pacienti s roztroušenou sklerózou se chtěli domáhat práva na biologickou léčbu u soudu

( ČTK | přečteno: 8211x )

Máme právo na biologickou léčbu a hodláme ji vymáhat soudně. To byl vzkaz, který poslalo devět pacientů teplickému Centru pro roztroušenou sklerózu v Krajské zdravotní a.s. Šlo by o historicky první žalobu, kterou by se pacienti domáhali léčby.

shutterstock.com

Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy odmítlo dát biologickou léčbu 34 pacientům. Devět z nich se s odmítnutím nespokojilo a chtělo se svého práva domáhat u soudu. "Kdybychom vyhráli, politiky to konečně donutí, aby nastavili systém s jasnými pravidly, kde se řekne, na co má kdo nárok a to také dostane," řekl politik a neurolog Martin Jan Stránský, který pacientům pomáhal s přípravou žaloby. K soudnímu sporu ale nakonec nedošlio, protože se Krajská zdravotní a.s. dohodla s VZP a léčbu pacientům uhradí. "Na jedné straně je to vítaná zpráva, ale neřeší to celou problematiku, kdy ministerstvo, aby se zbavilo problému, dá velice malé skupině pacientů to, co chtějí," řekl Martin Jan Stránský. Chystaný spor označil za průlomovou možnost dozvědět se, na co mají občané nárok. "Kdybychom vyhráli, politiky by to konečně donutilo, aby nastavili systém s jasnými pravidly, kde se řekne, na co má kdo nárok a to také dostane," řekl.
I když tepličtí pacienti zatím svůj spor s centrem vyhráli, bude zřejmě zapotřebí, aby se o svá práva přihlásili i další. Jak oznámil prezident Unie Roska Karel Hrkal, loni v červnu čtyři z 15 center zastavila příjem nových pacientů a další tři se k tomu chystala. Pacienti se, podle Hrkala, obávají, že do potíží se dostanou další centra.
 Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod řekl, že je v kompetenci nemocnic, v jaké fázi choroby pacienty do léčby zařadí či vyřadí. Zdůraznil, že pokud se na VZP obrátil pacient, že v některém centru mu odmítli kvůli nedostatku peněz léčbu, VZP mu doporučila jiné pracoviště. Opakovaně se prý klient už neozval.
Výhodnost biologické léčby dokládají propočty, podle nichž náklady na pacienta v počátečním stadiu nemoci při podání biologické léčby jsou za rok 280.000 korun, na pacienta s těžkým postižením 710.000. Přitom ten druhý biologickou léčbu nemá, v pokročilém stadiu neúčinkuje.
Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá zjištěno nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku. Častěji postihuje ženy. Vyléčit se nedá, biologická léčba oddálí invaliditu, pokud se zahájí včas. V Česku je zhruba 18.000 pacientů s roztroušenou sklerózou. Ročně je nemoc zjištěna u 1000 lidí, biologické léky jsou vhodné pro zhruba 800 z nich. Pacienti se obávají, že když se jejich léčba bude oddalovat, zhorší se jim zdravotní stav rychleji a oni skončí na vozíku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

65%
35%
Zatím hlasovalo 200 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Roztroušená skleróza - důležitou roli v léčbě sehrává i pohyb

Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala. U roztroušené sklerózy je však pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu.

Roztroušená skleróza má mnoho tváří

Průběh roztroušené sklerózy je u každého člověka jiný. U někoho probíhá onemocnění relativně mírně, s dobrou odezvou na léčbu, u někoho pak může vést k rychlé invalidizaci bez sebemenší reakce na nejmodernější léčbu.

Mobilní aplikace pro pacienty s roztroušenou sklerózou v TOP 5 na Eyeforpharma Barcelona Awards

„RS Kompas+ je mobilní aplikace, která pacientům s roztroušenou sklerózou připomíná užití léku a poradí místo jeho vpichu. Není to budík, umí mnohem víc. Právem je proto považována za osobního asistenta nemocného, chytrého a diskrétního,“ shrnuje Jitka Hrabánková, která v Barceloně aplikaci za společnost Pears Health Cyber prezentovalaHealthhhE.

Je váš partner stále unavený? Pozor, může to být příznak vážné choroby!

Jsem unavený, vystresovaný, na nic nemám energii. Takové věty jsme zvyklí ve svém okolí slýchat často, proto jim už ani nepřikládáme větší význam.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.