Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Péče o nohy: nejen pedikúra, ale také prevence nemocí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 930x )

Nohy nás nesou celý náš život. A proto bychom se jim měli odvděčit důkladnou a stoprocentní péčí. Nejen v letních měsících, kdy je více vystavujeme a podrobujeme kvůli vyšším teplotám a chození „bosky“ větší zátěži, ale po celý rok. Mezi nejčastější problémy patří ztvrdlé a popraskané paty, ale také křečové žíly. A proto péče o nohy nikdy nekončí a je třeba hýčkat je každý den.

shutterstock.com

Dobrá péče o nohy se vyplácí nejen v létě, ale i v jiných měsících. V horkých dnech je „trápíme“ na vysokých podpatcích, v páskových sandálech a mnohdy také dlouhým stáním. Nohy se potí, jsou více vystavované riziku vzniku puchýřů a odřenin. Teplé počasí je pak „ideálním“ časem pro otoky a pocity těžkých nohou, které mohou být prvotním příznakem vzniku křečových žil.

A ani v zimních měsících nohy neodpočívají. Přestože chodidla schováváme do ponožek a plných bot, i tak mohou trpět otlaky v nevhodné obuvi a „dusit se“ v umělých materiálech. Správná péče – profesionální i domácí – je proto alfou a omegou spokojených a zdravých noh po celý rok.

Čtěte také: Za kuří oka může nevhodná obuv

Pedikůra z rukou profesionálů

Pedikúra by se měla řadit mezi ta ošetření, která si ženy, ale i muži, dopřávají pravidelně. Frekvence je individuální a závisí na stavu chodidel. Pedikérky nejčastěji doporučují rozmezí od šesti týdnů až po návštěvu jednou za tři měsíce.

Díky pravidelné návštěvě pedikúry lze snížit riziko vzniku různých kožních a ortopedických onemocnění. Zanedbání péče může vést také k rozvoji bolestivých a nehojících se prasklin na patách, k zarůstání nehtů, bolesti zad či nevratným deformitám chodidla. U diabetiků pak k rozvoji diabetické nohy.

Čtěte také: Vbočený palec: nejedná se pouze o estetický problém

Domácí péče snadno a rychle

Návštěvu pedikérky byste měli pravidelně kombinovat s domácí péčí. Pozor si však dávejte na správný postup a vyvarujte se základních chyb, kterými jsou provádění domácí pedikúry nasucho (takové ošetření je lepší nechat na profesionálech) nebo špatné zastřihávání nehtů.

Nohy by se měly alespoň na 10 minut „naložit“ do vodní lázně, následně osušit, teprve pak odstranit zrohovatělou kůži pemzou, vyhladit povrch chodidel peelingem, zastřihnout nehty do rovného tvaru a důkladně promazat hydratačním krémem či pěnou.

Čtěte také: Pohanka zmírňuje problémy křečových žil

Masáže jako prevence proti otokům

Jak bylo řečeno výše, nohy nás nosí celý život a péče o ně by rozhodně neměla začínat u chodidel a končit u kotníků. Dalším, nejen estetickým, problémem, který je třeba řešit dříve než později, jsou otoky nohou a křečové žíly. Ty podle statistik aktuálně trápí každou druhou ženu.
Otoky, brnění, křeče a eventuální další nepříjemné pocity v oblasti nohou mohou signalizovat počínající žilní onemocnění,“ říká MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy, a dodává:
Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem. Pokud přijde pacient včas, můžeme spolupracovat na tom, aby se průběh zpomalil a příznaky se zmírnily. V případě, že diagnóza následuje několik měsíců až let po prvních příznacích, přechodné otoky a metličky se mohou změnit ve varixy, tedy křečové žíly, posléze trvalé otoky a následně trofické kožní změny podmíněné špatnou cirkulací. Konečně posledním stadiem onemocnění je bércový vřed.“ 

Jedním z preventivních opatření proti otokům mohou být masáže nohou. Masáž byl měla být prováděna směrem od chodidel vzhůru na stehna ve směru žilního oběhu. Samotná „domácí procedura“ pak spočívá v jemných krouživých pohybech, které skvěle uleví unaveným a oteklým nohám. Nohy masírujte pomocí prstů, dlaní i předloktí.

K odborníkům můžete zajít na masáž lymfatickou, která pozitivně působí při nedostatečnosti žilního systému. Díky ní dochází ke zlepšení posunu neokysličené krve v krevním řečišti. Krev se potom okysličuje rychleji a celkově dochází k oživení a ulehčení funkce celého cévního systému. Takové ošetření si dopřejte alespoň jednou za měsíc.

Výbornou prevencí proti otokům je také osvěžující masáž střídavě studenou a teplou vodou. Nezapomeňte skončit vždy studenou vodou.

Domácí masáž si dělejte nejlépe každý den alespoň po dobu pěti až deseti minut. Odměnou vám bude lehký a zdravý krok a krásné nohy po celý rok.

Čtěte také: Zánět žil - otoky nohou to začíná

Když masáž nestačí

Jedním z účinných nástrojů proti otokům a křečovým žilám jsou kompresní punčochy. V letních měsících ale není jejich nošení nejpohodlnější. Místo stlačení žil je proto zkuste posílit. S tím vám pomohou venofarmaka, která může doporučit a případně předepsat praktický lékař. Vhodné je jejich dlouhodobé užívání, proto návštěvu neodkládejte. Tyto léky jsou vhodné jak při prvních příznacích onemocnění, tedy otocích a nepříjemných pocitech, tak při metličkách a křečových žilách.   

Zdroj: www.zilniporadna.cz, mobilní aplikace Bolí vás nohy?

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

38%
62%
Zatím hlasovalo 26 lidí

Mohlo by vás zajímat

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce