Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Pečujte o dětský zrak aby děti dobře viděly na tabuli

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2688x )

„Já nevidím na tabuli,“ slyší po prázdninách rodiče nejednoho školáka. Nástup do školy je mnohdy právě tím okamžikem, kdy si u dítěte poprvé všimneme možné oční vady. Že něco se zrakem vašich dětí není v pořádku, ale můžete rozpoznat i dříve a díky tomu zvýšit šanci na úspěšné léčení. Jakých příznaků si všímat? A existuje prevence očních vad?

shutterstock.com

Pokud máte dojem, že dítě špatně vidí, s návštěvou očního lékaře neváhejte. Podle statistik má nezjištěnou oční vadu každé 12. dítě ve věku 4 let. S rizikem vzniku tupozrakostí se rodí cca 4% dětí.
„Při odhalování očních vad hraje věk velkou roli. Čím dříve se na případnou vadu přijde, tím větší je šance na její úspěšné léčení. Při zanedbání naopak může hrozit rozvoj tupozrakosti nebo šilhání,“ vysvětluje Daniel Szarvas, kontaktolog e-shopu VašeČočky.cz.

Jak poznáte, že se zrakem dítěte není něco v pořádku?

Časté mnutí očí může signalizovat infekci, která v oku vyvolává pocit svědění. Často jde „jen“ o alergii, ale určitě je třeba dítě pozorně sledovat.
„Pokud si mne oči několik dní v kuse, neváhejte a navštivte očního lékaře. Určitě se ale nestresujte, pokud si děti (zvláště ty nejmenší) mnou oči, když jsou unavené. To je naprosto běžné,“ vysvětluje Szarvas.

Nadměrné slzení očí značí nejčastěji alergii nebo podráždění, třeba kouřem. Pokud dítěti slzí oči dlouhodobě, a to i v prostředí, kde nikdy na nic alergicky nereagovalo, je čas začít o návštěvě lékaře uvažovat.

I sezení velmi blízko u televize nebo držení knížky neobvykle u obličeje může signalizovat vadu zraku. Nejčastější situace, při které vyjdou oční vady najevo, je, když jinak poslušné dítě opakovaně porušuje zákaz rodičů a sedá si blízko k obrazovce.

Na vadu zraku může poukazovat i nezvyklá neohrabanost a nemotornost způsobená špatnou koordinací ruky a oka. Děti, které špatně vidí, se také často vyhýbají čtení, psaní a kreslení.

Naprosto jasným symptomem vady zraku samozřejmě je, pokud děti samy mluví o tom, že vidí rozmazaně nebo dvojitě. Také časté mhouření očí nebo přivírání jednoho oka během čtení jsou celkem jasné signály, že dítě bude neprodleně potřebovat návštěvu očního lékaře.

„Dětské bolesti hlavy rozhodně neberte na lehkou váhu, ale ani nepanikařte. Návštěva lékaře často vše vysvětlí a rodičům při ní spadne kámen ze srdce, že se jedná „jen“ o krátkozrakost,” popisuje další častý příznak Daniel Szarvas.

Čtěte také: Alergický zánět spojivek

Jaké jsou prevence očních vad u dětí?

Určitě je to pravidelná návštěva očního lékaře.
„Většina dětí prochází kontrolou zraku jen jednou za dva roky během pravidelné preventivní prohlídky. Pokud mají oči v pořádku, úplně to stačí. Jestliže se ve vaší rodině vyskytují oční vady, což je více než pravděpodobné, jelikož jimi trpí zhruba ⅔ populace, je vhodné chodit na oční kontroly častěji,“ upozorňuje kontaktolog Szarvas.

Čtěte také: Syndrom suchého oka - nepleťte si ho s alergií

Počítač oči nekazí, ale pokud dítě stráví u obrazovky více než 2 hodiny denně, dochází k nadměrnému vysušování sliznice, která je poté náchylnější k infekcím. Školáci často potřebují elektronické pomůcky kvůli domácím úkolům, úplný zákaz tabletů a počítačů by jim pouze komplikoval život. Řešením je nastavení rozumného denního limitu času stráveného u počítače a zavedení přestávek, aby dítě do monitoru nekoukalo víc než 30 minut v kuse. Zejména starší děti a puberťáci, kteří si nenechají do ničeho mluvit, ocení zvlhčující oční kapičky. Ty nahradí nedostatek slz v oku, pokud to s počítačem přeženou. Důležité je také mít správně nastavený jas monitoru, který by měl korespondovat s osvětlením okolního prostředí. Čím větší je kolem tma, tím nižší by měla být úroveň jasu monitoru.

Čtěte také: Jak nám počítač a mobil (ne)kazí oči

Základem prevence je také správná hygiena, naučte děti co nejdříve, že do očí se nesahá a že mají mít vždycky čisté ruce, pokud by k nějakému mnutí očí přece jen došlo. Mladým slečnám je potřeba vysvětlit základy péče o oči během líčení, hlavně to, že parádění neznamená jen líčení, ale i odličování, udržování kosmetických pomůcek čistých a jejich pravidelné obměňování. Většina řasenek může být používána maximálně půl roku, pak je potřeba je vyměnit. To určuje symbol otevřeného kelímku na výrobku, ve kterém je uvedeno například 6M, což znamená 6 měsíců. Právě řasenky by se také nikdy neměly půjčovat, je to nejsnazší způsob, jak se může případná oční infekce šířit.

Zdroj: VašeČočky.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 570 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce