Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Alergický zánět spojivek

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 28662x )

Máte zarudlé a napuchlé oči? Slzí vám nebo svědí? Příčinou je zřejmě alergický zánět spojivek(alergická konjunktivitida), který se zpravidla vyskytuje v pylové sezóně, avšak není výjimkou ani zánět celoroční. Celosvětově postihuje téměř 20 % populace. Pokud dojde k zánětu, spojivka se překrví a oko zčervená. Jedná se o zánět tenké blanky, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Zpravidla se vyskytuje v obou očích současně.

shutterstock.com

Alergická reakce v oční spojivce je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je např. pyl, spory plísní, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. A protože spojivka pokrývá vnitřní stranu očních víček a částečně také povrch bílé části oka, pociťujeme nepříjemné příznaky. Jednou z funkcí spojivky je také udržovat oči přirozeně zvlhčené, a pokud tato funkce není zaručena, začnou nás oči svědět, pálit nebo opuchat.

Příznaky alergického zánětu spojivek

 •   zarudnutí bělma oka nebo vnitřního očního víčka
 •   zvýšené množství slz
 •   svědění očí
 •   rozmazané vidění
 •   otoky očních víček

Občas se může vyskytnout pocit cizího tělesa v oku, světloplachost a sekrece z očí. Vidění samo o sobě není většinou nijak omezeno.

Na rozdíl od infekčního zánětu spojivek, při kterém může být postiženo jen jedno oko, se alergický zánět týká obou očí. Příznaky alergického zánětu spojivek jsou většinou doprovázeny příznaky alergické rýmy. Zánět spojivek a alergická rýma se často vyskytují společně.

Příčiny

Mezi spouštěče oční alergie patří především alergeny přenášené vzduchem, jako pyly, spory plísní, srst zvířat či domácí prachoví roztoči.

Dalšími vyvolavateli jsou léky (kupř. antibiotické oční kapky), různé konzervanty a kosmetika. V těchto případech může dojít k rozvinutí příznaků i s odstupem času. Častěji dochází současně i k otoku či ekzému očních víček.

Na rozvoji těchto reakcí se mohou navíc podílet i látky ze životního prostředí, které mohou účinek alergenů zesilovat.

Čtěte také: Užijte si slunce bez sluneční alergie

Léčba alergického zánětu spojivek

Alergické oční záněty léčíme obdobně jako jiné alergie. Lékař alergikovi předepíše léky blokující účinek histaminu – antihistaminika –, navíc ve formě očních kapek. Možné je používat i jiné léky k léčbě očí. Pokud však léčíme zánět spojivek pomocí kortikosteroidů, musíme být velmi opatrní. Dlouhodobější aplikace steroidů do oka totiž může vést k vážným nežádoucím účinkům. Pokud obtíže ani po takovéto léčbě a opatřeních neustupují, je nutné vyšetření očním lékařem.

Vyvarovat se alergenů

Pacienti, u kterých byla diagnostikována alergická konjunktivitida, by se měli především vyvarovat alergenů, které u nich dané obtíže spouští. V případě alergie na pyl  se raději zdržujte v uzavřených prostorách, nechávejte okna zavřená a při pobytu venku noste sluneční brýle, abyste zamezili vniknutí pylu do vašich očí. V případě alergie na roztoče nebo plísně je potřeba věnovat maximální péči domácímu úklidu – vyhněte se kobercům, těžkým závěsům a veškerému zařízení, které má tendenci lapat prach a poskytovat útočiště právě roztočům.

Čtěte také: Chraňte se před pyly, neranděte v přírodě

Zvířecí alergie, roztoči a plísně jsou na vrcholu seznamu vnitřních očních alergenů. Tyto spouštěče mají sklon způsobovat příznaky po celý rok. Chcete-li kontrolovat zvířecí alergie, držte zvířata z vaší ložnice. Po kontaktu se zvířetem si umyjte ruce. Převlečte se, jakmile přijdete domů.

Myjte si proto pravidelně ruce, abyste si do svědících očí (když si je nevědomky mnete) nezanesli nějakou infekci. Studené obklady mohou alespoň trošku zmírnit svědění.

Nesahejte si na oči

Mnutí  svědících očí může příznaky ještě zhoršit. Dojde k uvolnění více chemických látek, které způsobily svědění  vašich očí. Je třeba minimalizovat dráždivé faktory: po dobu alergických příznaků nepoužívejte kontaktní čočky, oční make-up a na oči přikládejte studené obklady. Myjte si často ruce.

Oční kapky

Oční kapky pro léčbu alergických konjunktivitid obsahují kyselinu cromoglicinovou. Ta zabraňuje uvolňování histaminu z mastocytů. Právě histamin spouští  alergickou reakci v očích. Plného účinku dosahuje kyselina cromoglicinová během jednoho až dvou týdnů. Proto by měl člověk začít s používáním těchto kapek nejlépe již před pylovou sezónou.

Kromě těchto preparátů existují oční kapky s obsahem antihistaminik. Nezabrání vyplavování histaminu, ale blokují jeho vazebná místa v tkáních, histamin tak nemůže působit. Tyto léky snižují zarudnutí, otok a svědění.

V nejtěžších případech pomáhají oční kapky s obsahem kortikoidů. Měly by být používány jen u pacientů, u kterých jiná medikace nepomáhá, neboť kortikoidy mohou negativně ovlivňovat imunitní systém oka a v extrémních případech mohou vést ke vzniku zeleného zákalu (glaukomu) či šedého zákalu (kataraktě).

Léky

Při alergických obtížích pomáhají i léky, tzv. antihistaminika, kterých je velké množství, například Cetirizin, Loratadin či Fexofenadin. Pomáhají při alergické rýmě, kopřivce a při léčbě astmatu. Mají však o trošku více nežádoucích účinků než lokální terapie. Víc k tomuto tématu najdete pod odkazem „antihistaminika“.

Ať už vám slzí oči, máte sennou rýmu nebo kýcháte, mohou vám ulevit i některé přípravky bez lékařského předpisu. Stačí si jen vybrat na Lékárna.cz.

Specifická imunoterapie

Tato léčba je založena na principu opakovaného vystavování těla zvyšujícím se dávkám alergenu do doby, kdy nedojde k přehnané imunitní reakci a obranný systém těla si na daný alergen zvykne.

Doporučená opatření při zánětu spojivek:

 • zamezení kontaktu s alergenem – v době maximálního výskytu pylových zrn v ovzduší nevycházejte ven,
 • do auta nainstalujte funkční pylový filtr,
 • venku noste ochranné brýle,
 • omyjte oči po příchodu do místnosti (ještě lepší řešení je osprchovat se a převléct),
 • vyjměte kontaktní čočky, pokud je nosíte. místo nich si vezměte si brýle kvůli snížení podráždění,
 • umístěte studené obklady na oči,
 • nedotýkejte se ani si netřete oči,
 • často si myjte ruce mýdlem a teplou vodou,
 • vyhýbejte se nošení make-upu.

Zdroj: webmd.compartner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce