Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Na záludnou plicní nemoc upozorňují odborníci při příležitosti Světového dne boje proti chronické obstrukční plicní nemoci v rámci akce Česko dýchej. Na pěti místech v České republice mohou lidé dojít na bezplatné spirometrické vyšetření, které umí CHOPN odhalit. Lidé si mohou změřit funkci plic o tomto víkendu na stáncích Center zdraví v Ostravě, Plzni, Praze, Ústí nad Labem a v Brně, přímo na místě bude přítomen plicní lékař. Loni toto vyšetření využilo téměř 1 500 lidí.
„Základní metodou pro potvrzení diagnózy CHOPN je vyšetření funkce plic – spirometrie. Na základě výsledků tohoto vyšetření dokážeme zjistit onemocnění i v časných fázích a stanovit jeho závažnost,“ uvedl MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN (ČOPN).
Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnost prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc. nelze CHOPN vyléčit, ale včas nasazená účinná léčba dokáže výrazně zpomalit zhoršování stavu a zmírnit potíže pacientů. U stabilizované CHOPN je podle obou odborníků možné zpočátku vystačit s užíváním inhalovaných léků, které krátkodobě rozšiřují průdušky. U těžších stádií nemoci je pak nutné pravidelné inhalování léků s dlouhodobým účinkem a dechová rehabilitace, případně i nasazení perorální léčby.
„V nejtěžších stádiích nemocní často končí na jednotkách intenzivní péče s náhlým dechovým selháním a potřebou podpůrného dýchání. V domácí péči tito pacienti potřebují dlouhodobé podávání kyslíku, u některých je vhodným řešením transplantace plic,“ vysvětlil profesor Kolek.
„Na vzniku CHOPN se zhruba z 80 % podílí kouření. Jedním z nejúčinnějších preventivních opatření tak je nikdy nezačít kouřit nebo okamžitě přestat a snažit se nedýchat kouř ostatních kuřáků,“ uvedl prim. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., primář Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce. Každoročně se pokouší přestat kouřit přibližně milion českých kuřáků, většinou však bez odborného dohledu lékaře, proto se to podaří pouze zhruba třem až pěti ze sta.
Příčinami CHOPN ale také může být práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, chlad a zvýšená vlhkost.
„Přibližně 15–20 % případů CHOPN souvisí s pracovním prostředím,“ podotkl Vítězslav Kolek.
Podle lékařů je v Evropě CHOPN nejdražší plicní chorobou vůbec – ročně léčba stojí více než 140 miliard eur. „Na CHOPN v Evropě každý rok zemře přibližně 300 000 lidí – to odpovídá třem bombám v Hirošimě,“ podotkl Kolek.
Pneumologové se na plicní nemoci letos zaměřují celý rok a to v rámci celoevropské aktivity Breathe Clean Air (Dýchej čistý vzduch). Zveřejňují alarmující data o plicních nemocech a bojují za zlepšení zdravotního stavu populace – například osvětou, ale hodlají také vyrazit za politiky s návrhem systémových změn, vedoucích ke zlepšení zdraví plic české populace.