Inzerce

Poruchy chování ve stáří

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 14246x )

Co se stalo s babičkou? Proč se děda změnil?

S prodlužující se střední délkou života jsou nejrychleji rostoucí skupinou populace vyspělých zemí osoby ve vyšším věku. V porovnání se situací v roce 1990 by mělo celosvětově v roce 2020 dojít k nárůstu počtu osob starších 65 let o 115 procent, ve skupině lidí starších 80 let dokonce o 134 procent.

Senioři

Statistické údaje z České republiky rovněž nejsou příznivé. Podle Demografické ročenky ČR dosáhl podíl osob ve věku nad 60 let v roce 2000 svého maxima 18,5 procenta a nadále poroste až do předpokládaného zvýšení absolutního počtu o 31 procent do roku 2020.

Stárnutí přináší postupný pokles tělesných a duševních funkcí, které výrazně omezují a zhoršují výkonnost seniorů. Podle prof. MUDr. Evy Topinkové, CSc., přednostky Kliniky geriatrie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se mohou zhoršené schopnosti přizpůsobení projevovat i změnami chování. „Stárnutí samo o sobě nevyvolává závažnější poruchu chování. Každá porucha chování u starého člověka by ale měla signalizovat chorobnou změnu, kterou je třeba rozpoznat a vhodným způsobem léčit. Každá neléčená porucha chování vede k izolaci seniorů a zhoršuje kvalitu jejich života,“ říká prof. Topinková.

Podle doc. MUDr. Vladimíra Pidrmana, PhD. z Psychiatrické kliniky LF UP v Olomouci je velmi důležitým projevem stáří úbytek kognitivních funkcí - zhoršení paměti, poruchy řeči a porozumění mluvenému slovu, neschopnost vykonávat běžné denní činnosti, např. oblékání nebo odemykání dveří, neschopnost poznat a interpretovat smyslové vjemy. Kromě nečinnosti, přechodných poruch vědomí a depresí je nejčastějším symptomem demence. V její léčbě vyzdvihuje MUDr. Pidrman princip „3S“ – měli bychom podat správný lék, ve správné dávce a ve správnou dobu.

„Poruchy chování postihují nejen nemocného, ale působí nepříznivě i na jeho rodinné příslušníky

a ošetřující personál. V léčbě se musíme soustředit na celou rodinu,“ upozorňuje E. Topinková a dodává, že se osvědčily především psychoterapeutické postupy. U pacientů, kde změna přístupu, prostředí a denního režimu nevede k uspokojivému zlepšení, je nezbytné doplnit léčbu podáváním psychofarmak - léků, které ovlivňují psychické příznaky.

„Úplného vymizení poruch chování však dosáhneme pouze u 60 procent léčených, nežádoucí účinky léčiv jsou u starších nemocných bohužel třikrát až pětkrát častější než v mladém a středním věku,“ říká E. Topinková. Podle Zdravotnické ročenky ČR 2000 žije na našem území v současnosti přibližně 91 800 lidí s projevy demence, otázkou však zůstává, zdali jsou správně diagnostikováni a léčeni.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 378 lidí

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Vědci vytvářejí program, který z řeči rozpozná některé nemoci

Stačí promluvit a vědci zjistí, zda netrpíte některým z neurologických onemocnění - například Parkinsonem. Zatím to zní jako utopie, ale vědci z Vysokého učení technického v Brně už pracují na počítačovém programu, který to prostřednictvím analýzy řeči rozpozná. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Hemofilový zánět plic

Onemocnění může být velice závažné zejména u předškolních dětí, kdy generalizovaná infekce může postihnout hrtanovou příklopku - epiglotis, hrtan, vyvolat sepsi i hnisavou meningitidu zároveň s...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.