Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Použitelnost léků

(PharmDr. Daniela a Pavel Hassmanovi | přečteno: 26766x )

Co rozumíme pod pojmem doba použitelnosti? Je to obvykle měsíc a rok do kdy lze přípravek používat. Tato doba použitelnosti je stanovována specialními postupy a podléhá schvalování SUKL.

Dobrá rada
shutterstock.com

Na všech stupních distribuce přípravku je nutno dodržovat pokyny pro uchovávání léku uvedené výrobcem, to platí i pro konečného uživatele léku - pacienta. Tedy nebudeme-li léky správně uchovávat, mohlo by dojít k nežádoucímu ovlivnění účinnosti přípravku.

Označení musí mít všechny lékové formy, tj. tablety, dražé, vnitřní i vnější kapky, masti, čípky, injekce....

Také přípravky přímo připravované v lékárně musí mít vyznačenu dobu použitelnosti, je kratší, než u továrně vyráběných přípravků.

Jak takové označení vypadá? Uvedeme zde příklad přípravku s použitelností září roku 2000. Obvykle je na krabičce uvedeno EXP:09/10, či SEPT 2010, nebo 09 2010 popřípadě Spotřebujte do: 09 2010.

Zvláštní skupinu tvoří léky, které je nutné po otevření spotřebovat v krátké době, jde především o sirupy obsahující antibiotika, které jsou naředěny přímo v lékárně. V případě předepsání většího počtu antibiotických sirupů doporučujeme následná balení naředit až po využívání předchozího balení.

Kde můžete informaci o použitelnosti hledat? Pokud máte léky v originálním obalu, najdete datum vyznačeno zevně na krabičce. Tablety balené v blistrech, tedy laicky v "platíčku" mají tento údaj vyražený přímo na blistru. Tablety v lahvičkách mají dobu použitelnosti uvedenu na etiketě, ale i na uzávěru, na dnu lahvičky apod. Přípravky obsahující injekce jsou obdobně označeny na krabičce i na každé jednotlivé injekci. Léky ve formě masti mají označení na ploše tuby, často také ve sváru. Pokud se vám nepodaří expiraci určit, zastavte se v lékárně, jistě se vám pokusí pomoci i přesto, že někdy jde o činnost přímo detektivní.

Jestliže se Vám přesto nepodaří dodržet dobu použitelnosti nebo najdete léky u kterých došlo ke změně jejich vzhledu, odevzdejte přípravek v lékárně, ta ho uloží do speciálního kontejneru a zajistí jeho řádné zlikvidování dle příslušných pravidel.

Věříme, že Vám tento stručný návod, který je určen pro řešení praktických problémů Vás pacientů, pomůže a rádi odpovíme na Vaše případné dotazy.

Zajímalo by vás, zda můžete léky vrátit do lékárny? Ty s prošlou expirací zcela jistě, jako odpad, ale co ty, které jste ani neotevřeli? Více se dozvíte tady.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Jíte vejce každý den?

24%
76%
Zatím hlasovalo 25 lidí

Mohlo by vás zajímat

Antikoncepce pro novopečené maminky

Mnoho žen se domnívá, že kojení je dostatečnou ochranou, ale pravda je taková, že ovulace může přijít dříve, než se nadějete. Jak tedy vybrat bezpečnou a šetrnou metodu ochrany, která nebude mít vliv na mateřské mléko a bude vám vyhovovat?

Řečové vady u dětí znamenají často odklad školní docházky

Narůstá počet dětí, které trpí vadou řeči. Následkem může být nepřijetí a odklad docházky. Podle odborníků je potřeba vady řeči podchytit včas, a nezbytné je i zapojení rodičů.

Moderní metody v odstranění pocení

Pocení je normální reakcí na zvýšenou teplotu, při tělesné aktivitě nebo při úzkosti. Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, přičemž tato dysfunkce se objevuje zejména v oblasti, kde je vyšší koncentrace potních žláz jako dlaně, chodidla nebo podpaží.

Zdravé hubnutí bez mýtů a nefunkčních řešení

Reklamy nás zavalují „osvědčenými“ dietami a detoxikačními kúry, které slibují rychlé hubnutí. Bohužel, většina těchto metod nejenže nefunguje dlouhodobě, ale mohou tělo i zatížit a vést k jojo efektu. Jak tedy přistupovat ke zdravému hubnutí tak, aby bylo udržitelné? A kdy je na místě zvážit pomoc lékaře a farmakoterapii?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce