Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.
Na všech stupních distribuce přípravku je nutno dodržovat pokyny pro uchovávání léku uvedené výrobcem, to platí i pro konečného uživatele léku - pacienta. Tedy nebudeme-li léky správně uchovávat, mohlo by dojít k nežádoucímu ovlivnění účinnosti přípravku.
Označení musí mít všechny lékové formy, tj. tablety, dražé, vnitřní i vnější kapky, masti, čípky, injekce....
Také přípravky přímo připravované v lékárně musí mít vyznačenu dobu použitelnosti, je kratší, než u továrně vyráběných přípravků.
Jak takové označení vypadá? Uvedeme zde příklad přípravku s použitelností září roku 2000. Obvykle je na krabičce uvedeno EXP:09/10, či SEPT 2010, nebo 09 2010 popřípadě Spotřebujte do: 09 2010.
Zvláštní skupinu tvoří léky, které je nutné po otevření spotřebovat v krátké době, jde především o sirupy obsahující antibiotika, které jsou naředěny přímo v lékárně. V případě předepsání většího počtu antibiotických sirupů doporučujeme následná balení naředit až po využívání předchozího balení.
Kde můžete informaci o použitelnosti hledat? Pokud máte léky v originálním obalu, najdete datum vyznačeno zevně na krabičce. Tablety balené v blistrech, tedy laicky v "platíčku" mají tento údaj vyražený přímo na blistru. Tablety v lahvičkách mají dobu použitelnosti uvedenu na etiketě, ale i na uzávěru, na dnu lahvičky apod. Přípravky obsahující injekce jsou obdobně označeny na krabičce i na každé jednotlivé injekci. Léky ve formě masti mají označení na ploše tuby, často také ve sváru. Pokud se vám nepodaří expiraci určit, zastavte se v lékárně, jistě se vám pokusí pomoci i přesto, že někdy jde o činnost přímo detektivní.
Jestliže se Vám přesto nepodaří dodržet dobu použitelnosti nebo najdete léky u kterých došlo ke změně jejich vzhledu, odevzdejte přípravek v lékárně, ta ho uloží do speciálního kontejneru a zajistí jeho řádné zlikvidování dle příslušných pravidel.
Věříme, že Vám tento stručný návod, který je určen pro řešení praktických problémů Vás pacientů, pomůže a rádi odpovíme na Vaše případné dotazy.
Zajímalo by vás, zda můžete léky vrátit do lékárny? Ty s prošlou expirací zcela jistě, jako odpad, ale co ty, které jste ani neotevřeli? Více se dozvíte tady.
Přidat nový komentář