Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.
Klíšťat bychom se vůbec nemuseli obávat, pokud by nepřenášela závažná onemocnění. Jedná se zejména o lymskou nemoc, tj. boreliózu, a klíšťovou encefalitidu. Obě choroby jsou poměrně závažné, protože lze přehlédnout jejich počáteční stadia a ta pokročilá jsou těžko léčitelná. Klíšťata vás mohou nakazit ještě erlichiózou (napadá bílé krvinky a s nimi i imunitu), bartonellózou (onemocní hlavně majitelé koček), babeziózou (prvok, žijící v červených krvinkách) nebo rickettsiózou (přes chřipkové projevy může končit až zánětem plic, šokem a deliriem).
Klíště už dávno není jen problémem lesa
Hlavním teritoriem klíšťat jsou listnaté a smíšené lesy. Setkat se s nimi ale můžeme i jinde. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách. Změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce už i ve vyšších nadmořských výškách.
„Dnes už není třeba chodit do hlubokého lesa. Klíšťata najdete i na zahradě, u vody nebo při sekání trávy na chalupě. Právě jaro a začátek léta představují hlavní sezónu přenosu infekce,“ říká MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
Hlavní zásady obrany proti přisátí klíštěte
Nesnadnější způsob, jak se vyhnout nakažení infikovaným klíštětem, je vyhnout se jeho přisátí.
- Při pohybu v přírodě noste vhodné oblečení - pevné boty, dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Po hladkém materiálu klíšťata hůře vylezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět.
- Použijte repelent. K dispozici jsou jak repelenty s vysokým obsahem účinné látky DEET, které jsou vhodné pro častý a dlouhodobý pobyt v přírodě (rybáři, myslivci, outodoroví sportovci), tak repelenty s nízkým obsahem DEET nebo bez DEET, které jsou určené pro citlivou a dětskou pokožku. Repelenty obsahující účinou látku permethrin se aplikují pouze na oblečení, nepoužívejte je přímo na pokožku. Ošetřené oblečení nechte nejdříve oschnout. Na trhu je také řada přírodních produktů na bázi éterických olejů, které se svou silou vyrovnaní chemickým přípravkům. Účinná je citronella, která spolehlivě ochrání i před nepříjemnými komáry. Velký výběr repelentů, přírodních repelentů a repelentních náramků, které jsou k pokožce šetrné, naleznete na Lékárna.cz.
- Do přírody je vhodné s sebou nosit pinzetu na vyjmutí klíštěte a malou dezinfekci.
- Vyhněte se pohybu v hustém nízkém porostu smíšených lesů. Zdržovat byste se měli na zpevněných cestách.
- Svrchní oblečení svlékněte před vstupem do domu a řádně vyklepejte nebo raději vykartáčujte. Je možné ho také na minimálně 15 minut vložit do sušičky.
- Po návratu domů se důkladně prohlédněte a požádejte jinou osobu aby vám prohlédla místa, která sami nemůžete zkontrolovat. Klíšťata se zpravidla pohybují ve výšce 20 až 60 cm. Proto je u malých dětí najdeme zpravidla ve vlasech, u dospělých na nohou.
- Prevence je také užívání vitamínu B, kdy se sníží riziko, že se savý hmyz bude chtít přisát. Vitamíny B ve formě B-komplexu se užívá několik dní před pobytem v přírodě a toto opatření je vhodné například pro děti pobývající na táboře nebo turisty, kteří budou delší čas v přírodě.
Nejlepší je samozřejmě, když se klíště vůbec nestihne přisát. Proto už při pobytu venku můžete občas mrknout na nohy a ruce a odcvrnknout případného nevítaného hosta.
Co dělat, pokud na sobě klíště objevím?
Jestliže není ještě přisáté, je dobré ho opatrně odstranit – nikdy se ho nepokoušejte rozmáčknout prsty, neboť se můžete potřísnit jeho krví a infikovat se i maličkou rankou na kůži.
Když už se přisaje
Zásadní pravidlo je, že klíště je třeba odstranit co nejdříve. Rychlé a správné odstranění klíštěte je velmi důležité pro snížení rizika přenosu infekce, je-li klíště infikované.
Na přisáté klíště v žádném případě nepoužívejte oleje či masti, které ho přidusí. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Nejbezpečnější je odstranění klíštěte pomocí speciální plastové karty či háčku se zářezy, kterým se klíště nejdříve podebere a pomalu a vytrvale táhne – popřípadě mírně viklá, aniž by se klíště rozmáčklo a vytlačilo obsah střeva do rány. Někdy se ale stane, že je klíště opravdu velmi malé. V takovém případě se vezme vatová štětička, navlhčí se a klíště se vyviklá. Vytáčení po směru či proti směru hodinových ručiček nemá faktické opodstatnění. Místo zákusu předem i následně důkladně vydesinfikuje, aby nedošlo k rozvoji infekce. Nejvhodnější je aplikovat tekutý dezinfekční roztok, pokud není alergie na jod, tak například Jodisol nebo Betadine. Jestliže je klíště na špatně přístupném místě, je možno použít háček se zářezem. Pokud se klíště nedaří vyndat žádným z uvedených způsobů, pak nezbývá než použít ostrou pinzetu a klíště chytit těsně u kůže a vytrhnout. Použití gumových rukavic není nutné-pokud nemáme čerstvé oděrky či odřeniny, ale ruce bychom měli řádně umýt.
Vše potřebné na odstranění klíštěte zakoupíte na Lékárna.cz.
Kdy jít k lékaři?
Pokud jste měli klíště a po jeho odstranění se vám na stejném místě objevil červený flek, zbystřete, ale nepanikařte. Červená skvrnka může být pouhým projevem zánětlivé reakci na kousnutí klíštěte. Ve většině případů skvrna pomine do 3 až 4 dnů.
Pokud flek nemizí, nebo se naopak ještě zvětšuje, vyhledejte lékaře. Krevní testy má ale smysl dělat až přibližně 6 týdnů po přisátí klíštěte, protože do té doby nemusí být protilátky v krvi ještě vytvořeny.
Lékaře je také vhodné vyhledat, pokud se s odstupem několika (4-14) dnů od přisátí objeví příznaky podobné chřipce (zvýšená teplota, bolest hlavy, bolest svalů, únava, malátnost)
Očkování proti klíšťové encefalitidě ještě stihnete
Odborníci varují – s klíšťaty přichází i zvýšené riziko nákazou klíšťové encefalitidy, vážného virového onemocnění postihujícího mozek. Proti němu existuje pouze jedna spolehlivá ochrana, a tou je očkování.
Oproti borelióze, kde může přenosu nemoci zabránit včasné odstranění klíštěte, virus klíšťové encefalitidy se přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte.
„Nachází se přímo ve slinných žlázách klíštěte, a proto může infekce nastat okamžitě po přisátí,“ informovala Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění centrálního nervového systému a napadá mozkové obaly, mozek a míchy. Podle toho, jak daleko se virus dostane, probíhá onemocnění. Encefalitida může skončit po první fázi, která trvá asi týden, kdy pacient cítí příznaky připomínající běžnou virózu – teplotu, bolest hlavy, svalů, únavu a slabost. Může pokračovat několikatýdenní hospitalizací se zákazem čtení a sledování displeje či monitoru. Terapie se nezaměřuje na boj s virem, protože to už není možné, ale výhradně na tlumení projevů nemoci jako obrovská bolest hlavy, závratě, světloplachost, únava, horečka, slabost nebo otoky mozku. Další léčba pokračuje v domácím prostředí a ve stejném režimu. Bez knížky, televize a mobilního telefonu a bez možnosti trávit čas na slunci. Pracovní neschopnost trvá i u pacienta s „lehčím” průběhem 4–6 týdnů. Onemocnění může mít vážné následky – od chronické únavy a třesu až po trvalé neurologické poruchy. Nejvíce ohroženi jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou, ale závažný průběh se může vyskytnout v každém věku.
Ochrana do měsíce? Zrychlené očkovací schéma to umožňuje
Na ochranu před klíšťovou encefalitidou stále není pozdě. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastupuje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodných přípravků a nástrojů na vytahování klíšťat, obraťte se na lékárníky v online poradně na Lékárna.cz.