„Přídavné“ nitrooční čočky pomáhají tam, kam laser nedosáhne

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4492x )

Říká se, že jednou sám vidět je lepší než stokrát slyšet. I silných brýlí se lze díky nitrooční operaci zbavit během několika minut! Ve srovnání s dlouholetými výdaji na brýle či čočky je zákrok dokonce efektivnější investicí. V mnoha případech však nestačí jen „běžný“ laserový zákrok, ale dioptrie je nutné korigovat implantací nitroočních čoček. Pacienty může jejich znovu nabytý zrak vrátit do aktivního života.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
164 Kč
Kolem šesti milionů Čechů, tedy zhruba dvě třetiny naší populace, potřebuje korekci zraku. Pokud nepomáhají zrakovou vadu zcela korigovat brýle či kontaktní čočky, a laserová operace nepřichází v úvahu, existuje ještě další řešení: implantace speciálních „přídavných“ nitroočních čoček zvaných ICL. Při laserové operaci platí, že čím více dioptrií pacient má, tím větší množství rohovkové tkáně musí chirurg během zákroku pomocí laseru odstranit. Jenže dioptrií mají někteří pacienti tolik, že by rohovkové tkáně muselo být odstraněno takové množství, že jí v oku nezůstane dostatek. V takové situaci, ale i v případě přirozeně až příliš tenké rohovky lékaři doporučují právě implantaci těchto speciálních nitroočních čoček. Ty, stejně jako laserová operace, korigují krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

Díky pokročilým metodám a vývoji technologií lze operačním zákrokem vyřešit téměř jakoukoli refrakční vadu. Pacienti nejčastěji volí laserovou operaci, avšak u vysokého stupně očních vad a v případě tenké rohovky je jedinou možností implantace nitrooční čočky ICL nelaserovou metodou," říká docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky NeoVize Brno. Podle jejích slov je pro tyto zákroky ideální věk mezi 21 a 40 lety, dioptrická vada od -3 do -18 dioptrií, nebo až +10 dioptrií s cylindrickou vadou nebo bez ní.

Vyšší počet dioptrií je komplikací i pro mladé

Silné brýle jsou těžké a nepohodlné, navíc dochází ke zúžení omezení zorného pole a následně ke ztrátě periferního vidění,“ upozorňuje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek, a dodává: „Tento diskomfort člověka omezuje v běžném životě a vyřazuje ho z mnoha pracovních i volnočasových aktivit. Výsledkem je narůstající nejistota a ztráta sebevědomí, která může vést jedince k pasivitě, vyhýbání se kolektivu a také k depresím.“ Ani střídání brýlí s kontaktními čočkami mnohdy situaci neulehčí. Navíc jedinci s oční vadou od -18 dioptrií už kontaktní čočky ani nemají k dispozici: „Pokud mají pacienti tenkou rohovku, střední nebo vysoký stupeň krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu, a vada se jim v průběhu jednoho roku nezměnila, jsou možnými kandidáty pro implantaci fakické čočky,“ uvádí docentka Skorkovská.

Fakické nitrooční čočky ICL se umisťují před vlastní čočku, takže akomodace oka zůstává zachována. Jsou příkladem implantátu, který splňuje ty nejvyšší nároky na snášenlivost a dlouhodobé setrvání v organismu. Hmotností nezatěžují nitrooční struktury a nijak je nedráždí.
Kvalita zraku, kterou přinášejí, může být při vyšších stupních refrakčních vad dokonce lepší než u laserových zákroků, protože nitrooční čočky zachovávají původní tvar rohovky,“ připomíná primářka Skorkovská.

Nitrooční čočky ICL jsou úlevou i pro ty, kteří rádi sportují, ale s dioptrickými brýlemi se svým koníčkům mohou věnovat jen s obtížemi. Pokud kvůli komfortu či jiným problémům nemohou používat ani kontaktní čočky, situace nenabízí mnoho východisek.
Zhruba v deseti letech jsem se nadchla pro volejbal, jenže balon mi mohl kdykoliv shodit brýle na mých sedm dioptrií a astigmatismus. Používala jsem kontaktní čočky, jenže po jejich intenzivním nošení lékaři zjistili, že u mě došlo k výraznému poškození povrchu oční rohovky. Na obou očích mi pod čočkami vznikla nepravidelnost přední plochy rohovky, která mi přidala ještě další cylindrické dioptrie. Musela jsem pak skoro rok nosit brýle, aby se mi rohovka vrátila do původního stavu. Brýle, které mi při sportu překážely, v zimě se zamlžovaly a v létě je bylo nutné střídat se slunečními, jsem nechtěla. Podstoupila jsem implantaci fakických čoček ICL, což jsou v podstatě nitrooční kontaktní čočky, a konečně si každý den užívám svobodu bez brýlí a čoček,“ popisuje pacientka kliniky NeoVize Lenka Tuzová.

Věkem dochází ke snížení zrakové ostrosti

Čím je zraková ostrost s přibývajícím věkem nižší, tím větší má člověk potíže při čtení, psaní, při rozpoznávání lidí podle obličeje, anebo při identifikaci drobných předmětů. Z praktického hlediska tato omezení vedou k tomu, že dotyčný nemůže ovládat některá zařízení, jako například mobilní telefon, při řízení auta má ztíženou orientaci v prostoru a hůře se adaptuje na změny intenzity osvětlení:
To u starších osob vede k tendenci upadat do pasivity a podléhat depresivním náladám. Nitrooční operace může v těchto případech výrazně zkvalitnit jejich život nebo je přímo do života vrátit,“ dodává psycholog Petr Křenek. Pro pacienty ve věku od 45 let je nejvhodnějším řešením úplná výměna nitrooční čočky metodou PRELEX. Při tomto zákroku je vlastní čočka odstraněna a nahrazena speciálními typy umělých nitroočních čoček, jež zajišťují dobrou zrakovou ostrost na různé vzdálenosti, a to bez nutnosti nosit brýle. Implantace nitroočních čoček probíhá také při operacích šedého zákalu, a to většinou u pacientů starších 65 let.

Čočka k čočce

Zda je pro vás implantace nitrooční čočky vhodná, na to vám odpoví komplexní oční vyšetření, které zjistí přesnou oční vadu a další parametry. Operační zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii a trvá přibližně 15 minut. Oko je během operace znecitlivěno kapkami a druhý den pacient již na operované oko normálně vidí. Zákrok na druhém oku se obvykle provádí v odstupu 3 až 7 dnů.

Kontroly pooperačního stavu probíhají první pooperační den, další po týdnu a dále podle stavu oka za tři až šest týdnů po operaci. Po dobu prvních třiceti dní doporučujeme klidový režim bez zvýšené fyzické zátěže. Po 4 až 6 týdnech dochází ke stabilizaci hodnoty dioptrií,“ vysvětluje primářka. Implantáty vydrží v oku celý život a nevyžadují žádnou péči. Při postupu vady nebo při sebemenších komplikacích mohou být z oka odstraněny a nahrazeny jinými.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 885 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Kolik vám přispěje pojišťovna na brýle?

Pojišťovny dosud proplácely 150 korun dospělým a 300 korun dětem na jedny obroučky za tři roky, částečně přispívaly i na nová skla. Příspěvky pro lidi starší čtrnácti let ale nyní končí.

Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk

Lidské oko je velice starý "vynález" a moderní civilizace mu dává pořádně zabrat. Jednou z možností, jak své oči chránit je používání správných slunečních brýlí. Bez těch se v létě rozhodně neobejdete, a tak jsme pro vás připravili praktické rady, jak poznat dobré sluneční brýle od špatných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.