Trápí vás každý rok s příchodem Vánoc kýchání, rýma či kašel? Je načase začít přemýšlet o vánočním stromku jako o možné příčině vašich potíží.
Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 14264x )
Příspěvek na péči (příspěvek na bezmocnost či nemohoucnost) je určen těm lidem, kteří se v důsledku svého dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu neobejdou bez pomoci jiné osoby. Jedná se o pravidelnou, opakující se dávku sociální služby určenou na úhradu za pomoc, kterou poskytne rodinný příslušník, osoba blízká, jiná osoba nebo poskytovatel sociálních služeb.
Příspěvek na péči náleží osobám, které jsou především z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby, a to v oblasti běžné denní péče o vlastní osobu a v soběstačnosti, tj. splňují podmínku nepříznivého zdravotního stavu, který omezuje jejich funkční schopnosti nutné pro zvládání základních životních potřeb. Příspěvek náleží osobě, o kterou má být pečováno, nikoliv osobě, která péči zajišťuje. Příspěvek na péči nemůže být přiznán dítěti, které je mladší než jeden rok.
O příspěvek na péči lze požádat na krajské pobočce Úřadu práce ČR, v jejímž spádovém území má žadatel trvalý nebo hlášený pobyt. Příspěvek na péči vyplácí krajská pobočka Úřadu práce vždy v kalendářním měsíci, za který náleží. V žádosti si můžete vybrat, zda chcete příspěvek zasílat na bankovní účet, nebo formou poštovního poukazu.
Postup žádání o příspěvek na péči 2018:
V prvé řadě je nutné správně podat žádost o příspěvek na péči a uvést všechny požadované povinné informace, tj. kromě osobních údajů také údaje o tom, jakým způsobem má být příspěvek vyplácen a údaje o tom, kdo bude potřebnou péči zajišťovat. Může to být kdokoliv, příbuzný, soused, kamarád, pečovatelská služba. Žádost podává přímo žadatel nebo jeho zástupce. V případě, že žadatel není schopen sám žádost podat a zástupce nemá, řízení o příspěvku se zahajuje z moci úřední.
Úřad žádost přijme, domluví se žadatelem návštěvu, často telefonicky a předem.
Následuje proces posouzení stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Sociální pracovník navštíví žadatele, vyptá se na různé oblasti života a zjistí, co dotyčný potřebuje. Účelem sociálního šetření je objektivně zjistit životní podmínky žadatele a jeho schopnost samostatného života v místě, kde žije. Pro posuzování stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat deset základních životních potřeb:
Po provedení sociálního šetření podá zprávu na lékařskou posudkovou službu (LPS), ta kontaktuje lékaře praktického nebo vyzve žadatele, ať svého lékaře navštíví. Že je žádost o posouzení na LPS, oznámí Úřad práce doporučeným dopisem (Usnesení o přerušení řízení). Krajská pobočka Úřadu práce zasílá na OSSZ žádost o posouzení stupně závislosti. Při posuzování stupně závislosti vychází OSSZ ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem ošetřujícího lékaře, z výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb osoby, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.
Okresní správa sociálního zabezpečení zašle příslušné krajské pobočce Úřadu práce posudek s uvedením základních životních potřeb, které osoba není schopna zvládat, a také zda jde o osobu s úplnou nebo praktickou hluchotou nebo hluchoslepou, jestliže tato osoba nezvládá základní životní potřeby v oblasti orientace. Toto posouzení je součástí rozhodnutí o přiznání či zamítnutí příspěvku, které obdrží žadatel.
Výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc se v roce 2018 odvíjí od stupně závislosti na pomoci jiné fyzické osoby:
Příspěvek na péči lze navýšit o částku 2 000 Kč měsíčně nezaopatřenému dítěti do 18 let věku a nezaopatřenému dítěti od 4 do 7 let věku, kterému náleží příspěvek ve stupni III, nebo IV. Nárok na navýšení nemají děti, kterým
Příspěvek na péči může být o 2 000 Kč měsíčně navýšen také rodiči, kterému náleží příspěvek a pečuje o nezaopatřené dítě do 18 let věku, jestliže rozhodný příjem oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných je nižší než dvojnásobek částky životního minima.
Úřad práce následně rozhodne o přiznání, nebo nepřiznání příspěvku na péči, výši příspěvku a délce trvání. Proti rozhodnutí se lze odvolat do 15 dnů od jeho obdržení. Pokud je příspěvek přiznán, vyplatí se od měsíce podání žádosti.
Příspěvek lze použít pouze na ty výdaje, které souvisejí se zabezpečením pomoci a podpory osobě, která je závislá na péči jiné osoby. Může být tedy „spotřebován“ jako úhrada za péči, kterou zajišťuje poskytovatel sociální služby či asistent sociální péče, a samozřejmě také na výdaje, které vzniknou pečující osobě, tj. rodinnému příslušníkovi či jiné osobě, která není poskytovatelem sociální služby. Oba výše uvedené způsoby může příjemce kombinovat dle vlastní potřeby a dle individuálně zvoleného způsobu zajištění péče.
Kdo rozhodl o přiznání příspěvku, může kontrolovat jeho využívání. Příjemce dávky musí být schopen prokázat až jeden rok zpětně, že finanční prostředky na péči byly použity v souladu se zákonem o sociálních službách.
Zdroj: portal.mpsv.cz
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi