Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Příspěvek pro celiaky na školní obědy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1800x )

VZP poskytuje každoročně svým pojištěncům příspěvek na bezlepkovou dietu. Příspěvek je určen dětem do 18 let a studentům do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakie. Pojištěnci tento příspěvek zpravidla využívají při nákupech bezlepkových potravin, ale je možné ho čerpat i na úhradu školních obědů.

shutterstock.com

Příspěvek na bezlepkovou dietu je určen pro děti do 18 let a pro studenty do 26 let (tj. se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakie. Vzhledem k tomu, že celiak musí dodržovat bezlepkovou dietu trvale, předkládá se doklad o diagnóze pouze při prvním podání žádosti o příspěvek.

Co je třeba k žádosti doložit? 

K žádosti o příspěvek na bezlepkovou dietu tedy musíte předložit jen platební doklady, z nichž bude zřejmé, že jde nákup bezlepkových potravin, resp. platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně. Příspěvek bude poskytnut dle předložených dokladů, max. ve výši 6 000 Kč za rok. Podmínky už asi znáte – příspěvek je poskytován na základě žádosti 2x ročně, v max. výši 3 000 Kč za pololetí. Částky platebních dokladů se v daném pololetí mohou sčítat, ale nevyčerpaná hodnota příspěvku se nepřevádí do druhého pololetí. V červenci a v srpnu (od 1. 7. do 31. 8.) je možno podat žádost s doklady vystavenými za období leden – červen 2019, s doklady vystavenými v období od 1. 7. do 31. 12. budete moci o příspěvek požádat v prosinci (od 1. 12. do 31. 12.) Písemná žádost o příspěvek za 2. pololetí 2019 podaná poštou musí být odeslána nejpozději 15. 12. 2019.

U všech příspěvků z fondu prevence platí, že zboží resp. služba mohou být uhrazeny jak v hotovosti, tak platební kartou nebo bezhotovostním převodem z účtu. V případě, že budete bezlepkové obědy ve školní jídelně hradit prostřednictvím platby SIPO, prokážete platbu uhrazenými poštovními poukázkami nebo výpisem z bankovního účtu. U bezhotovostních plateb je pro doložení úhrady nutné mít alespoň výňatek výpisu z bankovního účtu, ve kterém je uvedena tato úhrada jako mínusová položka, ostatní údaje mohou být samozřejmě začerněné. Pouhý příkaz k úhradě nedokládá skutečnost provedení platby.

Zároveň musíte k žádosti o příspěvek doložit potvrzení ze školy, ze kterého bude zřejmé, že jde o bezlepkové obědy pro vaše dítě (jméno, příjmení a alespoň datum narození), plus zde budou uvedeny údaje k platbě (kolik Kč bylo vyúčtováno a prostřednictvím SIPO uhrazeno).

Nezapomeňte také na doklady, které doloží váš vztah k dítěti – zákonný zástupce dítěte mladšího než 18 let vždy předkládá při žádosti rodný list dítěte, svůj osobní doklad s údajem o dítěti apod.

Více informací o příspěvcích a podmínkách jejich čerpání najdete zde.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 1.část

Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 2.část

Podívejme se ale na druhou funkci kódu čísel E a to funkci informační. Potravinová legislativa ukládá výrobcům také povinnost informovat své spotřebitele, jaké suroviny byly pro ten který výrobek použity...

Mnoho lidí vůbec netuší, že má celiakii

Celiakie čili nepřiměřená reakce organismus na lepek se nejčastěji zjistí již v dětství, ale mnoho lidí to netuší a přijdou na to až v dospělosti.

Syntetická barviva v potravinách

Barviva hrají velmi důležitou roli při výrobě průmyslových potravin. Barva potraviny často utváří první dojem spotřebitele. Většina lidí v samoobsluze nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, zejména je-li vedle ní vystavena limonáda krásně oranžová. Dalším pádným důvodem pro použití barviv je snaha přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce