Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Celiakie - příznaky se mění s věkem

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 34708x )

Celiakie je nemoc mnoha tváří, její příznaky se mění s věkem. Může se projevit jako problémy se střevy, ale také neplodností nebo nedostatečným růstem.

shutterstock.com

Celiakie může být zaměňována za celou řadu chorob, a to proto, že je to choroba mnoha tváří, a dále proto, že symptomatologie celiakie se mění s věkem. Příznaky celiakie se od sebe značně liší. Někteří lidé trpí závažnými příznaky, zatímco u jiných se příznaky téměř neprojevují.

Čtěte také: Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Příznaky celiakie u dětí

„Klasické projevy“ jsou u dětí pozorovány ve věku přibližně 7–24 měsíců, kdy převládají střevní symptomy.
Mezi příznaky patří objemná zapáchající lesklá šedobílá stolice, která obsahuje tuk. Děti mají vystouplé břicho způsobené nadmutostí a střevními kličkami naplněnými vodou. Objevuje se váhový úbytek, chudokrevnost a celkové neprospívání dítěte se zastavením či prudkým zpomalením růstu a poruchou psychického vývoje. Pokud ani při takovýchto příznacích není lepek ze stravy trvale vyloučen, dochází v průběhu doby k vyčerpání imunitního systému, onemocnění postihne další orgány, objeví se přidružená autoimunitní onemocnění a četné komplikace, z nichž většina je život ohrožující. Příznaky mohou být ale i velice nenápadné a mohou se projevit změnou psychiky, kdy jsou děti mrzuté, podrážděné a plaché v kontaktu s okolím. Mnohdy se na celiakii pomyslí právě při poruchách růstu, chudokrevnosti, zvýšené nemocnosti a při příznacích spojených s nedostatkem vitaminů rozpustných v tucích. I když toto onemocnění nejčastěji postihuje děti, může se projevit i kdykoli v průběhu života.

U školních dětí ubývá až chybí střevní potíže, objevují se poruchy růstu a často nastává dočasná spontánní remise v adolescenci.

kožních projevů se jedná o výskyt silně svědících puchýřků či ekzému (Duhringova choroba) na typických místech, zejména v okolí velkých kloubů (lokty, kolena, hýždě, lícní kosti, ramena, zápěstí) tzv. Duhringova choroba. U dětí se onemocnění jen zřídka objevuje před druhým rokem života, častěji až po pátém roce. Onemocnění je často zaměňováno za atopický ekzém u dětí, i když lokalizace kožních změn a jejich charakter jsou jiné.

Čtěte také: Je lepek nebezpečný?

Příznaky celiakie u dospělých

U dospělých se může onemocnění projevovat podobně, ale často jsou případy s méně vyvinutými příznaky. Kromě typických příznaků se může objevit řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, bolest kloubů a svalů, cukrovka, kožní problémy, deprese, krvácivé stavy (např.časté krvácení z nosu bez zjevné příčiny), zvýšená náchylnost k infekcím, opožděná puberta, porucha pohlavních funkcí, otoky končetin. Ke sdruženým chorobám může také patřit porucha nervového systému (např.epilepsie), vysoké jaterní testy, poruchy ledvin, srdeční vady, zánět štítné žlázy, změny na CT vyšetření, na magnetické rezonanci apod.

U žen může docházet k poruše menstruačního cyklu a neléčená celiakie může být příčinou častých potratů i sterility. Dále může dojít až k rozvratu metabolismu, zvýšenému výskytu nádorového onemocnění, u dětí to jsou poruchy psychického vývoje až s možným silným mentálním poškozením.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat těmto příznakům:

– anémie způsobená nedostatkem železa bez zjevné příčiny,
– osteoporóza (tedy známé řídnutí kostí, jež zvyšuje riziko vzniku zlomenin) těžší než odpovídá věku,
– autoimunitní onemocnění (tedy např. diabetes 1. typu či autoimunitní onemocnění štítné žlázy),
– ztráta tělesné hmotnosti bez jiné příčiny,
– neplodnost či opakující se potrat bez jiné příčiny,
– rodinná predispozice.

Formy celiakie

V současné době rozeznáváme 5 forem celiakie, které se od sebe liší anamnézou, charakterem a intenzitou obtíží, které mohou být typické či atypické, a také histologickým nálezem na sliznici tenkého střeva.

1. Klasická – symptomatická
Tato forma je charakteristická pro dětský věk, i když v posledních letech ustupuje ve prospěch formy atypické. Celiakální protilátky v krvi, pozitivní biopsie (nález atrofie sliznice tenkého střeva), klasické obtíže (symptomy) tj. u malých dětí opožděný růst, neprospívání, průjmy, nedostatek vitamínů a minerálů – železa a vápníku. U dospělých průjmy, objemné stolice s příměsí tuku, křečovité bolesti břicha, hubnutí, opět nedostatek vitamínů a minerálů.

2. Atypická
Atypická forma je dominantní v dospělosti. Projevy převážně mimo zažívací trakt (chudokrevnost z nedostatku železa, osteoporóza), pacienti s atypickou formou celiakie bývají často nepoznáni a jsou dispenzarizováni a léčeni pod nesprávnou diagnózou v ambulancích různých specialistů (hematolog, imunolog, gynekolog, internista či neurolog). Protilátky v krvi jsou přítomny a pozitivní biopsie celiakii potvrdí.

příznaky celiakie

3. Silentní – tichá
Žádné příznaky celiakie, v krvi jsou protilátky a sliznice je poškozena (biopsie je pozitivní). Pokud není celiakie rozpoznána, může dojít ke vzniku komplikací, případně zjevných projevů. Nachází se u rizikových skupin, tj. příbuzných pacientů s celiakií.

4. Latentní
Pozitivní protilátky v krvi a hraniční nález v enterobiopsii. Příznaky nejsou. I zde se doporučuje dodržovat bezlepkovou dietu. Může se projevovat u pacientů, u kterých byly klasické příznaky celiakie již přítomny.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

5. Potenciální
Lze ji definovat jako zvýšené riziko celiakie. Objevují se negativní protilátky a i biopsie střev je negativní. Při této formě není bezlepková dieta plně vyžadována. U pacientů s touto formou onemocnění často dojde k přestupu na ostatní formy celiakie.

Odhalit onemocnění není tak složité. Problém je ale v tom, že podobné příznaky mohou znamenat obrovské množství jiných, mnohem běžnějších nemocí a lékaři tak přednostně hledají příčiny potíží tam.Prvním krokem, jak lze celiakii zjistit, je vyšetření krve na detekci specifických autoprotilátek. Dalším krokem je histopatologické vyšetření biopsie sliznice tenkého střeva, kdy se pomocí endoskopu odebírá vzorek sliznice. Až výsledek biopsie tedy potvrdí, zda jde o toto onemocnění či ne.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Další recepty vhodné pro celiatiky

Celiatik musí dodržovat pravidla bezlepkové diety, ale jeho jídelníček může být chutný.

Na obaly potravin se třetina Čechů vůbec nedívá

Nejčastěji lidé vyhledávají informace o minimální trvanlivosti výrobku. Údaje o konzervačních látkách lidé téměř nesledují.

Mnoho lidí vůbec netuší, že má celiakii

Celiakie čili nepřiměřená reakce organismus na lepek se nejčastěji zjistí již v dětství, ale mnoho lidí to netuší a přijdou na to až v dospělosti.

Syntetická barviva v potravinách

Barviva hrají velmi důležitou roli při výrobě průmyslových potravin. Barva potraviny často utváří první dojem spotřebitele. Většina lidí v samoobsluze nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, zejména je-li vedle ní vystavena limonáda krásně oranžová. Dalším pádným důvodem pro použití barviv je snaha přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce