Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Příznakem rakoviny ledvin může být i pouhá únava

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2253x )

Rakovina ledvin patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u nás. Nádor ledviny se navíc nemusí dlouhou dobu projevit, proto by lidé neměli podceňovat pravidelné návštěvy u urologa.

shutterstock.com

Rakovina ledvin nejvíce ohrožuje osoby starší 45 let. Nejvyšší výskyt pozorujeme mezi 50. a 70. rokem života, u mladších je spíše výjimkou. Vzácně se objevuje u dětí do 15 let – tato forma se označuje jako Wilmsův tumor. U mužů je riziko onemocnění dvojnásobně vyšší než u žen. 

Příčiny rakoviny ledvin

Příčina vzniku zhoubných nádorů ledvin není zcela známá. Některé, tzv. hereditární karcinomy, se ale mohou zvýšeně vyskytovat mezi příbuznými. Na vznik nádoru ledvin mají také velký vliv dietní návyky. Strava bohatá na živočišné tuky, velká konzumace smaženého a uzeného masa pravděpodobnost vzniku karcinomu ledviny zvyšuje. K rozvoji onemocnění mohou velkou měrou přispívat i další rizikové faktory. 

Rizikové faktory rakoviny ledvin

 • kouření
 • věk a pohlaví
 • obezita
 • práce v prostředí, kde dochází ke kontaktu s herbicidy, kadmiem nebo organickými rozpouštědly
 • genetické predispozice (nádor ledvin u některého člena rodiny zvyšuje riziko)
 • chronické onemocnění ledvin
 • chronické zvýšení krevního tlaku

Příznaky rakoviny ledvin

Kvůli poloze ledvin za dutinou břišní se nádor ledviny nemusí dlouhou dobu vůbec projevit. První obtíže se mohou objevit postupně až se zvětšováním nádoru, mohou být ale různorodé a dokonce se mohou vyskytnout jen přechodně.

Nejčastějším problémem, který donutí pacienta navštívit lékaře, je přítomnost krve v moči. Ta je způsobena prorůstáním nádoru do ledvinných kalichů a pánvičky. Někdy mohou pacienti krev pozorovat pouhým okem, moč pak může být zbarvená do růžova nebo mít dokonce barvu červeného vína. Tzv. mikroskopickou hematurii, ale odhalí až preventivní kontrola u praktického lékaře.

V pokročilém stádiu na sebe nemoc může upozornit bolestí v boku, v bedrech nebo bolestí břicha, ať už tupou nebo kolikovitou. V dalším průběhu onemocnění zhoubné nádory ledvin vytvářejí metastázy v dalších orgánech. Nádor se nejprve šíří do svého okolí. Pokud se rozšíří do cév a postihne ledvinovou nebo dolní dutou žílu, může se se projevit otoky dolních končetin, u mužů pak i bolestivým varletem s rozšířenými žilami na šourku. Vzdálenější metastázy se vyskytují v plicích, játrech a v kostech. Ty se pak projevují dušností nebo vykašláváním krve a patologickými zlomeninami způsobené třeba i jen minimální zátěží.

K dalším obecným příznakům nádorového onemocnění řadíme nechutenství, ztrátu hmotnosti, která se projevuje neúmyslným poklesem váhy přibližně o 10 % z celkové hmotnosti za ½ roku. Dále pacienti pociťují malátnost, únavu, slabost, potýkají se s nočním pocením, opakujícími se horečkami a s dalšími příznaky pocitu špatného zdraví.

Nádor ledviny se může projevit i chudokrevností, o níž vypovídají změny v krevním obraze. Proto je potřeba, aby lidé nepodceňovali preventivní prohlídky u urologa a praktického lékaře.

Příznaků rakoviny ledvin je mnoho. Mezi nejčastější patří:

 • bulka různé velikosti v oblasti ledvin nebo břicha,
 • krev v moči,
 • neustupující bolest v dolní části zad nebo v boku,
 • únava a celková slabost,
 • vracející se horečka,
 • ztráta chuti k jídlu a váhy,
 • zácpa.

Bohužel je řada z těchto stavů nespecifických a jsou spojeny i s jinými onemocněními. Odborníci tedy doporučují oznámit svému lékaři, pokud se u vás objeví kterýkoli z výše uvedených příznaků.

Čtěte také: Jak se projevuje onemocnění ledvin?

Jak se stanoví diagnóza zhoubného nádoru ledvin?

Nezbytnou součástí stanovení diagnózy je anamnéza a celkové vyšetření. Mezi zcela základní vyšetření patří změření krevního tlaku, vyšetření močového sedimentu (určí, zda jsou přítomné červené krvinky v moči) a pečlivé vyšetření břicha pohmatem.

Dále lékař ordinuje taková vyšetření, která zobrazují ledviny a případně jejich změny tvaru. Mezi tato vyšetření patří:

 • vylučovací urografie (podáni kontrastní látky do žíly pacienta a následné rentgenové - snímkování ledvin, které vylučují kontrastní látku)
 • ultrazvukové vyšetření
 • počítačová tomografie (CT vyšetření)
 • magnetická rezonance
 • angiografické vyšetření (podání kontrastní látky do krevního řečiště ledvin a rentgenové snímkování)

Pokud výše uvedená vyšetření potvrdí přítomnost nádoru ledvin, provádí se vyšetření na zjištění rozsahu onemocnění (vyšetření kostí - scintigrafie skeletu, rentgen plic) a na zjištění stadia onemocnění. Určení stadia onemocnění je nezbytné k tomu , aby se zjistil rozsah onemocnění a připravil se plán léčby.

Čtěte také: Vyšetření ledvin při preventivní prohlídce

Léčba rakoviny ledvin

Stejně jako u jiných typů rakoviny existuje i u nádoru ledvin několik možností léčby. Ty se často kombinují. Můžete se tedy setkat s chemoterapií, ozařováním (radioterapií), operací nebo imunoterapií. Na rozdíl od jiných druhů rakoviny je však léčba zhoubného nádoru ledvin pomocí chemoterapie a ozařování neúčinná. Základní metodou léčby je tedy léčba operační.

„Operace nádoru ledvin probíhá dvěma způsoby. Buď pacient podstoupí resekci ledviny, při níž odstraňujeme pouze nádor a zbytek ledviny zachováme. Ta pak nadále plní svou funkci. Někdy ale musíme přistoupit k tzv. radikální nefrektomii, při které odstraníme celou ledvinu s nádorem,“ popisuje MUDr. Ivan Trávníček z Urologické kliniky FN Plzeň.

Výběr zákroku závisí na poloze a velikosti nádoru, tedy pokročilosti onemocnění.

Pokud se při operaci podaří kompletně odstranit celý nádor, pak se pacient pouze sleduje při ambulantních kontrolách. V případě, že není kompletní odstranění všech nádorových ložisek možné, mohou urologové pacientovi začít podávat biologickou léčbu. Ta může vést ke zpomalení růstu nádoru, a prodloužit tím pacientovi život.

Léčba malých nádorů u rizikových pacientů

Nádory menší než 4 cm mohou urologové léčit pomocí radiofrekvenční ablace. Jedná se o miniinvazivní výkon, při kterém pacientovi v narkóze přes kůži a pod kontrolou CT zavedou jehlovou elektrodu přímo k nádorovému ložisku ledviny. Nádorové buňky se pak ničí za pomoci vysokofrekvenčních vln. Může se ale stát, že nedojde ke zničení všech buněk a zákrok se musí opakovat, proto urologové tuto metodu volí u pacientů, pro něž by operace představovala vysoké riziko.

Doba přežití závisí na stadiu, ve kterém se nemoc zachytí. Dřívější odhalení zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobého ústupu až na 90 %. Je tedy rozumné co nejdříve konzultovat podezřelé potíže s lékařem.

Čtěte také: 6 mýtů o ledvinách, ve kterých musíte mít jasno

Prevence rakoviny ledvin

Preventivní opatření proto spočívají ve správné životosprávě, případné úpravě jídelníčku, léčbě zvýšeného krevního tlaku a snížení tělesné hmotnosti. Dále bychom se měli zcela vyvarovat kouření. Kouření má, mimo jiné, také velký vliv na rozvoj dalších urologických onemocnění, nádorů močového měchýře, nádorů penisu, dále neplodnosti a také na postižení cévních struktur způsobující poruchy erekce.

Zdroj: ahchealthenews.comcus.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce