Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Příznaky otravy metylalkoholem: bolest hlavy, rozmazané vidění a zrychlený dech

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 22095x )

Otravu nebezpečným metylalkoholem poznáte podle toho, že má postižený bolesti hlavy, zvrací, vidí rozmazaně, má rozšířené zornice, zrychleně dýchá, je utlumen, může upadnout do bezvědomí či kómatu. Má křeče, klesne mu tlak, srdce bije zrychleně nebo naopak zpomaleně. Smrt nastává zástavou dýchání, tedy obrnou dýchacího traktu.

Kolik je smrtelná dávka a jak poznáte otravu

Zakharov uvedl, že minimální toxická dávka je 0,1 mililitru na kilogram váhy, to je asi deset mililitrů čistého metanolu. Léčba je nutná při dávce 0,25 mililitru na kilogram váhy, smrtelná dávka je jeden mililitr na kilogram váhy. Působení "jedu" závisí na konstituci postiženého a na tom, zda běžně pije větší množství alkoholu.
U alkoholiků totiž je vyšší hladina alkoholdehydrogenázy, tedy enzymu, který přeměňuje v játrech metanol na formaldehyd, kyselinu mravenčí a další "kyselé" metabolity. Alkoholici jsou na tom tedy hůř, protože jejich tělo zpracuje metylalkohol na jedovaté zplodiny rychleji.
Zhruba do tří procent metanolu odejde z těla plícemi a močí, 97 procent se metabolizuje na formaldehyd a kyselinu mravenčí. Jako "protijed" se při léčbě podává etanol, tedy čistý alkohol, který "zaměstná" játra, takže se metanol nezpracuje a odejde nezměněný z těla.
Pokud je léčba nutná, má postižený největší šance, když začne do osmi, nejvýše do deseti hodin po požití, pak už jsou v těle nebezpečné zplodiny. Když vzniknou, nastane rozvrat vnitřního prostředí těla, acidóza, poškodí se zrakový nerv a tkáně v těle dostávají málo kyslíku.
Počáteční příznaky otravy metylalkoholem jsou podobné běžné opilosti. Vážné obtíže, tedy příznaky acidózy, se objeví až za více hodin, většinou za 18 až 24 hodin, interval je delší, když člověk pil i normální alkohol.

Příznaky otravy

Postižený má bolesti hlavy, zvrací, vidí rozmazaně, má rozšířené zornice, zrychleně dýchá, je utlumen, může upadnout do bezvědomí či kómatu. Má křeče, klesne mu tlak, srdce bije zrychleně nebo naopak zpomaleně. Smrt nastává zástavou dýchání, tedy obrnou dýchacího traktu.
Pokud pacient přežije, může oslepnout, mívá různé nervové projevy, třeba poruchy chůze a výpadky paměti, může ho postihnout parkinsonský třes a ztuhlost. Následky mohou být trvalé.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 98 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce