Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Příznaky otravy metylalkoholem: bolest hlavy, rozmazané vidění a zrychlený dech

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 22611x )

Otravu nebezpečným metylalkoholem poznáte podle toho, že má postižený bolesti hlavy, zvrací, vidí rozmazaně, má rozšířené zornice, zrychleně dýchá, je utlumen, může upadnout do bezvědomí či kómatu. Má křeče, klesne mu tlak, srdce bije zrychleně nebo naopak zpomaleně. Smrt nastává zástavou dýchání, tedy obrnou dýchacího traktu.

Ročně se v ČR metanolem otráví tři až čtyři lidé, všechny otravy jsou nezávažné, nekončí smrtí, řekl vedoucí lékař toxikologického informačního střediska ve Všeobecné fakultní nemocnici Sergey Zakharov. Většinou jde podle něj o omyl, postižení si nechtěně dají doušek organického rozpouštědla.

"V roce 2011 byly čtyři otravy, v roce 2010 tři, všechny nezávažné," upřesnil Zakharov. Dodal, že když se člověk omylem napije rozpouštědla, po prvním loku určitě přestane. Pozná to na chuti, zatímco když se napije "špatného" alkoholu, který obsahuje metanol, nepozná na chuti nic.
Jeden doušek je velmi malá dávka, a tak pacienti jsou obvykle přijati do nemocnice jen na pozorování. Provedou se potřebná vyšetření, včetně biochemických parametrů krve. Lékaři sledují vývoj jejich zdravotního stavu, aby při zhoršení hned nasadili léčbu etanolem.
Naproti tomu když někdo vypije "špatný" alkohol, vypije ho víc, protože ho chuť nevaruje. Do těla se dostane větší dávka, stav bývá závažný. Od minulého týdne zdravotníci řeší vážné případy otravy metylalkoholem v Havířově, Kyjově a Znojmě.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce