Inzerce

Problém zvaný vetchozrakost

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10720x )

Populace České republiky stárne, což již téměř dvacet let potvrzují různé statistické průzkumy. Předloňské tuzemské sčítání lidu ukázalo na zajímavou demografickou situaci: v ČR žije téměř 5 300 000 obyvatel starších čtyřiceti let. A právě v tomto věku se začíná projevovat u většiny lidí vetchozrakost.

shutterstock.com

Podle některých odborných studií postihne vetchozrakost až 83 % Evropanů. Moderní refrakční chirurgie si však s tímto problém dokáže velmi dobře poradit – klinika Lexum nabízí například implantaci speciální trifokální nitrooční čočky, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 cm (například pro práci na počítači) i na blízko.

MUDr.Hlinomazová Zuzana„Vetchozrakost neboli ztrátu přirozené schopnosti oční čočky zaostřit na blízké předměty, nelze popsat jako onemocnění, není to totiž oční vada v pravém smyslu slova, ale přirozený důsledek stárnutí organismu, kdy se s věkem mění struktura oční čočky,“ říká lékařská ředitelka Evropské oční kliniky Lexum docentka Zuzana Hlinomazová.

Řešením je zákrok, při němž se pomocí laseru změní lomivost rohovky, a tím i celého oka. Po zákroku zvaném LBV (Laser Blended Vision) vidí pacient ostře jedním okem na dálku a druhým na blízko nebo na střední vzdálenost. Ne každému však toto řešení vyhovuje, vyžaduje proto důkladná předoperační vyšetření a zjištění, zda je pacient pro tento zákrok vhodným adeptem.

Operační zákrok, kdy je vyměněna původní čočka a nahrazena dioptricky vhodnější umělou čočkou, se nazývá RLE (Refractive Lens Exchange), v presbyopickém věku též PRELEX (Presbyopia Lens Exchange). Při implantaci umělé nitrooční čočky do oka má pacient na výběr z několika možností. Monofokální nitrooční čočka odstraní dioptrie pouze na jednu vzdálenost (většinou na dálku), multifokální nitrooční čočka vyřeší dioptrie na obě vzdálenosti, na blízko i na dálku. Nejmodernější metodou léčby je implantace trifokální nitrooční čočky, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 cm i na blízko. Na rozdíl od běžné multifokální čočky tato nová čočka zlepšuje vidění i na střední vzdálenost, potřebnou například pro práci s počítačem. Splňuje tak stále vyšší nároky pacientů v produktivním věku na kvalitu vidění.

„Pomocí tohoto zákroku tedy zároveň řešíme i další oční vady, především hypermetropii (dalekozrakost) a myopii (krátkozrakost), jejichž prevalence je u Evropanů kolem 11,6 % u hypermetropie a 26,6 % v případě myopie (dle tzv. Rotterdam Study na více než 6,5 tisících osob nad 55 let). Ve většině případů tak pacienti po zákroku nepotřebují korekci vůbec,“ doplňuje docentka Zuzana Hlinomazová.

Přečtěte si také

Každá druhá žena ve vyšším věku trpí osteoporózou

Seniorům může očkování zachránit život

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 293 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí. Ti pak zcela zbytečně riskují trvalé zrakové komplikace a hlavně sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha senzomotorické spolupráce očí. Je to stav, kdy jedno oko sleduje a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení.

Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk

Lidské oko je velice starý "vynález" a moderní civilizace mu dává pořádně zabrat. Jednou z možností, jak své oči chránit je používání správných slunečních brýlí. Bez těch se v létě rozhodně neobejdete, a tak jsme pro vás připravili praktické rady, jak poznat dobré sluneční brýle od špatných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.