Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Proč se hojí rány ve stáří hůř?

(Ing. Bc. Irena Kouřilová | přečteno: 30537x )

Představte si pokoj v nemocnici - i kdyby byli všichni pacienti v jeden den na stejné operaci, budou jejich pooperační rány po týdnu zcela odlištně zhojené. Na čem to záleží, proč starší lidé potřebují na hojení víc času a jak postupovat při ošetřování ran - to jsou otázky, na které odpovídá Ing., Bc. Irena Kouřilová, odborný poradce pro ošetřovatelskou péči, lektor a specialista pro vzdělávání nelékařů, tisková mluvčí české asociace sester.

shutterstock.com

Proces hojení

Hojení ran je přirozenou buněčnou reakcí organizmu na porušení celistvosti kožního krytu. Hojení ran může probíhat v zásadě buď per primam intentionem (napoprvé) nebo per secundam intentionem (při komplikacích).

Faktory ovlivňující proces hojení ran

Proces hojení je přirozeným obranným buněčným procesem, který organismus spouští ve chvíli, kdy se objeví jakákoliv rána. v případě chronické rány, která se dlouhodobě nehojí, negativně ovlivňují tento proces.

Vnitřní faktory:

 • vaskularizace – dobré krevní zásobení podporuje hojení. Hojení se prodlužuje při nedostatečném krevním zásobení, které zabezpečuje výživu
 • imunodeficit - snížená imunita v souvislosti s infekcí, DM
 • radioterapie
 • stav výživy - podvýživa - se špatným nutričním stavem se hojení prodlužuje
 • obezita – tukové tkanivo omezuje krevní zásobení, okraje rány nepřiléhají k sobě – hrozí rozpad rány
 • léky - imunosupresiva zhoršují hojení, protizánětlivé léky zakrývají symptomy infekce
 • kouření
 • stres - klade velké nároky na organismus a nepříznivě ovlivňuje hojení
 • nedostatek bílkovin, vitaminů, železa, zinku apod.

U starých a nemocných lidí se komplikuje proces hojení:

 • Cévními změnami jako je ateroskleróza, atrofie kožních kapilár
 • sníženou funkcí jater – zhoršuje se syntéza krevních faktorů srážení
 • změnami v imunitním systému – zhoršuje se tvorba protilátek k zabránění infekce
 • nedostatky v nutriční výživě - mohou snížit počet erytrocytů a leukocytů a tím bránit uvolňování kyslíku, který je potřebný k synteze kolagenu a vytváření nových epitelových buněk.

V hojení ran hraje roli zejména věk postiženého, protože stárnutí zpomaluje proces hojení. Věkově starší pacienti rovněž trpí více chorobami, poruchou imunity, diabetem a cévními chorobami. Nedostatečná výživa má také negativní vliv na hojení. Do této kategorie musíme zařadit i pacienty s nádorovými či infekčními procesy. Nedostatečná výživa oslabuje imunitní systém, podobně jako rozsáhlé termické trauma nebo cytostatická léčba. Rozhodujícími prvky, kteří určují kvalitu hojení je lékařská a ošetřovatelská péče.

Chronické rány jsou provázeny nejen místní, ale i celkovou odezvou organizmu, kterou označujeme jako "nemoc z chronické rány". Chronická rána startuje kaskádu patofyziologických změn, které mohou vést až ke smrti.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Abdominoplastika

Tento termín označuje estetickou operační metodu upravující vzhled a napětí břišní stěny. Upravuje se nadbytek tukové tkáně a kůže u převislého a ochablého břicha, případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.

Čeká vás nebo vaše blízké operace?

MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.1. chirurgická klinika, 6. prosince 2001

Blefaroplastika (operace očních víček)

Blefaroplastika představuje operační výkon prováděný téměř vždy z kosmetických důvodů, kdy se odstraňují esteticky nevzhledné přebytky tkáně horních nebo dolních víček. Výsledkem je "omlazení" vzhledu této, z estetického hlediska, velmi důležité krajiny...

Operace očních víček

Jedná se o operační výkon prováděný téměř vždy z kosmetických důvodů, kdy se odstraňují esteticky nevzhledné přebytky tkáně horních nebo dolních víček.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce