Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Prohlídka u všeobecného praktického lékaře. Na jaké vyšetření máte nárok?

(3. ledna 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 488x )

Jaká vyšetření by měl dělat praktický lékař v rámci všeobecné praktické prohlídky?

shutterstock.com

U všeobecného praktického lékaře máte na tzv. všeobecnou preventivní prohlídku nárok 1krát za dva roky, zpravidla po uplynutí 23 měsíců od poslední preventivní prohlídky, a to i když nemáte vůbec žádné zdravotní problémy. Obsah a frekvence preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře jsou definovány ve vyhlášce č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách.

Na preventivní prohlídku je zapotřebí se objednat předem

Lékaři mívají zpravidla vyhrazenou ordinační dobu, kdy se věnují právě preventivním prohlídkám. Tzn., že na vyšetření přijdete na předem domluvený termín a v čekárně nemusíte čekat s ostatními pacienty, kteří navštívili lékaře z jiných zdravotních důvodů než vy. V mnoha případech již dnes někteří poskytovatelé zvou své registrované pacienty na preventivní prohlídku v předepsaných intervalech a zasílají jim např. informační SMS s možností objednání.

Co vás u lékaře čeká?

Rozhovor s lékařem

Lékař s vámi doplní anamnézu (včetně sociální) se zaměřením na její změny, rizikové faktory a profesní rizika.  V rodinné anamnéze je zvláštní důraz kladen na výskyt kardiovaskulárních a plicních onemocnění, hypertenze, diabetu mellitu, poruch metabolismu tuků a na výskyt nádorových onemocnění a závislostí. Projde s vámi také očkování, a to nejenom povinné a pojišťovnou hrazené vakcinace (např. proti tetanu), ale také přeočkování u těch nepovinných (např. proti klíšťové encefalitidě).

Fyzikální vyšetření

Preventivní prohlídka u praktického lékaře dále obsahuje komplexní fyzikální vyšetření. Lékař vám změří krevní tlak, vyšetří pohmatem štítnou žlázu, zkontroluje poklepem a poslechem srdce a plíce, prohlédne žíly a tepny na dolních končetinách, zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Orientačně by vám také měl vyšetřit zrak a sluch. Vždy se také dělá vyšetření moči diagnostickým papírkem.

Onkologická prevence 

Do rámce preventivní prohlídky spadá také onkologická prevence – zhodnocují se rizika z hlediska aktualizované rodinné, osobní a pracovní anamnézy. V této souvislosti je vyšetřena kůže a kožní znaménka. U žen od 25 let, v jejichž rodině byl zaznamenán výskyt zhoubného nádoru prsu nebo mají jiné rizikové faktory, by měl praktický lékař provést klinické vyšetření prsů a poučit je o samovyšetřování. U mužů se při pozitivní rodinné anamnéze (nebo při přítomnosti jiných rizikových faktorů) dělá klinické vyšetření varlat a u zjištěného podezření na rakovinu prostaty také vyšetření per rectum.

Preventivní vyšetření dle věku

Součástí preventivní prohlídky je kontrola a zajištění předepsaných preventivních vyšetření, která se provádějí ve stanoveném věku – všeobecný praktický lékař vám na ně vypíše žádanku. Následně pak proběhne zhodnocení výsledků.

Jde o následující vyšetření:

  • Laboratorní vyšetření koncentrace celkového cholesterolu a jeho jednotlivých částí (HDL, LDL a triacylglycerolů) vám udělají ve 30, 40, 50 a 60 letech. Laboratorní vyšetření cukru v krvi (glykemie) vás čeká ve 30 letech a od 40 let ve dvouletých intervalech od posledního vyšetření. Obě tato vyšetření vám budou vždy provedena při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u praktického lékaře pro děti a dorost (zhruba v 18 letech) a následně ve stanovených intervalech.
  • Ve 40 letech vás pak čeká vyšetření elektrické činnosti srdce neboli EKG, dále ho budete absolvovat ve čtyřletých intervalech.
  • Pacienti, kteří trpí diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi, absolvují v 50 letech (a dále pak každé 4 roky) vyšetření funkce ledvin stanovením koncentrace sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace.
  • Nově od února 2021 patří do obsahu preventivní prohlídky u pacientů ve věkovém rozmezí od 45 do 61 let doporučení preventivního očního vyšetření, a to ve čtyřletých intervalech. Cílem je prevence dlouhodobě bezpříznakových očních onemocnění u pacientů, kteří na oční vyšetření nechodí.
  • V rámci prevence zhoubných nádorů pak probíhá i screening zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku, a to prostřednictvím speciálního testu stanovení okultního krvácení (okem neviditelného) ve stolici u osob od 50 let jedenkrát ročně a od 55 let jednou za dva roky. Toto vyšetření je možné nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let.
  • U žen od 45 let lékař ověří, zda je k dispozici výsledek screeningového mamografického vyšetření z posledních dvou let. Není-li, lékař doporučí provedení tohoto vyšetření a nezbytných doplňujících vyšetření. Doporučení na screening kolorekta a nádoru prsů může ženě také vystavit gynekolog.

Preventivní prohlídky jsou plně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Délka preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře může být od 30 do 60 min. Jednotlivá vyšetření se liší dle věku a pohlaví, jak bylo zmíněno. Pokud si nejste čímkoli jisti, rozhodně se zeptejte svého registrujícího všeobecného praktického lékaře. Každá informace o vašem zdraví je důležitá a neměla by být opomenuta.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Dodržujete předsevzetí, které jste si dali na začátku roku?

38%
62%
Zatím hlasovalo 37 lidí

Mohlo by vás zajímat

Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz

Rok se s rokem sešel a jsou tady opět Vánoce - svátky klidu míru a pohody.

Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další onemocnění

Součástí novorozeneckého screeningu bude od ledna příštího roku také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované imunodeficience (SCID). Díky novorozeneckému screeningu je možné zjistit onemocnění dříve, než se projeví, a předejít tak nevratnému poškození. Včasná léčba dokáže uchránit zdraví, ale i snížit náklady na pozdější terapii. Rodiče mohou nechat své děti vyšetřit bezplatně ve všech krajích ČR.

Proč je důležité kombinovat denní a noční kosmetickou péči

Určitě jste si tuto otázku někdy položili i vy sami: je opravdu nezbytně nutné používat jeden krém přes den a jiný zase na noc? Nejde jen o marketing kosmetického průmyslu? Potřeby pleti skutečně nejlépe uspokojí oba dohromady, protože každý má jinou funkci a tomu také odpovídá složení. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a po jaké kosmetice sáhnout, aby dostávala vaše pokožka potřebnou hydrataci a živiny?

Desatero, jak si užít Vánoce bez výčitek

Je tu doba Vánoc, čas hodování a pohody. Jak si užít vánoční svátky tak, abychom si po Novém roce nestoupli na váhu a nezděsili se, kolik kilogramů se nám podařilo přibrat? Přinášíme vám pár rad a tipů, jak si vychutnat vánoční čas bez výčitek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce