Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/akcni-nabidky/?idx=ni/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 14956x )

Proskurník a sléz jsou rostliny, které mají stejnou obsahovou látku - sliz. Používají se velmi často v léčbě kašle, jsou nenahraditelnou součástí čajových směsí. Slavnější z této dvojce je ibišek, vedle kterého působí sléz jako chudý příbuzný - inu sléz přehlížený.

shutterstock.com

Proskurník a sléz jsou rostliny, které mají stejnou obsahovou látku -- sliz. Používají se velmi často v léčbě kašle, jsou nenahraditelnou součástí čajových směsí. Slavnější z této dvojce je ibišek, vedle kterého působí sléz jako chudý příbuzný -- inu sléz přehlížený.

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) byl používán již řeckými lékaři k léčbě řady chorob, zejména dýchacích cest. Císař Karel Veliký jej zahrnul do soupisu léčivých rostlin, které musely být pěstovány v klášterních zahradách. Patřil tedy mezi nejdůležitější léčivé rostliny té doby.

Ibišek je vytrvalá bylina vysoká až 1,5 m, celá je šedě plstnatá. Lodyha je přímá, velmi málo větvená. V prvním roce nekvete, v dalších letech v úžlabí listů vyrůstají červené květy. Kvete od června do začátku září. Roste v teplých krajích zejména na Balkáně, v Maďarsku, Belgii, Francii a teplých místech na Slovensku. U nás je chráněn, pro farmaceutické účely je pěstován na Břeclavsku a Hodonínsku.

Drogu mohou tvořit všechny části rostliny -- květ (Flos althaeae), list (Folium althaeae), kořen (Radix althaeae) a kvetoucí nať (Herba althaeae). Nejhodnotnější je na podzim sbíraný kořen (říjen a listopad), tehdy obsahuje nejvíce slizu.Vykopaný kořen je nutné nasucho očistit kartáčem. Voda by vyluhovala sliz. Kořeny se rozkrojí na polovinu a suší se při teplotě do 50oC, nejlépe navlečené na provázku. Není nutné je loupat. Správně usušené kořeny jsou bělavé, kořeny sušené při teplotě vyšší jsou nažloutlé. Květ je nutné sbírat těsně před rozvitím (10-11 hodina ranní). List se sbírá těsně před květem kolem osmé hodiny ranní. Nesmí být napaden rzí slézovou, která tvoří na listech tmavé skvrny.

Hlavní účinnou látkou je sliz, tvořící až 35 % obsahových látek, dále škrob, sacharóza (dává kořeni nasládlou chuť), flavonoidy, silice a další.

Sliz vytváří na zanícené sliznici ochranou vrstvu. Proskurník se používá vnitřně (léčba nemocí průdušek a plic, močových cest, ledvin, trávicího traktu, průjmu), zevně ke kloktání, při poleptání, popálení, na nehojící se rány atd. Droga je většinou součástí čajových směsí. Nejčastěji ho doprovází divizna, černý bez, sléz, podběl, jitrocel a lékořice. Pokud použijeme drogu samotnou, dosáhneme projímavého účinku. V Americe je oblíben proskurníkový sirup (proskurníkový kořen, med, pomerančová šťáva). Velmi lahodně chutná a účinkuje proti kašli a angíně. Obsahové látky proskurníku nemají žádné vedlejší účinky, proto se proskurník používá velmi často v pediatrii.

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) Proskurník lékařský (Althaea officinalis)
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

51%
49%
Zatím hlasovalo 107 lidí

Mohlo by vás zajímat

6 mýtů o biologické léčbě

Biologická léčba je zacílená, upravuje a využívá biologické odpovědi organismu. Její účinná látka je buď vyrobena živým organismem, nebo z živého organismu vychází.

Sluneční brýle: Jak vybrat ty správné a jak o ně pečovat?

Sluneční brýle jsou pro většinu Čechů během letních měsíců nezbytností. Velká část z nich se o ně ale špatně stará a při jejich výběru dělá řadu chyb.

Hormonální antikoncepce vs. křečové žíly

Hormonální antikoncepce je pro jednu ženu strašák, pro druhou běžná součást života. S jejím užíváním je spojena spousta mýtů, na druhou stranu škodlivost byla v určitých případech také prokázána. Co na užívání hormonální antikoncepce ve spojitosti s křečovými žílami a riziky trombózy říká žilní expert?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce