Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 30178x )

Mydlice lékařská je vskutku renesanční rostlina. Se stejným úspěchem může být použita v medicíně, v kosmetice i v domácnosti. Ačkoli její léčivé vlastnosti byly známy již v antickém Řecku.

shutterstock.com

Mydlice lékařská je vskutku renesanční rostlina. Se stejným úspěchem může být použita v medicíně, v kosmetice i v domácnosti. Ačkoli její léčivé vlastnosti byly známy již v antickém Řecku a ve středověku, v minulém století se prodávala hlavně jako prostředek na praní jemných tkanin, hedvábí a vlny pod názvem "mýdlový kořínek".

Mydlice je vlhkomilná rostlina. Dobře se jí daří v písčité půdě. Najdeme ji v pobřežních křovinách rybníků, potoků, řek i na vlhkých loukách. A tak vodák, kterému uplave mýdlo, není odsouzen na své pouti k životu bez hygieny. Pokud ovšem mydlici pozná.

Rostlina vyrůstá z bohatě větveného kořene a dosahuje výšky přibližně 3 m. Kořeny mají citrónově žlutou dužinu, na povrchu jsou hnědočervené, ve vodě pění. Lodyha je přímá, jen částečně větvená, zakončená bílými až narůžovělými květy. Kvete od června do září.

Sbírá se kořen (Radix saponariae) a to nejlépe na podzim (září - listopad), nebo brzy z jara (březen - duben). Kořen se kope kolem desáté hodiny ranní. Pak se zbaví nadzemní části rostliny a opláchne se ve studené vodě, aby nedošlo k vyluhování saponinů. Suší se na dobře větraných místech, na slunci nebo v troubě. Teplota by neměla překročit 60oC. Rostlinnou drogu tvoří kořeny asi 20cm dlouhé a 4-10 mm silné s postraními kořínky.

Hlavní obsahovou látkou jsou saponiny. Jejich vlastností je, že při protřepávání s vodou silně pění.V zanícených průduškách zřeďují husté hleny, zvyšují sekreci sliznic, působí proti bakteriím a plísním. Podporují také tvorbu moči a potu. Jedná se o látky mimořádně účinné, jejich větší množství způsobuje rozpad červených krvinek. Dalšími obsahovými látkami jsou sliz, sacharidy a pryskyřice, ale ve srovnání s obsahem saponinů jsou zanedbatelné.

I když se mydlice používala od nepaměti jako expektorans, dnes je přidávána do čajových směsí pouze výjimečně, protože dráždí střevní sliznici. Při předávkování se dostavuje pocit nevolnosti a zvracení. K rozpadu červených krvinek by došlo pouze v případě, že bychom mydlici podali do těla injekčně. Mnohem častěji se dnes používá mydlice zevně -- při obkladech a čištění zanícené pokožky (např. v léčbě akné), k mytí a regeneraci vlasů, k protirevmatickým obkladům a při kožních obtížích (např. pásovém oparu). Mydlice má také využití v homeopatii.

Jsme právě v polovině období, které je pro sběr kořene vhodné. Proto s rýčem vzhůru na mydlici!


Mydlice lékařská - herbář


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jan

Dobrý den, zaujalo mě vaše povídání o mydlici lékařské a rád bych znal vaše doporučení ohledně vhodného herbáře. Moje přítelkyně by ráda herbář rostlin a stromů s uvedením také jejich léčivých vlastností. Děkuji za váš tip, Jan

Karel
2x

Dobrý den, na zahradě si můžeme vypěstovat i Mydlici lékařskou, obsahuje saponiny. Vhodné na úmývání rukou, praní, použítí i jako šampon. Můžou se použít i květy uvolňují se z nich saponiny i bez vaření. Pořádně protřepat a nechat vyluhovat. Nejlépe pění v děšťové vodě. Kořen se však musí vařit (energeticky náročné). Mydlice je vhodné vysadit na slunečné místo, kde je i vlhko. V přírodě roste většinou pod kopcem. Neměla by se však sázet přimo u rybníka, řeky. Mohou se uvolňovat saponiny do vody, prý je to nevhodné pro ryby. Několik metrů od vody snad nevadí, roste i v blízkosti řek. Pokud je vzrostlá nepotřebuje žádnou péči, stačí okolo ní posekat trávník. Když se brzo po odkvětu mydlice pokosí stihne vyrůst a vykvést ještě jednou. Jinak jsou na rostlině potom současně tobolky se semeny i částečně květy. Neměla by se však kosit přiliš často. Nekvete a začne se množit odenky,rostlina se chová podobě jako kopřiva. Je podobná i svou velikostí. Pokud semena padají do trávy věšinou nevyklíčí. Dříve ji lidé sázeli na okraj zahrad k plotu. Mydlice lékařská (zahradní) má hodně květů, po dešťi může (nasáklé květy) rostlina padat k zemi. Snad by se mohla vysét přímo do záhonu na podzim, jen mírně pod zeminu. Nenáročná pro pěstování. Nejrychlejší způsob jak rostlinu množit, kus někde ukopnout a zasadit přímo na místo. Na trvalé stanoviště větší vzdálenosti od sebe, možná až 80-100 cm. S pozdravem, K.Vlček

K. Vlček

Dobrý den, mydlice je plevel, je těžké se ji zbavit. Lepší řešení je ekologický saponát. K.Vlček


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce