Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.
Jako spánková obrna se označuje stav mezi spánkem a bděním...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7740x )
Zrak může postihnout řada zranění způsobených například předmětem, který pronikl do oční bulvy, popálením chemikáliemi nebo přímým úderem do oka. Utrpí-li dítě jakékoli zranění oka, vyhledejte dětského lékaře nebo oftalmologa (specialista na nemoci očí).
Z oka se pokoušejte odstranit jen tělíska, která leží volně ve spojivkovém vaku nebo na bělmu, nikdy neodstraňujte předměty zaseklé v bělmu nebo pevně lpící na jiné části očního bulbu. V tomto případě vždy vyhledejte očního lékaře.
Zanesení cizího tělíska do oka je nejběžnější a poměrně časté; smítko, řasa, nebo muška uvíznou ve spojivkovém vaku.
Postup při odstranění cizího tělíska z oka
Uvízne-li dítěti v oku nějaký předmět, například dřívko nebo kousek skla, nepokoušejte se ho sami odstranit. Poraněné oko přikryjte čistým kapesníkem nebo obvazem a urychleně vyhledejte očního lékaře. Nevyvíjejte na oči žádný tlak.
Přiložit ledový obvaz bez přílišného tlaku na oko. V případě bolesti oka, poruchy vidění či odbarvení oka (viditelná krev uvnitř oka, tzv. černé oko), okamžitě navštívit oční ambulanci.
Silné chemikálie - například čističe odpadů nebo bělicí látky - mohou dítěti oči trvale poškodit. Dostane-li se dítěti do očí nějaká silná chemikálie, okamžitě mu je vypláchněte proudem tekoucí vody po dobu nejméně 15 minut. Dbejte, aby voda nebyla příliš teplá a abyste dokonale propláchli obě oči. Zavolejte lékaře pro další instrukce. Nedávejte dítěti do očí žádné léky a upozorněte ho, aby se očí nedotýkalo, ani si je nemnulo.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka