Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Soucit s nemocným má v mozku své centrum

(MUDr. Radkin Honzák CSc. | přečteno: 11721x )

shutterstock.com

Co je to empatie a kde jsou její hranice?

Zůstaňme u fenoménu bolesti ještě chvíli; tento prožitek se odehrává v určitém sociálním kontextu. Jak již bylo uvedeno v předchozím textu (Psychosomatická medicína I), bolestivé chování má svůj význam a má za úkol upozornit okolí (partnera, skupinu), že jedinec trpí a že potřebuje pomoc. Altruistickou pomoc při bolesti a nemohoucnosti si navzájem poskytují nejen lidé, ale jak ukazují četné etologické studie, také příslušníci nižších druhů (já se stále nedomnívám, že delfíni by byli nižší druh, než člověk, ale ti jsou tím přímo pověstní), především zvířat sociálně žijících. Nádherné příklady o této spolupráci zejména mezi šimpanzi přináší knížka Dobráci od přírody (Frans de Waal: Dobráci od přírody. Praha, Academia, edice Galileo, 2006. ISBN: 80-200-1421-7). Tam, kde se tak děje bez nároků na odměnu, je pravděpodobně mechanismus empatického vnímání bolesti přinejmenším analogický jako u lidí.

Empatie je proces „vcítění“, tedy spoluprožívání pocitů druhé bytosti

Zobrazovací metody nám umožňují zachytit, které části mozku jsou aktivovány během určitých situací a činností. Velice významnou roli v tomto ději hraje oblast mozku, která se nazývá cingulární kůra, odpovědná za pocitové zpracování bolestivých vjemů. Jeden z prvních experimentů prověřoval empatii u zamilovaných párů. Vědci v laboratoři nejprve zajistili snímání mozkové aktivity, potom oběma partnerům aplikovali na předloktí lehký elektrošok o síle 45 voltů a sledovali, v kterých oblastech se mozek aktivuje. Potom odvedli mladou ženu do místnosti oddělené dvoucestným zrcadlem, které z jejího pohledu bylo průhledné a odtud ona sledovala, jak ve vedlejší místnosti je jejímu partnerovi aplikován další elektrošok. Ačkoli sama žádnou ránu nedostala, aktivoval se její mozek téměř stejně, jako při skutečné aplikaci elektrošoku. Vědci se domnívali, že ženy budou empatičtější a proto zvolili takovéto uspořádání, jak ale ukazuje realita, ani muži nejsou jednoznačně „natvrdlí“ vůči trápení druhých.
Zde už proto můžeme naprosto nenásilně udělat odbočku do klinické medicíny.

Muž trpící těhotenstvím?

Nejméně 20 procent budoucích tatínků během prvního těhotenství své partnerky, zejména pak v posledních třech měsících, trpí tím, co je v psychiatrické literatuře označeno jako Couvade syndrom (čti kúvád); jméno pochází od baskického výrazu „vysedět, vylíhnout“ a tyto obtíže jsou známé již několik tisíciletí, dokonce ve středověku za to bylo upáleno několik čarodějnic, které „přesunuly obtíže těhotné ženy na jejího muže“ (dnes tento problém najdeme na internetu např. také pod heslem: syndrom těhotného tatínka). Pálí je žáha, mají chutě na okurky, bolí je zuby bez jakéhokoli nálezu a po ránu je jim na zvracení. Prostě přebírají příznaky, jimiž trpí jejich těhotná partnerka. Navštíví-li se svými obtížemi lékaře, ten na nich nenajde žádné objektivní změny, které by vysvětlovaly uváděné potíže a vysvětlí jim, „že jim nic není“, přestože oni trpí.
Jak mohou bolet zuby bez kazů? Jak se mohou objevit návaly na zvracení bez nálezu na žaludku? Zvláště když bylo provedeno několik vyšetření v úhrnné hodnotě několika tisíc korun?!?! Psychosomaticky orientovaný lékař, který se orientuje v celkové situaci, zjistí, že se jedná o zásadní změny v psychosociálním poli pacienta a pokud dojde k závěru, že budoucí tatínek je v napětí a úzkosti a sdílí své obavy s budoucí maminkou, připustí že pacient není simulant, ani hysterik, ale že uvedenou bolestí SKUTEČNĚ trpí, tak jako trpěla v předchozím odstavci partnerka hledící na to, jak jejího milého mlátí elektřinou.

Důsledky přehnaného vcítění nebo frustrace?

Dokonce i profesionálně vycvičený personál (sestřičky na porodnických a novorozeneckých pracovištích) může sdílet obtíže s rodičkou nebo se šestinedělkou a mít obtíže podobné jejím; odborná literatura již pro to má speciální výraz: „kompatie“, což znamená přehnaná a nezvládnutá empatie.
Bolet však může také zklamání, neúspěch a všechno to, co je ve vznešené literatuře označováno pojmem frustrace, což většinou bývá popisováno jako „překážka, která mi zabránila dosažení cíle“. V pokusném uspořádání, kdy byla sledována aktivita mozku po odměně a „neodměně“. Pokusným osobám – u nichž byla registrována mozková aktivita – byly z obrazovky, jako projev přízně, „házeny míče“. Jestliže přestala pokusná osoba dostávat míč, „rozsvítily“ se oblasti typické pro vnímání bolesti. Psychické utrpení (= frustrace) tak člověk může prožívat jako tělesnou bolest. Objevily se už zprávy, že podobným zklamáním reagují počítačoví maniaci, když jim přestane docházet elektronická pošta. Na druhé straně tento nepříjemný prožitek je možné utišit nikoli práškem proti bolesti, ale třeba čokoládou, jak dokládá text umístěný na www.cukrar.cz: „Tučné směsi kromě toho oživily cingulární kůru, tedy oblast mozku, která se rovněž aktivuje dalšími příjemnými zážitky, jako jsou něžnosti, svůdné vůně nebo výhra v loterii.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit?

Co znamená, když děti při chůzi vtáčejí špičky dovnitř? Obvykle jde o špatné nastavení držení těla, které může vést až ke vzniku skoliózy nebo špatnému tvaru kyčelních kloubů. V dětském věku lze tuto „vadu“ pohybem a správným cvičením odstranit. Později už hrozí velké riziko celoživotních zdravotních problémů.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce