Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Rakovina děložního čípku v číslech

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10637x )

Rakovina děložního čípku (někdy je označována jako „karcinom děložního hrdla“ nebo „cervikální karcinom“) je zhoubné nádorové onemocnění, kdy se povrchové buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.

Tiskové zprávy
shutterstock.com

Celosvětově je rakovina děložního čípku 2. nejčastějším nádorovým onemocněním u dívek a žen. Každá 2. žena, u které je diagnostikována rakovina děložního čípku, na toto onemocnění umírá.

80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV viru.

Přibližně 1418 typů viru z celkového počtu 100 typů HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku (tzv. vysoce rizikové typy).

Jako nejrizikovější typy HPV se ukázaly typy 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % předrakovinných poškození zevních pohlavních orgánů a pochvy a 70 % případů rakoviny děložního čípku.

Dívky a ženy se rizikovými HPV viry nejčastěji nakazí mezi 15. a 25. rokem života.

Před přenosem HPV virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.

Přednádorová poškození děložního čípku – tzv. cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN) se dělí dle hloubky zasažení buněk děložní sliznice na 3 stupně. Z nejtěžšího stupně CIN 3 může během několika let vzniknout rakovina děložního čípku.

Některé přednádorové stavy se léčí pomocí ambulantních chirurgických zákroků, tzv. konizací děložního čípku, které obvykle pacientku vyléčí.

Proti HPV virům jsou dostupné 2 vakcíny.

Od května 2012 bylo plošné očkování adolescentek zavedeno v 19 z 29 zemí EU.

V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 500 žen, 1 000 dívek a žen každým rokem nově onemocní.

Každoročně se u nás provádí zhruba 12 tisíc konizací.

Skríninkový program s cílem odhalit předrakovinná poškození děložního čípku je ženám a dívkám od 15 let hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění 1x ročně.

Skríninku se v ČR účastní přibližně 50 % ženské populace.

Od dubna 2012 mají v České republice 13leté dívky hrazené očkování proti rakovině děložního čípku z prostředků zdravotního pojištění.

V České republice využívá hrazeného očkování proti rakovině děložního čípku přibližně 80 % 13letých dívek.

Přečtěte si také

Konec bolestivé menstruace?

Na trampolínce můžete bojovat s inkontinencí

Lékařské fórum: První antikoncepce v patnácti letech

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 205 lidí

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Histologické vyšetření

Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce