Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Řidič s oční vadou řídí vozidlo jako pod vlivem alkoholu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2531x )

V tomto období, kdy mnoho z nás vyráží na dlouhé cesty autem, oči navíc bývají ze slunce unavené a často nechráněné, je důležité zdůraznit jeden z důležitých aspektů bezpečné jízdy - a tím je dobrý zrak. Jízda s nekorigovanou oční vadou je totiž dle odborníků stejně riziková, jako jízda pod vlivem alkoholu a odhadují, že poruchy zraku způsobují stejný počet dopravních nehod, jako ty pod vlivem, tedy 7 % a je tedy potřeba na ně upozornit. Speciálně proto, že mnoho poruch zraku přichází plíživě a delší dobou mohou zůstat neobjevené.

NeoVize

Na českých silnicích se pohybuje už pět a půl milionu automobilů. Roste informační zátěž v dopravě a počet ukazatelů, světelných kontrolek a ovladačů na palubních deskách se vyšplhal na stovku. Abyste včas zaznamenali všechny vizuální informace potřebujete doslova ostříží zrak...

Co zdravé oko zaznamená z dvanácti metrů, to slabě krátkozraký uvidí ze šesti metrové vzdálenosti.
„Pokud máte výborný zrak, chodce si všimnete už ze 125 metrů, krátkozraký řidič se dvěma dioptriemi z pětadvaceti metrové vzdálenosti, a člověk s pokročilým zeleným zákalem ho nemusí vidět vůbec,“ upozorňuje docentka Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize, a dodává:
„Dalekozraký řidič středního věku chodce v dálce sice zaznamená, ale protože vidí rozmlženě palubní desku, může mít problém s ovládáním vozu.“
K nejčastějším poruchám zraku patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, ve starším věku pak vetchozrakost a šedý zákal. Zhruba 6 % řidičů trpí určitým stupněm barvosleposti. Problémem, který se nevyhýbá ani řidičům bez oční vady, je zhoršené vidění za šera. Špatné světelné podmínky mohou snížit zrakovou ostrost až o sedmdesát procent. Podle výsledků loňské kontroly organizace BESIP a Policie ČR by čtyři procenta řidičů kvůli špatně korigované nebo nekorigované oční vadě vůbec neměli sedat za volant.

Čtěte také: Jak nám počítač a mobil (ne)kazí oči

Dioptrie jako promile alkoholu?

Jízda s nekorigovanou oční vadou je jako řízení vozidla pod vlivem alkoholu. Zatímco někteří lidé si nedostatky vidění ani neuvědomují, jiní řídí, přestože potřebují brýle nebo kontaktní čočky. Riziko dopravní nehody tím zvyšují až čtyřikrát, nejčastěji při kratších jízdách do supermarketu, na čerpací stanici, k lékaři nebo cestou do školy pro děti.

srovnání zraku

Odborníci odhadují, že poruchy zraku způsobí přibližně stejný počet dopravních nehod jako alkohol, tedy sedm procent:
„Oční vady mají za následek nejen snížení zrakové ostrosti, ale také omezený rozsah zorného pole, pokles akomodační schopnosti oka a špatné vnímání hloubky a prostoru,“ vysvětluje docentka Skorkovská. Řidič s nedostatečnou vizuální schopností pak dělá stejné chyby jako opilý: špatně předjíždí, neregistruje dopravní značení, chybně manévruje při parkování, odbočování a při otáčení nebo při vjíždění na hlavní silnici. Je proto velmi důležité, abyste nezanedbávali pravidelné prohlídky, a předepsanou korekci skutečně používali.

Čtěte také: Mrkev vám zrak nezachrání, pravidelné oční kontroly ano.

Unikátní brýle pro řidiče

„Většina řidičů nosí brýle nebo kontaktní čočky. Obyčejné brýlové čočky mohou zvláště ve tmě svými odlesky od světel způsobit oslnění, u kontaktních čoček zase hrozí, že pokud nejsou dobře hydratované, po dlouhém dni za volantem v suché klimatizované kabině vyschnou,“ upozorňuje Jan Vaverka, optometrista oční kliniky NeoVize.
„Za tmy se zvětšují oční zornice, dochází ke změně lomu světelných paprsků, a tím vzniká neostrý obraz. Při řízení doporučujeme používat brýle s antireflexní vrstvou, která zvyšuje propustnost světla a omezuje vytváření nepříjemných odlesků a odrazů. Jestliže máte pouze problém s viděním za šera nebo v noci, vyzkoušejte speciální brýlový filtr se žlutým zabarvením skel, který zvyšuje kontrast a sníží oslnění reflektory protijedoucích vozidel.“

Čtěte také: Pozor na klimatizace! Mohou nezvratně poškodit zrak!

Chcete brýle odložit?

Pokud se nechcete nechat omezovat brýlemi či kontaktními čočkami, můžete si nechat oční vadu odstranit laserovou operací nebo implantací nitrooční čočky. V současné době je nejlepším řešením laserová metoda NeoSMILE 3D prováděná femtosekundovým laserem VisuMax.
„Zatím nejdokonalejší, nejšetrnější a nejbezpečnější dostupnou metodou je NeoSMILE 3D, při které femtosekundový laser pracuje v kontrolovaném 3D režimu a odstraní dioptrie i astigmatismus s minimálním zásahem do oka. Po zákroku je možné řídit v podstatě hned druhý den,“ vysvětluje primářka kliniky NeoVize, která kromě laserových operací nabízí také implantací nitroočních čoček pro korekci dioptrií do dálky, na střední vzdálenost i na čtení.

Čtěte také: 10 mýtů o laserových operacích očí

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce