Robotická chirurgie - revoluce ve zdravotnictví

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18197x )

Robotický chirurgický systém je v současné době nejdokonalejší prostředek umožňující provést chirurgický zákrok, který je jinak pro operatéra složitý a pro pacienta tím nebezpečnější. Díky možnosti robotických operací se Česká republika zařadila mezi přední státy světa, které dnes využívají tuto špičkovou a šetrnou technologii.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Co je robotický systém

Robot nazvaný da Vinci má 2 až 3 ramena, která simulují pohyby lidských rukou při operaci. Lékař řídí robota pomocí ovládací konzoly, která může být umístěna i mimo operační sál. Lékař vidí operační pole třírozměrně. Robota operátér ovládá pomocí joysticků. Pacientovi se jen provede několik miniaturních vpichů, kterými robot vnikne do těla.

Jeden robot Da Vinci stojí přibližně 70 milionů korun. Ve světě operuje více než 1200 takových robotů a uskuteční se tak desítky tisíc úspěšně operací.

Využití robotického systému

Tato metoda se dnes nejčastěji používá pro miniinvazivní výkony v měkkých tkáních břicha a hrudníku - při operaci rakoviny prostaty, střev či dělohy.

Výhody

Velkou výhodou tohoto způsobu operací je, že není třeba rozříznout břicho skalpelem. K celé operaci stačí několik malých vpichů. To, kromě kosmetických hledisek, výrazně zlepšuje onkologické výsledky operace, zmírňuje bolesti, zkracuje dobu rekonvalescence a snižuje krevní ztráty. Vzhledem k tomu, že přesnost chapadel robota je vysoká, lze takto provádět zákroky, které by nezvládl sebelepší chirurg. Navíc je lékař osvobozen od negativních jevů (třes rukou, únava). Podle odborníků v oblasti chirurgie je úspěšnost této léčby výrazně výšší než u běžné chirurgie.

Které nemocnice roboty mají?

V České republice jsou už chirurgické roboty nasazeny celkem na osmi operačních sálech šesti nemocnic.

  • Praha: Nemocnice Na Homolce (2 roboti); Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích
  • Brno: Fakultní nemocnice u Svaté Anny
  • Ústí nad Labem: Masarykova nemocnice (dva roboti)
  • Nový Jičín: nemocnice s poliklinikou
  • Mostišti u Velkého Meziříčí: nemocnice sv. Zdislavy
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
zzxuuwytz
2x

JkN44L jwrijuksmyyv, [url=http://waiprowjrccr.com/]waiprowjrccr[/url], [link=http://dlvxjshrblcq.com/]dlvxjshrblcq[/link], http://ywribdzrcbfs.com/

Daneček
3x

Je perfektní, jen se k ní dostat je pro nemocné více než složité. Mají zde dva roboty a z urologie na nich umí pracovat jen dva lékaři. Vedení nemocnice - proč neza- jistíte s předstihem proškolení dostatečného počtu lékařů. Je to to samé jako když koupím 2 letadla a piloty mám na jedno.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
49%
Zatím hlasovalo 544 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Zimní sporty pro radost, ne pro 155

Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.