Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Šedý zákal - nejčastější mýty a omyly o tomto očním onemocnění

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4096x )

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Je přirozenou součástí stárnutí a postihuje každého druhého člověka ve věku nad 75 let. V souvislosti s ním se však objevuje celá řada mýtů a polopravd, na ty nejčastější se můžete podívat v našem přehledu.

NeoVize

Mýtus č.1: Příčinou šedého zákalu je čtení při špatném světle

V žádném případě. Pravá příčina nemoci není známa, objevuje se ale v souvislosti se stárnutím – jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

Čtěte také: Příznaky šedého zákalu

Mýtus č.2: Šedý zákal se léčí pomocí očních kapek

Ne, šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi, jedinou možností léčby je operace. Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné čočku z oka odstranit a nahradit ji (při krátké ambulantní operaci) čočkou umělou. Zvolit si můžete i nadstandardní způsob odstranění šedého zákalu, a to pomocí operace femtosekundovým laserem LenSx bez použití skalpelu. Jedná se o nejmodernější metodu, při které laserový přístroj provádí část operace. Operace řízená počítači je velmi přesná, je zcela přizpůsobena každému pacientovi na míru a umožní rychlejší hojení. Zákrok však není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Mýtus č.3: S operací je lepší počkat, až šedý zákal uzraje

To je častý mýtus, který nemá opodstatnění.
"Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Čím je šedý zákal pokročilejší,  tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější," vysvětluje MUDr. Šárka Skorkovská z Oční kliniky NeoVize Brno. Vhodné načasování operace konzultujte s lékařem, ten zváží vaše obtíže, zhoršené vidění a veškeré výsledky vyšetření a doporučí vám to nejlepší řešení. Nespoléhejte na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času – šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální, takže odhadnout, jak dlouho se bude vyvíjet právě u vás, je v podstatě nemožné. Proto také nepodceňujte preventivní oční prohlídky a ve vyšším věku navštěvujte očního lékaře jednou za jeden až dva roky.

Čtěte také: Po čtyřicítce si nechte kouknout do očí

Mýtus č.4: I po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle

V každém případě je operace šedého zákalu ideální příležitost, jak snížit závislost na brýlích. Umělá nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost. Většina osob po operaci šedého zákalu při aplikaci monofokálních nitroočních čoček nepotřebuje brýle na dálku. Kromě monofokální čočky ale můžete zvolit čočku multifokální, torickou či asférickou, záleží na vaší dioptrické vadě. Multifokální a trifokální oční čočky vám zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i na dálku, torické nitrooční čočky korigují i astigmatismus a moderní asférické nitrooční čočky zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek (jsou vhodné zejména pro řidiče). Takže při správně zvoleném typu nitrooční oční čočky můžete brýle definitivně odložit a získat ostrý zrak ve všech situacích.

Mýtus č.5: Čočku bude třeba za čas vyměnit

To je další častý omyl. Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená lidská čočka, která je nahrazena čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. V každém případě se před operací vždy zajímejte, jaké čočky klinika používá.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Mýtus č.6: I po operaci se může čočka znovu zakalit

"Šedý zákal – zakalení vlastní čočky se vrátit nemůže. Co se může stát je zakalení pouzdra čočky, do kterého se vkládá nová čočka. Tomu stavu se říká následný/sekundární šedý zákal, je to vlastně buď jizevnatá reakce organismu, nebo se objevuje tzv. regenerovaná katarakta. Na výskyt této reakce má vliv, jak materiál, tak i tvar nitrooční čočky. Obecně nejmenší výskyt je po použití hydrofobní nitrooční čočky s ostrým (pravoúhlým) okrajem," vysvětluje MUDr. Luboš Továrek z Oční kliniky DuoVize Praha.

Mýtus č.7: Operace probíhá v celkové anestezii a po operaci je nutná hospitalizace

Ne, celková anestezie se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně. Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před operací aplikují oční kapky. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně15-20 minut, délka záleží na náročnosti výkonu u konkrétního pacienta. Po zákroku je oko zakryto obvazem, ale bezprostředně po operaci můžete odejít domů. Operace druhého oka se pak provádí do týdne.

Precizní práci chirurgů čím dál častěji nahrazují šetrnější lasery, při operaci šedého zákalu se používá laser LenSx.
„Při této operaci trvá působení laserového paprsku pouhých 10 vteřin, nemusíme používat žádné ostré nástroje, ani skalpel,” přibližuje průběh zákroku primářka pražské kliniky DuoVize 
MUDr. Lucie Valešová.

Mýtus č.8: S šedým zákalem je možné bez problémů žít dlouhá léta, nezpůsobuje žádné větší potíže.


Podle mnoha výzkumů i přímých zkušeností z lékařské praxe se ukazuje, že včasná léčba šedého zákalu pozitivně ovlivňuje celkové zdraví pacientů. Úspěšná operace snižuje riziko vzniku vysokého tlaku, diabetu, srdečních potíží i předčasného úmrtí až o 40 %, zlepšuje duševní i fyzickou kondici, pacienti lépe spí, vedou aktivnější život, vrací se ke svým zálibám. Různorodé vizuální podněty také výrazně prospívají mozkové aktivitě, což omezuje možnost rozvoje stařecké demence.


banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce