Inzerce

Seriál: Letní zdravotní rizika: potraviny a únava

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6791x )

Horko nepříznivě ovlivňuje zdravotní stav cukrovkářů i lidí s nemocným srdcem. Na dovolené rovněž číhají nástrahy v podobě hmyzu způsobujícího alergické reakce, požití nejedlých hub či vlivem horka zkažených potravin a vody, ale také únavy za volantem. Jak se alespoň některým z nich vyvarovat a jak postupovat, když už nás postihnout? Radí primář Interního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Milan Čech.

shutterstock.com

V horkém letním počasí bychom měli vypít až tři litry tekutin denně. Doporučuje se pít hlavně minerální vodu nebo mírně oslazený ovocný čaj, naopak bychom si měli odpustit sladké limonády a nápoje s obsahem kofeinu. Při velkých teplech by se všichni lidé a obzvlášť ti, kteří trpí srdečním onemocněním, měli vyvarovat fyzické zátěže.     

Uchovávání potravin a pitné vody

V horkém letním počasí je nutné věnovat pozornost i uskladnění potravin a pitné vody. Každoročně se objevují pacienti s příznaky akutního zvracení a průjmů v důsledku konzumace potravin, které byly vystaveny velkým teplotám. Rovněž tak již otevřená balená voda, vystavená delší dobu slunci nebo ponechaná v horku například v autě se může stát zdrojem infekce, jelikož se v ní mohou snadno rozmnožit bakterie.

Vysoké teploty představují zátěž pro diabetiky 

Letní měsíce s vysokými teplotami představují zvýšenou zátěž i pro diabetiky, zejména pro pacienty léčené inzulinem. Ti musí ještě pečlivěji dbát jak o pitný režim, tak o pravidelné a dietní stravování, jelikož vysoké teploty samy o sobě představují větší energetický výdej organizmu, a zejména výskyt hypoglykemie, tedy nízké hladiny cukru v krvi, je častější. Je proto vhodné před většími, typicky letními sportovními aktivitami, jako je plavání, jízdy na kole a podobně, upravit stravování a případně se poradit s diabetologem o přizpůsobení dávek inzulinu.

Cestování

K létu patří vyšší počet dopravních nehod, protože se lidé vydávají na dlouhé trasy, při nichž stoupá riziko únavy, spojené s mikrospánkem. Důležité je dělat při řízení časté přestávky. Před delší cestou je vhodné nekonzumovat těžká jídla, která zvyšují nástup únavy a pro cestující, jež trpí kinetózou, jsou naprosto nevhodná. Kinetoza se projevuje zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním, nadměrným pocením a obtížným udržováním rovnováhy. Hodinu před cestou je vhodné vzít si léky, které tyto obtíže odstraní nebo zmírní. Na trhu je volně dostupný Kinedryl nebo Nokinal.

Nezapomínejme také na to, že auto, do kterého praží slunce, je jako skleník. Nenechávejme v něm tedy čekat děti ani zvířata.

Lékárnička na dovolenou    

Obecně by se obsah cestovní lékárničky měl řídit délkou pobytu, počtem osob a očekávanými zdravotními riziky během pobytu v cílové destinaci. Při cestování s dětmi jsou vhodné léky na snižování teploty a proti bolesti (Paralen, Ibalgin apod.) a teploměr, léky na bolest v krku (Strepsils, Bioparox), proti kašli (Stoptusin), na odkašlání  (např. ACC long) a proti rýmě (Nasivin, Otrivin).  Vhodné je mít s sebou preparáty proti průjmu (např. živočišné uhlí – Carbosorb, Smecta) a při poštípání hmyzem (Fenistil gel).

Neměl by chybět materiál pro ošetření drobných úrazů a poranění, tedy polštářková náplast, sterilní čtverce a obvazy, elastické obinadlo, dezinfekce (např. Septonex, Betadine) a mast nebo gel na ošetření pohmoždění a modřin (Voltaren gel, Lioton gel apod.). Při podráždění kůže po opalování je vhodné použití Panthenolu ve spreji. Pokud někdo trpí nevolností při cestování dopravními prostředky, tzv. kinetózou, je vhodný Kinedryl. Samozřejmě nesmíte zapomenout na ostatní léky, které pravidelně užíváte.

U všech léků je důležité vézt je v originálním obalu a před odjezdem zkontrolovat dobu použitelnosti. Chraňte lékárničku před sluncem, teplem a vlhkem. Léky uchovávejte mimo dosah dětí!

Přečtěte si také

Před prvním sluněním v roce jděte k lékaři

Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku

Horka mohou být pro kardiaky riziková

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 415 lidí

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Lidé hrozbu cukrovky hrubě podceňují

Veřejnost stále nebere vážně až smrtelná nebezpečí, která cukrovka představuje. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Ročně v Česku na následky diabetu zemře více než 20 tisíc pacientů.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.