Inzerce

Seriál: Letní zdravotní rizika: potraviny a únava

17. července 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5575x

Horko nepříznivě ovlivňuje zdravotní stav cukrovkářů i lidí s nemocným srdcem. Na dovolené rovněž číhají nástrahy v podobě hmyzu způsobujícího alergické reakce, požití nejedlých hub či vlivem horka zkažených potravin a vody, ale také únavy za volantem. Jak se alespoň některým z nich vyvarovat a jak postupovat, když už nás postihnout? Radí primář Interního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Milan Čech.

foto: shutterstock.com

V horkém letním počasí bychom měli vypít až tři litry tekutin denně. Doporučuje se pít hlavně minerální vodu nebo mírně oslazený ovocný čaj, naopak bychom si měli odpustit sladké limonády a nápoje s obsahem kofeinu. Při velkých teplech by se všichni lidé a obzvlášť ti, kteří trpí srdečním onemocněním, měli vyvarovat fyzické zátěže.     

Uchovávání potravin a pitné vody

V horkém letním počasí je nutné věnovat pozornost i uskladnění potravin a pitné vody. Každoročně se objevují pacienti s příznaky akutního zvracení a průjmů v důsledku konzumace potravin, které byly vystaveny velkým teplotám. Rovněž tak již otevřená balená voda, vystavená delší dobu slunci nebo ponechaná v horku například v autě se může stát zdrojem infekce, jelikož se v ní mohou snadno rozmnožit bakterie.

Vysoké teploty představují zátěž pro diabetiky 

Letní měsíce s vysokými teplotami představují zvýšenou zátěž i pro diabetiky, zejména pro pacienty léčené inzulinem. Ti musí ještě pečlivěji dbát jak o pitný režim, tak o pravidelné a dietní stravování, jelikož vysoké teploty samy o sobě představují větší energetický výdej organizmu, a zejména výskyt hypoglykemie, tedy nízké hladiny cukru v krvi, je častější. Je proto vhodné před většími, typicky letními sportovními aktivitami, jako je plavání, jízdy na kole a podobně, upravit stravování a případně se poradit s diabetologem o přizpůsobení dávek inzulinu.

Cestování

K létu patří vyšší počet dopravních nehod, protože se lidé vydávají na dlouhé trasy, při nichž stoupá riziko únavy, spojené s mikrospánkem. Důležité je dělat při řízení časté přestávky. Před delší cestou je vhodné nekonzumovat těžká jídla, která zvyšují nástup únavy a pro cestující, jež trpí kinetózou, jsou naprosto nevhodná. Kinetoza se projevuje zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním, nadměrným pocením a obtížným udržováním rovnováhy. Hodinu před cestou je vhodné vzít si léky, které tyto obtíže odstraní nebo zmírní. Na trhu je volně dostupný Kinedryl nebo Nokinal.

Nezapomínejme také na to, že auto, do kterého praží slunce, je jako skleník. Nenechávejme v něm tedy čekat děti ani zvířata.

Lékárnička na dovolenou    

Obecně by se obsah cestovní lékárničky měl řídit délkou pobytu, počtem osob a očekávanými zdravotními riziky během pobytu v cílové destinaci. Při cestování s dětmi jsou vhodné léky na snižování teploty a proti bolesti (Paralen, Ibalgin apod.) a teploměr, léky na bolest v krku (Strepsils, Bioparox), proti kašli (Stoptusin), na odkašlání  (např. ACC long) a proti rýmě (Nasivin, Otrivin).  Vhodné je mít s sebou preparáty proti průjmu (např. živočišné uhlí – Carbosorb, Smecta) a při poštípání hmyzem (Fenistil gel).

Neměl by chybět materiál pro ošetření drobných úrazů a poranění, tedy polštářková náplast, sterilní čtverce a obvazy, elastické obinadlo, dezinfekce (např. Septonex, Betadine) a mast nebo gel na ošetření pohmoždění a modřin (Voltaren gel, Lioton gel apod.). Při podráždění kůže po opalování je vhodné použití Panthenolu ve spreji. Pokud někdo trpí nevolností při cestování dopravními prostředky, tzv. kinetózou, je vhodný Kinedryl. Samozřejmě nesmíte zapomenout na ostatní léky, které pravidelně užíváte.

U všech léků je důležité vézt je v originálním obalu a před odjezdem zkontrolovat dobu použitelnosti. Chraňte lékárničku před sluncem, teplem a vlhkem. Léky uchovávejte mimo dosah dětí!

Přečtěte si také

Před prvním sluněním v roce jděte k lékaři

Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku

Horka mohou být pro kardiaky riziková

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • franta nebojsa (Vhodná léčba může udržet většinu epileptiků bez záchvatu) 19. března 2019, 08:30:27

    Obvodní lékaři a lékaři alibijonisté trvale diagnostikovaného člověka vyřadí ze… Diskutovat

  • franta nebojsa (Vhodná léčba může udržet většinu epileptiků bez záchvatu) 19. března 2019, 08:38:56

    Zajímalo by mě jak je to s diagnozami. Jedna nemocnice nenajde nic,diagnostik nemoc zamítne,a… Diskutovat

  • Silva (růst vousů) 19. března 2019, 09:28:19

    Dobrý den, je mi 30 let a z niščeho nic mně začali růst chloupky pod bradou a v obličeji,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.