Šilhání (strabismus)

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 154926x )

Šilhání může být trvalé nebo se objeví jen občas a zase zmizí. Šilhání je velmi časté onemocnění.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
96 Kč

Příčina šilhání

Přesná příčina šilhání u dětí dosud není jednoznačně objasněna. Pohyb oka je ovládán šesti okohybnými svaly. Dva z těchto svalů ovlivňují pohyb oka do stran a čtyři svaly pohybují okem nahoru a dolů. Přesné zaměření obou očí na jeden sledovaný předmět závisí na dokonalé činnosti celkem dvanácti okohybných svalů. Svaly jsou nervově zásobeny. Činnost svalů kontrolují složitá mozková centra. Porucha kteréhokoli z těchto článků může dojít ke vzniku strabismu.

Abychom pochopili příčinu šilhání, musíme si nejprve vysvětlit jak a proč oči spolupracují a proč u zdravého člověka obě oči míří stejným směrem, vždy tam, kam se chceme podívat.

Za normálních okolností jsou obě oči zaměřeny do stejného pozorovaného bodu. Pokud je jedno oko odchýlené od druhého, dostává mozek dva rozdílné obrazy. U malých šilhajících dětí se mozek naučí ignorovat obraz z uchýleného oka a zpracovává pouze obraz z oka, které správně zobrazuje sledovaný předmět. Dítě tak ztrácí schopnost hloubkového prostorového vidění. U dospělých mozek není schopen obraz z uchýleného oka ignorovat a proto vzniká obtěžující dvojité vidění.

Šilhání je častější u dětí s chorobami, které postihují mozek, jako je: mozková obrna, hydrocefalus (vodnatá hlava), nádory na mozku a Downův syndrom. Šilhání může být způsobeno i šedým zákalem, úrazem oka a dalšími očními chorobami, které ovlivňují vidění. Na druhou stranu je pravda, že u většiny dětí se nepodaří najít žádnou přidruženou chorobu, které bychom mohli vznik šilhání přisoudit.

Šilhání (strabismus)
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Mysak
2x

Dobrý den, je mi 17 let a šilhám (většinou pravým okem ven) a byl jsem již na 2 operacích, po kterých se mi to prý zlepšilo a není třeba další operace. Šilhám asi o 7° a chtěl bych jít na další operaci, ale nevím jestli to není jen další zbytečná, případně ještě více komplikující operace a jestli by se mi obnovilo prostorové vidění. Děkuji všem za odpověď.

Sofy

Ahoj všichni chtěla bych všem říci že ať se nebojí operace je mi 16let a byla jsem na operaci ve 2letech kvůli šedému zákalu ještě trochu šilhám a nejsem stým moc spokojena abych vám něco poradila tak si oči zvýrazní černou nebo jakoukoliv barvou která se vám libý já si dávám černou tmavá barva vám nezvýrazni oči tak že si šilhaní ani nikdo nevšimne věřte my dělám to už nějakou chvíli a ještě jsem to od nikoho neslyšela že šilhám a předtím mi to říkali všichni tak hlavu vzhůru a hlavně se nebojte držím vám palce ahoj

Mysak
2x

Ahoj, rád bych jen doplnil svůj příběh. Moje šilhání se mi od 17. do 22. roku zhoršilo ze 7° na 17°. Byl jsem neskutečně vyděšený a s takto rychlým zhoršováním bylo moje sebevědomí na bodu mrazu. Nepodíval jsem se do očí pomalu ani svým rodičům. Jedna kamarádova přítelkyně mi doporučila LEXUM v Praze, tak jsem se objednal na vstupní prohlídku. Moje bývalá oční lékařka mi tvrdila, že ty oči už nikdy nepůjdou srovnat. V únoru 2014 jsem podstoupil operaci v LEXUMu. Po probuzení z narkózy jsem půl hodiny ležel se zavázanýma očima, poté když mi sundaly sestry s doktorkou obvaz, rozkoukával jsem se a měl jsem strašný pocit, začalo se mi dělat zle a měl jsem pocit, že vidím dvojitě. Byl jsem z toho zmatěný. Ono ze 17° na 0 je to fakt šok. Další půlhodinku jsem se rozkoukával a rozhodli jsme se s paní doktorkou, že mi jeden samoštělovací steh lehce uvolní, aby se toto dvojité vidění eliminovalo. Toto uvolnění probíhalo při vědomí nad otevřeným okem, se kterým jsem nesměl ani hnout, ale paní doktorka na mne mluvila a celkem rychle uklidnila. Ono to vážně nebolelo ani trochu, jen to byl nepříjemný pocit. Po tomto zákroku jsem mohl jet domů a pak jezdil jen na kontroly. Prvních pár dní se mi všechno v hlavě míchalo. Dvojité vidění mi do 14 dnů odeznělo. Není poznat, že mám jedno oko malinko uvolněné. Nikdy jsem nebyl tak sebevědomí, změnilo mi to celý můj život k lepšímu a jsem neskutečně spokojený. Když se tak zamyslím. Je lepší týden přetrpět bolest, než trpět celý život. Jestli někdo váhá, jako jsem váhal já, říkám vám, jděte do toho. Stojí to za to. Děkuji mockrát Evropské oční klinice Lexum, příjemnému a přátelskému personálu na recepci, všem zdravotním sestrám, anestezioložce, na kterou mě bolel pohled a ze všeho nejvíc děkuji paní doktorce MUDr. Věře Flemrové za její profesionální práci a pevnou ruku. Kdyby chtěl někdo poradit nebo pomoct, napiště mi na email: kafaty.rafaty@seznam.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 33. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

64%
36%
Zatím hlasovalo 267 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.